Buli- és piatérkép készült Pécsről

Pécs éjszakai élete biztosan sivárabb lenne egyetemisták nélkül. A több ezer hallgató nélkül jóval kevesebb bulit lehetne rendezni, ráadásul pár szórakozóhely és kocsma garantáltan lehúzhatná a rolót. Vajon a PTE-sek melyik kocsmákat kedvelik a legjobban? Mikor és hova járnak inni, bulizni?

Leitold Márton pont ezekre a kérdésekre kereste a választ diplomamunkájában. Továbbá utánajárt annak is, hogy megjelenik-e a bulizásban a karok közti rivalizálás, hol szerzik be a hallgatók az alkoholt és mennyit fogyasztanak belőle.

Az összeállítás a pécsi egyetemisták véleményét tükrözi: több mint 1000 PTE hallgató töltötte ki a dolgozat alapjául szolgáló kérdőívet. Mindegyiküknek 3-3 helyet kellett megjelölni, amelyet alkoholfogyasztás, vagy bulizás céljából látogatnak.

kocsmakrigmenny
Hova járnak?

A top 3-ba összesen 138 “egység” fért fel a PTE-seknél, ezek 17 kivétellel az egyetemi épületek 500 méteres körzetén belül találhatók. Tehát a Zsolnay-negyed és Uránváros közötti területen buliznak és isznak a legtöbben.

500m2012-3kocsmak
A legtöbb népszerű kocsma az egyetemi épületek 500 méteres körzetén belül van.

Hogy isznak?

Az egyetemisták 9 százaléka úgy nyilatkozott, hogy nem fogyaszt semmilyen alkoholos italt. A fennmaradó hallgatók  58 százaléka boltokban, 34 százalékuk vendéglátóhelyeken veszi az italt. 7 százalék saját termelésből, vagy pincészetből szerzi be az alkoholt, mindössze 1 százalékuk rendel italfutártól.

mely napokon kocsma
Melyik nap isznak?

Átlagban egy PTE-s hallgató egy év alatt 6,8 liter tiszta alkoholt juttat a szervezetébe a válaszok alapján. Az egyetemisták 46 százaléka
heti egyszer, 20 százaléka heti kétszer, 5 százalékuk heti háromszor, 2 százalékuk pedig heti négyszer jár el inni. A maradék 25 százalék úgy nyilatkozott, hogy ezért soha nem mozdulna ki otthonról.

Mennyit buliznak?

Bulizni az egyetemisták 53 százaléka hetente egyszer, 15 százalékuk hetente kétszer, 3 százalékuk heti háromszor, 29 százalékuk viszont egyszer sem jár el. Ezeknek a hallgatóknak viszont nagyjából a kétharmada otthon „alapozza meg jókedvét”, mielőtt szórakozni megy.
Az alkoholfogyasztás mértéke szerdán és pénteken tetőzik, az esti szórakozás viszont kedden és szerdán jellemző.

Hova járnak?

A kedvenc szórakozó- és ivóhelyek összegyűjtéséből kiderült, hogy a pécsi egyetemisták négy zónába járnak szórakozni. Ezek többnyire karok szerint el is különülnek egymástól. A belvárosban is sok olyan hely van, ahova be-benéznek a hallgatók, ezek – talán profiljukból, talán árkategóriájukból adódóan – népszerűségben mégsem képesek felvenni a versenyt a négy kiemelt területtel.

melynapbuli
Melyik nap buliznak?

Bulizónák:

1, A 6-os főút mentén a Jobb mint otthontól az Univig terjed.
2, Vékonyan kapcsolódik az előzőhöz a Hokedli és a Campus Lokál Sopianae helyekkel. Ez a zóna az Árkád és a Zsolnay szobor között terül el, gerincét pedig a Pécsi Est Café és a Monte Cristo vendéglátóhelyek alkotják.
3, A Hangulat Eszpersszó , a Mozaiq alkotja. Ide tartozott a már bezárt Piroska (régebbi nevén Zöld) is.
4, A negyedik valamivel északabbra található: a Sörház, a Kiskorsó, a B-Klub, a Corner, illetve a Csalogány által határolt terület.  A kérdőívekből az is kiderült, hogy a TTK-s és a BTK-s tanulók lakhelyükből és campusuk elhelyezkedéséből adódóan nagyjából ugyanazokra a helyekre járnak, a FEEK-es hallgatók ugyanakkor más helyeket favorizálnak, mint az egyéb karokról érkezők.

Kiket nem bírnak?
A PTE-sek többségéről elmondható, hogy nem rendelkezik előítéletekkel, ha bulizni kell valakivel. Akik mégis, megválogatják, hogy kivel isznak, azok leginkább a BTK-sokkal és az ÁJK-sokkal nem szeretnének koccintani.

BTKTTKterkep
Sok TTK-s nem szereti a bölcsészeket, mégis ugyanott isznak.

A kérdőívekből az derült ki, hogy a jogászokat nem kedvelők többnyire az Ifjúság úti campusból kerülnek ki, ők jellemzően más szórakozóhelyekre járnak. Érdekes, hogy a válaszok alapján többnyire a TTK-sok nem kedvelik a bölcsészeket, de mégis jól megférnek velük egy helyen, nem kerülik őket.  Igaz, egyáltalán nem lehetünk biztosak abban, hogy ugyanakkor buliznak az adott helyen.

eloiteletek kivulalloterkep
Jogászok nélkül jobb bulizni?

(A diplomamunkában található térképek Hajdu Sándor, térinformatikus segítségével készültek.)

Hirdetés

16 HOZZÁSZÓLÁS

  1. Szerintem a téma újszerű és merész, de mindenképpen tetszik. A gondolat néhai Tóth professzortól származik, aki hitte, hogy minden, ami körülöttünk zajlik, térben és időben is értelmezendő. Ő csak kocsmaföldrajznak titulálta, L. Márton becsomagolta egy fogyaszthatóbb köntösbe. A PTE TTK geográfus hallgatójaként, így a vizsgált jelenségben személyesen érintettként csiszolt az ötleten, letett valamit az asztalra, ami természetesen lehetne még jobb, de ebben a formában is elgondolkodtató. Valóban, 1) Pécs gazdaságában az egyetemisták nélkül – albérlet, közlekedés, étkezés, kiskereskedelmi fogyasztás, taxi stb. – még kevesebb élet lenne; 2) A módszer és a megközelítés ebből a szempontból fontosabb mint az eredmény: ötlete van, módszert társít hozzá, felméri és ésszel hasznosított térinformatikával elemezi, majd továbbgondolja, értelmezi a jelenséget; 3) és ami szintén nem gyakori: eredményeit nem szégyelli, hanem átadja a nyilvánosságnak, vitát generál, felvállalva a kommentek nem túl baráti légkörét is… Nem sok diplomadolgozatról és írójáról mondható ez el. Gratulálok!

  2. Valószínűleg a negatív hozzászólók nagy része nem írt még tudományos művet, így az ő ismereteit szeretném/próbálnám bővíteni, mint a jövő felelős értelmisége. Mellékesen megjegyezném, ilyen alapokra építeni, amit a önöktől örököltünk..Hát kösz szépen!
    Lehet maguk kellene nézniük, mégis milyen jelent alapoztak meg nekünk Önök és az alapján rágalmazni a fiatalságot.

    Visszatérve a témához. A fiatal ember valószínűleg azért választotta ezt a témát, hogy bemutassa, hogyan tud alkalmazni egy tudományos módszert és azért pont ezt, mert könnyen tud benne kutatni, mivel biztosan lesz a több tízezer hallgató között annyi, aki kitölti, hogy kielégítő legyen a minta. Pécs kis város, de ezt a módszert más témában, más helyen is lehet alkalmazni, ami vállalatoknak akár milliókat is érhet. Regionális és egyéb fejlesztéseknél, pályázatoknál és ezernyi más helyen. Kérem mielőtt más munkáját becsmérlik, gondolják át Önök képesek lennének-e ilyen művet létrehozni, ha igen álljanak neki és csináljanak jobbat, aminek több értelmét látják. Tegyenek le valamit az asztalra! 😉

    Ha mindezzel még mindig nem értenek egyet, akkor nézzenek utána mire alkalmazzák a geoinformatikát és a regionális és környezet gazdaságtant.
    Azt sem kéne elfelejteni, hogy Pécset egy mutatós belvároson és egy Egyetemen kívül nem sok választja el Komlótól. Az egyetemisták a legnagyobb kincsei a városnak, mivel közvetlenül és közvetve több ezer embernek biztosítanak megélhetést és a város legnagyobb foglalkoztatója is az Egyetem. Lehet őket szidni, de tény, ha ők nem lennének, nem lenne ennyi áruház sem, albérlő sem és az ingatlanárak is a padlón lennének.
    Jelenleg is folynak kutatások, amik az vizsgálják, milyen hatással vannak a hallgatók Pécs gazdaságra. Minden pécsi, aki szidja az egyetemistákat előtte számoljon háromig és próbáljon meg gondolkozni, bármilyen nehéznek is tűnik, lehet a jövő értelmiségének is könnyebb dolga lenne.

    A szakdolgozónak pedig sok sikert kívánok, merész és bevállalós volt a témával! Nehéz a magyar ugart felszántani.

  3. Először megdöbbentően soknak tűnt ez a 6,8 liternyes évenkénti etil-alkohol bevitel!

    De kicsit jobban utánaszámolva 6,8l=680 cl 365,25 napra elosztva kevesebb, mint 2 cl tiszta alkohol, tehát nagyjából napi 1 pohár bor/ 1 sör/ 1 “feles”.

    Tehát nem annyira “vészes” a helyzet, ahogy elsőre tűnik. (Bár magamból kiindulva még mindig soknak tűnik a minden héten legalább egyszer bulizni menni. De végülis ezzel nem is vagyok egyedül, elvileg 25%-nyi van a magam fajtából 🙂

  4. Kedves Szülő. Szexelni és sportolni is szeretünk. E kettőt javasolnám Önnek/Neked is. Lecsapolják a mindennapok mérgét. Mellesleg, ha a jövő tragédiáit akarja/akarod elkapni, keresse/keresd őket az általános iskolában, középiskolákban. Sok nagyszájú, lusta, bagózó, piáló nyikhaj, vagy szteroidon és Mc’donalds-os kaján felnövő hormon szörny. Ha az tragédia, hogy az ember “felnőtt” éveinek elején kicsit még élni akar, akkor az alsóbb korosztályokban már dúl az Armageddon (személyes véleményem szerint sajnos ez így is van). Ha tényleg szülő vagy, az utóbbi állapottól próbáld meg megóvni csemetéidet, és attól, hogy esetleg negyvenévesen, 3 gyerek mellett jöjjön rá a buizhatnék, mert a fiatalkorát kizárólag tanulással töltötte, miközben koffein és nikotinfüggő lett a folyamatos stressztől. A mértéket tanítsa/tanítsd meg neki(k), nem azt, hogy az alkohol és a bulizás mennyire rossz és haszontalan.

  5. az egyetemisták nevében köszi, “Nyugdíjas többség ?!” 😉

  6. Fantasztikus!
    Rendkívül érdekes információkkal lettem gazdagabb. Tudományos csomagolás, nulla tartalom. Ki hitte volna, hogy az egyetemisták a campus környékén és a belvárosban múlatják az időt? A “tanulmány” jól illeszkedik a pecsma.hu, ill. a bama többi mélyenszántó, tényfeltáró cikkeinek sorába.
    Köszönjük.

  7. Az egyetemi hallgatók nem ivásból vizsgáznak, hanem diplomáznak, aki eljut odáig és ezt az akadályt is veszi, abból lesz a jövő nemzedéke.
    A két életvitel nem zárja ki egymást, több olyan embert ismerek, személyesen, aki annyit ivott amennyit bírt, és mégis kiemelkedő tudással írta meg minden ZH dolgozatát, vizsgáját, valamint később a diploma munkáját is.
    Aki nem tudja beosztani az idejét, az nem csak az egyetemen hullik el, hanem az életben is, de ezt valahol meg kell tanulni.
    Mellesleg mindannyian voltak maguk is fiatalok, mindenki volt, mindenki ivott, aki nem, az meg nézzen mélyen magába, miket hagyott ki.
    Az egyetemi élet, minden ember életének egyik (ha nem a) legszebb időszaka.
    Akinek meg nem tetszik, az így járt. Joga van minden embernek a bulizáshoz is.

  8. Szerintem meg az a tragédia, hogy egy “Szülő” névvel hozzászóló valaki úgy minősíti a fiatalokat, hogy közben egy szabatos magyar mondatot nem képes egyeztetni (“a mai fiatalok a bulizáson és az iváson kívül szinte semmi más nem érdekli”).

  9. Nem tudom ezen miért kell úgy felháborodni.
    1, teljesen megjelenik a valóságban is a fiatalok összeférhetetlensége karok szerint – amit ha az ember egy kicsikét is hajlandó az ember átgondolni(!) predesztinálhatja a későbbi viselkedésüket kollégájuk iránt. – 2. Igen az egyetemisták buliznak. Már bocs, de ez már édesanyámék korába is így ment, pedig ő lassacskán 60 éves. Nem a világ fordul ki a sarkaiból, csak az emberek elfelejtik milyen fiatalnak lenni, és azt hinni az övé a világ. (Nyugi majd ők is megöregszenek és 40 év múlva ők fognak ilyen kommenteket írni, hogy “ezért tart itt a világ”…)

    Amúgy meg, ez még mindig egy értelmes szakdolgozat. Láttam már olyat ami a Disney mesékről szól. Az jobb? Ezt legalább fel lehet használni – ha más nem marketingre, várostervezésre, bármire. Nem hiszem, hogy az itteni olvasók tisztje lenne megítélni a szakdolgozatot, egy kiragadott részlet alapján. Arról már nem is beszélve, hogy lehúzni az megy… De senki nem gondol bele, hogy ebben sok munka van. Ha mást nem is, legalább azt tisztelni kéne, hogy dolgozott vele és amit kiadott a kezei közül – ami a térképek alapján igényes.

  10. A kutatás apropóján lehet vitatkozni, de maga a dolgozat kivitelezése (adatgyűjtés, adatelemzés, térinformatika, matematikai-statisztika módszerek stb.) magas színvonalúnak tűnik, ami alighanem megállja a helyét az egyetemi diplomamunkák sorában.

  11. Gondolom te nem csináltál semmi mást fiatal korodban, csak templomba jártál, miután kész volt a lecke…max Illés koncerten énekelted, hogy “azt hiszed hogy nyílik még…” mindezt persze teljes absztinenciában….és a szexet is megvetetted házasságig, magadhoz sem értél soha….

    Ne hazudj már magadnak…

    Kedves vackor….ha a gyümölcslegyek párzásáról készülhet diplomamunka, a fiatalok szokásairól miért nem?

    “…Beképzelt! Felkapaszkodott! Öntelt! Korlátolt!”
    (vuk, Sut Karaknak)

  12. Szerintem tragédia hogy a mai fiatalok a bulizáson és az iváson kívül szinte semmi más nem érdekli! Ez lesz a jövő értelmisége! Szörnyű!

Comments are closed.