2 C
Pécs
kedd, december 24, 2024
KezdőlapHírzónaRoham indul! Kezdődik a nagy albérletkeresés

Roham indul! Kezdődik a nagy albérletkeresés

A Pécsett tanuló magyar hallgatók rezsivel együtt fejenként 30 ezer forintból szeretnék megoldani a lakhatást, míg a külföldiek a 150 vagy akár 250 ezres ingatlanokat is kiveszik. Volt olyan ingatlanközvetítő, amelynél megérezték az felsőoktatási keretszámok csökkenését, de olyan céggel is beszéltünk, ahol ennek egyáltalán nem volt hatása a forgalomra.
A felsőoktatási pontszámok kihirdetése körüli időszak hagyományosan húzószezon az albérletközvetítő cégek számára: ekkor ugyanis forgalmuk hetven-nyolcvan százalékát adják a lakást kereső egyetemisták, főiskolások.

Az OTP ingatlanpont felmérése szerint a diákoknál a lakbér, valamint az egyetem és a belváros közelsége az elsődleges szempont a lakásbérletnél, és általában azokat a 1,5-2 szobás lakásokat preferálják, amelyeket – várostól függően – havi 35-60 ezer forinttól tudnak bérelni – írja a MTI.

A főszezon ellenére a pécsi Melitta Ingatlanközvetítő Iroda szerint tavalyhoz képest érezhetően kevesebb hallgató keres albérletet, amelyet szerintük az államilag finanszírozott felsőoktatási keretszámok csökkenése okoz.

Feketéné Lénárt Melitta szerint főként a jó minőségű lakások esetében akár 25 százalékos bérletidíj-emelkedés is tapasztalható. Példaképp említette, hogy Szigeti úti 50-60 négyzetméteres lakásokat 80-100 ezer forintért kínálnak.

A Melitta Ingatlanközvetítő vezetője szerint a magyar diákok 30 és 60 ezer forint között hajlandóak áldozni havonta lakhatásra, míg a külföldiek 120, 150 ezer forintért bérelhető ingatlanokat keresnek. Ők túlnyomórészt a pécsi orvoskar idegen nyelvű hallgatói közül kerülnek ki, s jellemzően négy-, ötszobás, nagy alapterületű lakásokat bérelnek.

Kecskeméti Pál, a Pécsi Ház Ingatlan munkatársa arról számolt be, hogy az általuk közvetített lakásokat 5-10 százalékkal olcsóbban lehet jelenleg kivenni. Szerinte, a külföldi tanulók akár 250 ezer forintos ingatlanokat is bérelnek, viszont azok között, akik már régebb óta tartózkodnak Magyarországon, megfigyelhető, hogy olcsóbb lakhatási lehetőségek után néznek.

Mindkét cég képviselője hasonlóképp nyilatkozott arról, hogy mit tartanak még szem előtt a felsőoktatásban tanuló magyar és külföldi diákok, akik továbbra is elsősorban az egyetemekhez közeli ingatlanokat keresik, valamint a belváros is igen népszerű választás körükben.

Az MTI felmérése szerint Pécsett túlkínálat van az albérletekből, ami az árakban is megmutatkozik. Amíg korábban egy 60 négyzetméter körüli, viszonylag jól felszerelt, jó állapotú lakást 70-80 ezerért is ki lehetett adni, addig ugyanezért manapság már csak 55-60 ezer forintot hajlandók kifizetni az albérlők.

Budapesten a külső pesti kerületek kivételével szinte bárhol szívesen vesznek ki albérletet a hallgatók, ami annak is köszönhető, hogy szétszórtan helyezkednek el a fővárosban a különböző egyetemek és főiskolák. A legkedveltebbek a belvárosi, a V-VI-VII. kerületben lévő, jó közlekedési lehetőségek közelében található lakások, valamint különösen népszerű a budai oldalon, a XI. kerületben, a Móricz Zsigmond körtér és a Kosztolányi Dezső tér környéke, ami az ELTE, a Műegyetem és a kertészeti egyetem közelségének tudható be – írja a távirati iroda.

A fővárosban négyzetméterenként nagyjából 1.000 – keresett környéken inkább 1.200-1.500 – forintról indulnak a havi bérleti díjak.

Debrecenben az árak jó pár éve befagytak, jellemzően havi 40-60 ezer forint körüli összegért lehet 1-2 szobás, átlagos felszereltségű lakást találni. Az egyetemhez közel eső részek kedveltek, például a Nagyerdő, a Sestakert, illetve az Újkert keleti része.  Győrben elsősorban az olcsó, 1,5-2 szobás panellakások keresettek az egyetem szomszédságában. Ezeket – állapottól és alapterülettől függően – 45-60 ezer forinttól lehet kibérelni. Szegeden az egyetemisták jellemzően az intézményekhez közeli, egyedi fűtésű, 1,5, 2, vagy 3 külön nyíló szobával rendelkező, alacsony bérleti díjú téglalakásokat keresik, amelyeket többen vesznek ki.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő