-1 C
Pécs
hétfő, november 18, 2024
KezdőlapPécs AktuálBankbotrány: haladékot adnak a pécsi közműcégek

Bankbotrány: haladékot adnak a pécsi közműcégek

hal téri drb 7 (1)
Óriási káosz van főleg Siklós környékén, de Pécsen is amiatt, hogy a jegybank azonnali hatállyal felfüggesztette a Buda-Cash Brókerház működési engedélyét. Az eljárás ugyanis – a tulajdonosi kör miatt – érinti a DRB Bankot és annak három pécsi fiókját is, s több baranyai irodáját is. FOLYAMATOSAN FRISSÍTVE.

Frissítve (péntek, 14:28) – Erre figyeljen a közüzemi díjaknál!

A DRB Banknál kialakult helyzetre tekintettel a pécsi közszolgáltatók (Biokom, Tettye, Pétáv) DRB Bankos ügyfeleik esetében egységesen, az alábbiak szerint járnak el.

Kérik, hogy azon DRB Bankos ügyfelek, akik csekken vagy átutalással rendeznék a szolgáltatás díját, de ez a kialakult helyzet miatt problémába ütközik, írásban (levélben, e-mailben vagy az ügyfélszolgálati irodában nyomtatványon) jelezzék ezt a szolgáltatók felé. A társaságok lehetőséget biztosítanak számukra kamatmentes részletfizetés vagy fizetési haladék igénybevételére.

Azon DRB Bankos ügyfeleink számára, akik korábban csoportos beszedési megbízást adtak a PÉTÁV, a TETTYE vagy a BIOKOM által kiállított számlák kiegyenlítésére, a szolgáltatók az aktuális (már kiállított, de még nem befizetett) számlák teljesítésére csekket postáznak – új fizetési határidővel, kamat- és egyéb költségek nélkül.

A díj az ügyfélszolgálati irodákban is rendezhető.

Elérhetőségek:

BIOKOM Nonprofit Kft.
e-mail: [email protected] levél: 7601 Pécs, Pf.: 176., ügyfélszolgálati iroda: Pécs, Siklósi út 52., telefon: 72/502-101

PÉTÁV Kft.
e-mail: [email protected] levél: 7601 Pécs, Pf. 59., ügyfélszolgálati iroda: Pécs, Magyar Lajos u. 4., Búza tér 8/B. telefon: 72/503-402

TETTYE FORRÁSHÁZ Zrt.
e-mail: [email protected] levél: 7602 Pécs, Pf. 33.; ügyfélszolgálati iroda: Pécs, Búza tér 8/B.; telefon: 72/421-700

Frissítve (péntek, 12:44) – Siklós tud béreket fizetni márciusban

Siklós ki tudja fizetni a hivatali dolgozók, az intézményi alkalmazottak és a közmunkások márciusban esedékes bérét, az önkormányzat hosszú távú működésének biztosítására azonban megoldást kell találni – mondta a város független polgármestere pénteken, sajtótájékoztatón az MTI tudósítása szerint.

Marenics János szavai szerint az érintettek a jövő héten megkapják a pénzüket. Hangsúlyozta: ez annak köszönhető, hogy a város új számlavezető bankja, az OTP a várható adóbevételek 30 százalékáig forrást biztosít az önkormányzatnak, egy most esedékes 30 millió forintos állami támogatás már nem a DRB-hez, hanem a Magyar Államkincstárhoz érkezik, a kincstár pedig megállapodott a munkaügyi központtal a 150 közmunkás bérének kifizetéséről.

Hozzátette, a 300 helyi családot érintő, 10-11 millió forint összegű segély „bennragadt a DRB-nél”, de néhány napon belül ebben az ügyben is döntés születik.

Frissítve (péntek, 11:16) – Felülvizsgálat jön

A Buda-Cash-ügy teljes körű felülvizsgálatára hozta létre a Belügyminisztérium és a Nemzetgazdasági Minisztérium a közös munkabizottságot, amelynek három belügyminisztériumi és három nemzetgazdasági minisztériumi tagja van – mondta Varga Mihály nemzetgazdasági miniszter pénteken a TV2 Mokka című reggeli műsorában.

Hozzátette: elkezdték megnézni, hogy az állampapírok – amelyek sok mindenhez fedezetként szolgáltak – megvannak-e még.

Megjegyezte: lehet, hogy már csak fiktív módon van fedezet bizonyos ügyletek mögött.

Az államnak, a kormánynak most az a dolga, hogy megnézze, az állami intézményeket milyen kár érte, 84 önkormányzat számlája ragadt bent az érintett pénzintézetekben. A legfontosabb, hogy márciusban a bérek, a szociális juttatások, támogatások kifizetésre kerüljenek – hangsúlyozta a nemzetgazdasági miniszter. Hozzáfűzte, hogy 52 nemzetiségi önkormányzatnak is a pénze az érintett pénzintézeteknél van, de még fel kell mérni, hogy fizetésekről, vagy dologi kiadás fedezetéről van-e szó – tette hozzá.

A miniszter felháborítónak nevezte, hogy korábban éveken keresztül lehetett adatokat hamisítani, úgy vélte: valószínűleg jól szervezett körről van szó, ha a felügyelet elől el tudták titkolni az információkat. Felidézte: 2009-ben volt egy törvénymódosítás, amely lehetővé tette, hogy öt évente kelljen egy ilyen céget átvilágítani, az új felügyeleti vezetés hivatalba lépésével, már az első vizsgálatoknál kiderültek a „disznóságok”.

Furcsa módon ugyanazok az emberek kerülnek elő az ügyben, akik korábban már eltüntettek pénzt, köztük közpénzeket is a nyilvánosság elől – mondta Varga Mihály. Példáként említette a Globex volt vezetőjét, Gyarmati Jánost, a Buda-Cash korábbi vezérigazgatóját.

Adódik a kérdés, hogy akivel kapcsolatban egyszer már bűncselekmény felmerült, vagy pláne, akivel szemben jogerős bírósági ítélet van, az mit keres még a gazdasági életben, hogyan lehet rá pénzt bízni – fogalmazott a miniszter.

Frissítve (péntek, 10:51) – Segít az állam

A kormányzat célja most az, hogy biztosítsa a jövő héten esedékes kifizetéseket azoknál az önkormányzatoknál, amelyek a DRB bankcsoportnál vezették számlájukat – mondta Tállai András, a Nemzetgazdasági Minisztérium parlamenti államtitkára péntek reggel a Kossuth Rádióban.

Az államtitkár elmondta: a Magyar Államkincstár minden hónapban 26-án utalja ki az adott havi támogatást az önkormányzatoknak, ekkor kellett volna utalni annak a 84 önkormányzatnak is, amelyeknek a Buda-Cash Brókerházhoz kapcsolódó DRB bankcsoportnál van számlája. Most ez nem történt meg, hanem az önkormányzatoknak nyitottak egy alszámlát az államkincstárnál, és a pénz ott van.

Tállai András kifejtette: azt kell fölmérni, hogy elegendő-e ez az összeg az önkormányzatoknak arra, hogy a jövő héten tudjanak adni fizetést, juttatást, segélyt. Ha nem elegendő, akkor rendkívüli kormányzati intézkedés kell, erről még pénteken meglesz az összesítés, és készítenek egy előterjesztést a miniszterelnöknek, hogy ezek az önkormányzatok rendkívüli juttatást kapjanak.

Arra a kérdésre, hogy hosszabb időszakra is kell-e készülni ilyen intézkedésekkel, az államtitkár azt mondta, hogy most a jövő héten esedékes kifizetések biztosítása a cél, a következő feladat lesz felmérni az önkormányzatok beragadt pénzét, kárát, mennyi EU-s támogatás és állami támogatás van a bankcsoportnál vezetett számlákon.

Az államtitkár fontosnak nevezte, hogy az érintett magánemberek, cégek, önkormányzatok értesítsék a partnereiket, hogy ne az eddigi számlájukra utaljanak nekik, és nyissanak egy új számlát a lehető legsürgősebben, hogy ne kerüljenek még nagyobb bajba.

Frissítve (csütörtök, 16:43) – Rogán: szocialista brókerbotrány

Szocialista brókerbotránynak tartja a Buda-Cash-ügyet Rogán Antal, a Fidesz frakcióvezetője.

A politikus csütörtöki budapesti sajtótájékoztatóján úgy fogalmazott, „a Kulcsár-ügy után itt az új szocialista brókerbotrány”, majd emlékeztetett, hogy Bajnai Gordon miniszterelnöksége idején Antali Károly, a Buda-Cash felügyelőbizottságának elnöke kormánybiztosként felügyelte a MÁV átalakítását.

Rogán Antal kifejtette továbbá, hogy 2009-ben a parlament olyan törvénymódosítást fogadott el, amely alapján csak ötévente kell helyszíni ellenőrzést tartani a befektetési piac szereplőinél és a takarékszövetkezeteknél.

A mostanit megelőzően – folytatta – legutóbb 2010 májusában, még az új kormány megalakulása előtt végzett átfogó ellenőrzést a Buda-Cashnél az akkori pénzügyi felügyelet, és semmilyen érdemi megállapítást nem tett.

Miért nem fedezték fel 2010 májusában a csalássorozatot? – tette fel a kérdést a frakcióvezető.

Frissítve (csütörtök – 15.56) – Jelezni kell

A munkáltatónál kell jelezni, ha valaki a Buda-Cash-ügyben érintett pénzintézeteknél vezetett számlára kapja fizetését, a Magyar Államkincstár ügyfeleinek pedig a megyei igazgatóságnál kell kérelmezniük, hogy illetményüket más pénzintézethez utaltassák. A február havi béreket, illetményeket – a rendkívüli helyzetre való tekintettel – a Kincstár postai úton küldi meg az érintetteknek.

A kérelemben fel kell tüntetni az ellátás pontos megnevezését, illetve az új pénzintézet nevét és az ahhoz tartozó folyószámla számát; a változtatási kérelem beadását követően a 2015. február hónapra járó támogatást a kincstár az ügyfél által újonnan megnyitott számlára utalja. Kérelem hiányában a 2015. február havi és az azt követő hónapok ellátásait az ügyfél lakcímére, postai úton küldi ki a kincstár.

Azt is hangsúlyozzák, hogy 2015. március első hetét követően is benyújthatnak az ügyfelek kérelmet arra vonatkozóan, hogy a jövőben esedékes – a kincstár által teljesített – bérük, illetményük és támogatásaik mely számlára kerüljenek utalásra.

A DRB Bankcsoportnál vezetett számlákra vonatkozóan adott megbízások – például állampapír kamat- és/vagy tőkekifizetés összege feletti rendelkezés, stb. – teljesítéséért a Kincstár nem vállal felelősséget – teszik hozzá.

A jegybank volt az a szervezet, amely az első alkalommal felszínre hozta a Buda-Cash-nél történt visszaéléseket – nyilatkozta Windisch László, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) felügyeleti alelnöke. Közölte azt is, hogy az elmúlt pár napban bizonyossá vált a korábbi gyanú, hogy a Buda-Cash Brókerház Zrt.-nél súlyos visszaélések történhettek az ügyfelek pénzével. Akár napokon belül döntést hozhat az MNB a visszaélés-sorozattal súlyosan érintett és a brókerház tulajdonosaihoz köthető kisbankok további sorsát illetően – mondta.

Frissítve (csütörtök – 14.40) – Az MSZP is megszólalt

Tóth Csaba, az MSZP frakcióvezető-helyettese csütörtöki, az MTI-hez eljuttatott közleményében azt követelte a kormánytól, hogy Pintér Sándor belügyminiszter az általa irányított tárca rendkívüli keretéből az államkincstáron keresztül részesítse azonnali gyorssegélyben a DRB Bankcsoport károsultjait. A szocialista politikus azt írta: magánszemélyek, kisvállalkozók és önkormányzatok kerültek önhibájukon kívül lehetetlen helyzetbe az ügy miatt, mintegy 100 ezer ügyfél lehet érintett a botrányban, akiket kártalanítani kell.

