-0 C
Pécs
vasárnap, november 24, 2024
KezdőlapAbszolút PécsFérget is behurcolhatnak a pécsi rókák

Férget is behurcolhatnak a pécsi rókák

Nem kell a Mecsek oldalában fekvő ingatlanokig mennünk, hogy rókával vagy aranysakállal találkozzunk: az állatok egészen a Széchenyi térig vagy a székesegyházig lejönnek újabban. A szakember szerint nem árt az óvatosság, mert a vadak betegségeket is terjeszthetnek.

Több olvasónk is jelezte már lapunknak, hogy nyáron is, de főleg mostanában, a hidegebb idő beálltával egyre több vadon élő állat jelenik meg Pécs utcáin: főként rókaészlelésekről érkeznek hírek, de gyakori, hogy aranysakál bukkan föl a vasútállomás, az Aradi vértanúk útja vagy akár a Széchenyi tér környékén; volt már, hogy óvodák, iskolák udvarán találkoztak velük.

Pécsi róka a várfal mellett – Olvasónk fotója

Bár képet ritkán juttatnak el hozzánk, nemrég dr. Soltész Gyula pécsi orvos a székesegyháztól nem messze, a városfal mellett kapott lencsevégre egy belvárosban kóborló rókát. Az állatok a beszámolók szerint nem veszedelmesek, hiszen az ember közelségét észlelve elszaladnak, írják olvasóink, ám vannak barátságos, akár kuncsorgó jószágok is.

– A szelídebb példányokat maga az ember nevelte ki azzal, hogy egyesek nem átallják eleséggel magukhoz édesgetni az állatokat. De enélkül is találnak kosztot a városban a vadállatok, hiszen a szemeteskonténerek valóságos svédasztalt jelentenek számukra – mondja Szatyor Miklós, az állatkert igazgatója, aki megerősítette: az utóbbi években jóval több róka merészkedik be a városba, mint tíz-húsz évvel ezelőtt.

– Nincs természetes ellensége, a vadászok sem zargatják őket, a veszettség elleni vakcinázások óta pedig a betegségek is elkerülik őket. Emiatt ma már nem is kisebb populációkban élnek, hanem gyakorlatilag hazánkban egybefüggően mindenhol előfordulnak – magyarázza a vadállatok ismerője.

– Ha találkozunk vele, különösebb teendőnk nincs, hiszen nagy valószínűséggel kereket old. Azt azonban senkinek sem ajánlom, hogy magához édesgesse, etesse a vadállatokat. Harapása ugyanis nemcsak fájdalmas, de az állat emberre is veszélyes betegségeket is terjeszthet – mesélte.

Bár az ÁNTSZ-nél azt tudtuk meg, hogy hazánkban még nem regisztrálták emberen, ám igaz, hogy a rókák testében kutyára és emberre is átterjedni képes róka-galandféreg tenyészhet. Németországban már évek óta, esztendőnként ezreknél diagnosztizálják az élősködő jelenlétét. A parazita több évig is lappanghat az emberben, mire észlelik: ekkor asztmatikus, illetve krónikus köhögést okozhat, végstádiumban pedig halálos is lehet a megbetegedés.

– Kertben, utcán játszó gyermekek szüleinek melegen ajánlott, hogy figyeljenek a higiéniára, gyakran mossák meg a kicsi kezét, de szükség van a háziállataink rendszeres féregtelenítésére is – int óva Szatyor.

Schranz Richárd, a közterület-felügyelet vezetője azt mondja, évente többször helyeznek ki gyepmestereik is rókacsapdát lakossági kérésre, a legtöbb esetben el is fogják az adott területre vissza-visszatérő ravaszdit. Támadásról, veszett állatról azonban nem kaptak még bejelentést.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő