Jól tartottak, szépen megfürdetettek, és a lehető legjobban viselkednek – évente több ezer pulyka verseng a kegyért, hogy hálaadás előtt megkegyelmezzen neki az amerikai elnök. De csak egy maradhat közülük életben – írja az Origo.
A „nemzet hálaadásnapi pulykáját” a kinézete és a viselkedése alapján választják ki, akárcsak egy szépségkirálynőt – tudta meg az ABC News a Cooper Farms szóvivőjétől – itt nevelték az idei „versenyzőket”.
Közülük választja ki ma Barack Obama a Fehér Házban azt, amelyiknek megkegyelmez. A biztonság kedvéért egy „pótpulykát” is készenlétben tartanak, nehogy a hagyományos ünnepség elmaradjon, ha a kiválasztott jószág valami miatt nem tudná teljesíteni kötelességét.
A 22,5 kilós madarak hosszú utat tesznek meg az elnöki rezidenciáig. Hétfőn indultak az ohiói Fort Recoveryből Washingtonba, ahol érkezésük óta a Willard Hotelben kényeztetik őket. „Tegnap este próbálkoztak a szobaszervízzel is” – viccelődött Gary Cooper, a Nemzeti Pulykaszövetség elnöke, a Cooper Farms tulajdonosa.
Nem most fordul elő egyébként először, hogy Cooper pulykája kap elnöki kegyelmet: 1996-ban Bill Clinton is részesült ebben a megtiszteltetésben.
A szerdai ceremónia után a nemzet pulykáját és a helyettesét átviszik az ezer holdas virginiai Morven Parkban, ahol kényelemben élnek majd természetes halálukig.
A kegyelmezési szertartás ellenére pulyka szerepel majd az elnöki család hálaadásnapi vacsorájának menüjén is – de nem a versenyzők közül kerül majd ki az áldozat. Azt azonban titokban tartják, honnan kerül Obamáék tányérjára a pulyka.
A hálaadás napját csütörtökön ünneplik az Egyesült Államokban; ez a karácsony mellett a legjelentősebb amerikai családi ünnep, amellyel kapcsolatban érdekes számadatokat közölt az amerikai népszámlálási hivatal.
A hagyomány szerint első ünnepséget 1621 őszén a Zarándok atyák – a mai Massachusetts állam területén található Plymouth angol gyarmat telepesei – rendezték. A 2013-as összesítés szerint az országban 24,5 millióan vannak olyanok, akik – akárcsak a plymouthi telepesek – angol felmenők leszármazottjai, közülük 664 ezren az ünnepnek a hagyomány szerinti szülőhelyén, Massachusettsben. Wampanoag indiánokból 2010-es adatok szerint 6500 lehet, s ezeknek a fele szintén ebben az új-angliai államban él.