Frissítve (csütörtök – 13.50) – Ezt mondja a szakértő

Morvai Gábor, a Pénzügyi Tanácsadó Irodahálózat koordinátora szerint nem lehet egyértelműen kijelenti, hogy a mostani krízis miatt meginog az emberek bizalma a kisbankok, takarékszövetkezetek iránt.

– Az elmúlt időszakban a takarékszövetkezetekkel kapcsolatban is több hasonló esemény történt, de közben végbement a takarékszövetkezeti integráció, aminek minden takarékszövetkezet a tagja. Egy gyakorlatilag kettős betétvédelmet jelent a betétesek számára. A szakember szerint a DRB bankcsoport tagjai is bankokká alakultak, de most a Buda-Cash miatt kerültek ebbe a helyzetbe.
– A jelenlegi információk alapján azonban azt még nem tudjuk, hogy önmagában ezeknek a pénzintézeteknek a gazdálkodásával volt-e probléma.
Morvai szerint a takarékoknál – és általában a bankoknál – lévő betétek biztonságban vannak, hiszen a hazai betétbiztosítási rendszer magánszemélyek, vállalkozások, alapítványok, egyesületek esetében 100 ezer euróig ad biztosítékot. Ez abban az esetben működésbe fog lépni, ha az érintett bankok fizetésképtelenné válnak. Ezzel együtt a szakember azt javasolja, hogy a fogyasztók többféle megtakarítási módot válasszanak.
– Nem túl jó ötlet egyetlen pénzintézetben és egyetlen bankbetétben elhelyezni a megtakarításunkat, így akár állampapírban, vagy életbiztosításban is megtehetjük ugyanezt. Ez kiváló óvintézkedés lehet az érintettek részéről, hiszen ha probléma adódik, akkor Országos Betétbiztosítási Alap húsz munkanapon belül kártalanítja a fogyasztókat, ha fizetésképtelenné válnak a pénzintézetek.

Frissítve (csütörtök – 13:30) –  A pécsi közgyűlésben is téma a botrány

Az LMP-s képviselő, Keresztes László Lóránt napirend előtti hozzászólásában kérdezte Páva Zsoltot, Pécs polgármesterét arról, hogy mit tud tenni a város a kialakult helyzetben. Páva Zsolt elmondta, hogy egyeztettek a lakásszövetkezet vezetőivel, és arra jutottak, hogy a város tulajdonában lévő szolgáltatók a lehetőségek szerint, három hónapig moratóriumot hirdetnek a DRB-s számlával rendelkezők számára.

Frissítve (csütörtök – 13:16) –  Nem a takarékokkal van a baj

A Szövetkezeti Hitelintézetek Integrációs Szervezete szerint az ügyfelek számára megtévesztő lehet a DRB Bank korábbi elnevezése: nevével ellentétben a DRB Dél-Dunántúli Regionális Bank nem takarékszövetkezet, nem tagja a takarékszövetkezetek közösségének, így a Baranya megyében működő, „valódi” takarékszövetkezeteknek a banknál kialakult helyzethez semmi közük nincs. A környéken működő takarékok biztonságos működését és megfelelő tőkeellátottságát – szemben a DRB Bankkal – a takarékszövetkezetek Integrációs Szervezete is biztosítja.

A takarékokban elhelyezett megtakarításokat pedig 2014 decemberétől Magyarországon egyedülálló módon kettős betétvédelmi rendszer védi. Az ügyfelek számára megtévesztő lehet, hogy a siklósi központtal működő DRB Dél-Dunántúli Regionális Bank korábban Siklós és Vidéke Takarékszövetkezetként volt ismert.

A mára bankká alakult pénzintézet azonban nem takarékszövetkezet, nem tagja a takarékszövetkezetek közösségének, ezért a DRB-nél kialakult helyzet semmilyen hatással nincs a környéken működő valódi takarékszövetkezetekre. A DRB független intézmény, amely már 2009-ben bankká alakult, és kilépett a takarékszövetkezetek biztonságos működését és megfelelő tőkeellátottságát garantáló Integrációs Szervezetből. A DRB így nem lett tagja a takarékszövetkezetek megújult garanciaközösségének sem. A takarékoknál elhelyezett megtakarítások a valódi takarékszövetkezetek új garanciaközösségének köszönhetően 2014 decembere óta teljes biztonságban vannak: a takarékoknál elhelyezett betéteket az országban egyedülálló módon az Országos Betétbiztosítási Alap (OBA) mellett a takarékok saját Tőkefedezeti Alapja is biztosítja.

Az új rendszerben az integráció egésze, illetve minden egyes, a garanciaközösséghez csatlakozott takarék mögött egységesen közel 300 milliárd forintnyi tőke áll.

Frissítve (csütörtök – 12:05) – Nagyon jól éldegéltek a vezetők

A Válasz.hu arról írt, hogy a brókerbotrányba keveredett Buda-Cash vezérigazgatója, Gyarmati János hivatalos lakcímként egy fülöp-szigeteki lakást jelentett be a magyar cégbírósághoz. A magyar férfi kézbesítési megbízottat is tart, ha épp nem lenne elérhető közelségben a hazai hatóságok és céges partnerek számára. A lap szerint Buda-Cash-irodaház parkolóját illetően felmerült a kérdés, hogy miként lehetséges az, hogy a brókerház bejárata előtt az elmúlt években szinte kizárólag német rendszámú autócsodák sorakoznak: Mercedesek, BMW-k, Maseratik, Audik.

Frissítve (csütörtök – 11:05) – Van, akit mentő vitt el

Az ígéreteknek megfelelően kinyitott a DRB Bank Hal téri fiókja, az ügyfeleket apránként engedik be, egyszerre egy-két ember kap szabad utat – közölte a helyszínen tartózkodó munkatársunk. A fiók előtt mintegy ötvenen várakoznak.

A várakozók körében főként nyugdíjasok vannak, egyiküknem 3 millió forintja van a bankban, de a februári nyugdíját már nem tudta felvenni; ő azt mondta, fogalma sincs, hogyan tudja kiváltani a gyógyszerét, fizetni a számlákat.

Többedmagával abban bízhat, hogy az esedékes járandóságát majd a postás hozza. Ezt korábban a nyugdíjfolyósító is közölte.

Egy fiatal hölgy arra panaszkodott, hogy lekötött pénze van a DRB-nél, de a bank korábbi ígéretével szemben nem törték fel a betétjét, így nem jutott hozzá pénzének egy részéhez sem.

Egy férfi azt kérdezte, hol volt mindeddig a felügyelet; ő abban bízott, hogy biztonságban van a pénze.

Egy, a Barbakán téri fióknál várakozó hölgy nemrégiben adta el lakását, az így szerzett hétmillió forintja pihen a bankban. Ő a várakozás és a stressz miatt rosszul lett, s a mentők vitték el.

A várakozók egyébként türelmesek, de végtelenül elkeseredett mindenki.

Frissítve – Reggel már egy kisebb tömeg gyűlt össze a DRB Hal téri fiókja előtt. 

[youtube url=”http://www.youtube.com/watch?v=yM4X1ZgXpUk” width=”670″]

Frissítve (csütörtök, 9:52) –  Az MNB 60 ezer forintra csökkentette a kifizetési határt

DRB Bankcsoport fizetőképességi helyzete miatt az MNB 60 ezer forintra csökkentette a kifizethető betétek és más források összegét csütörtöktől – közölte a jegybank az MTI-vel.  A BRB Buda Regionális Bankot, a DRB Dél-Dunántúli Regionális Bankot, a DDB Dél-Dunántúli Takarék Bankot és az ÉRB Észak-magyarországi Regionális Bankot érintő intézkedésre a közlemény szerint azért volt szükség, mert a bankok azonnali fizetőképessége a vártnál lényegesen rosszabbnak bizonyult.

Frissítve (csütörtök, 8:12) – Dühös, kilátástalan emberek a fiók előtt

Munkatársunk helyszíni jelentése szerint sok dühös és kilátástalan ember várta a nyitást a DRB Hal téri fiókja előtt csütörtökön reggel. Ők abban a reményben érkeztek a bankhoz, hogy már nyolc óra előtt vehetnek fel pénzt. Ehhez képest úgy tűnik, csak 11 órakor tárul fel a fiók ajtaja. Az elkeseredett emberek nagy része nem tehet mást, mint vár a fiók előtt.

Frissítve (szerda, 18:20) – Siklós reménye a kormány

A kormány segítségében bízik Siklós független polgármestere annak érdekében, hogy a kifizetési korlátozás ellenére ne kerüljön veszélybe az önkormányzat működése. Marenics János az MTI-nek azt mondta: mivel nem tud hozzáférni a város a pénzéhez, a jelenlegi állás szerint képtelen időre teljesíteni a márciusban esedékes bérek, segélyek kifizetését.

A politikus két megoldást lát Siklós és a hasonló helyzetbe került települések gondjainak megoldására. Számlavezető bankot váltanak, s oda utalják át nekik a DRB-nél lévő összeget, vagy az önhibájukon kívül hátrányos helyzetbe kerülő települések részére elkülönített forrásból kapnak támogatást.

A polgármester közölte: ha a kormány szerdán nem hozza meg a helyzet rendezéséhez szükséges döntéseket, az ügyhöz kapcsolódó dokumentumokkal, kimutatásokkal csütörtökön kész elutazni Budapestre „és tárgyalni Orbán Viktor miniszterelnökkel, Kövér Lászlóval, az Országgyűlés elnökével és Varga Mihály nemzetgazdasági miniszterrel, hogy tisztán lássanak”.

Marenics János azt mondta: tudomása szerint a probléma húsz önkormányzatot érint, a két legnagyobb a siklósi és a beremendi, de gondban van a siklósi vár is, a fejlesztéséhez nélkülözhetetlen 20 millió forint a DRB-nél van.

A városvezető fontosnak nevezte, hogy a települések minél előbb pénzhez jussanak, mert e nélkül nem tudják tankolni az autókat, nem tudják működtetni a gyerekeket is ellátó konyhákat, emellett szociális otthonok fenntartása, családi, gyermekjóléti szolgáltatások, orvosi ügyeletek lehetetlenülhetnek el.

Frissítve (szerda, 16:01) – Postás hozza a nyugdíjat

A Nyugdíjfolyósító Igazgatóság honlapján adott ki közleményt. E szerint azoknak, akik eddig a DRB-Bankcsoportnál vezetett számlájukra kapták nyugdíjukat, hogy a DRB csoportnál elrendelt korlátozások miatt 2015. március hónapban postai úton kapják kézhez ellátásukat. Az előbbiekről és a további teendőkről az érintettek részére 2015. március hónap első hetében tájékoztatót küldenek ki.
Nyugdíjfolyósító Igazgatóság

A Nyugdíjfolyósító Igazgatóság tájékoztatja azon ügyfeleit, akik eddig a DRB-Bankcsoportnál vezetett számlájukra kapták nyugdíjukat, hogy a DRB csoportnál elrendelt korlátozások miatt 2015. március hónapban postai úton kapják kézhez ellátásukat. Az előbbiekről és a további teendőkről az érintettek részére 2015. március hónap első hetében tájékoztató kerül kiküldésre. (Nyugdíjfolyósító Igazgatóság)

Frissítve (15:36) – Csütörtökön kinyithatnak?

Siklós polgármestere, Marenincs János azt mondta lapunknak, hogy tudomása szerint a kormány délután foglalkozik az üggyel, és akár már jövő hétre is megoldás születhet az ügyben. A városvezető elmondta azt is,  szerda délután azt a tájékoztatást kapta a banki forrástól, hogy csütörtök reggel már kinyithatnak a baranyai fiókok, és már tudnak valamennyi pénzt felvenni az emberek.

Frissítve (13:45) – Figyelemfelhívó akcióra készül a pécsi betegszállító

A Galenus Mentőszolgálat tájékoztatása szerint holnap – február 26-án, csütörtökön – figyelemfelkeltő akciót szervez, és a DRB Bank pécsi fiókjai elé egy-egy  mentőautót állít.  A szervezet Facebook-oldalán olvasható közlemény szerint  semmilyen forrásból nem kapnak hiteles információt, hogy mikor, milyen módon tudnak a bankszámláikhoz férni, a felügyeleti biztosoktól azt várják, hogy hiteles tájékoztatást adjanak, tegyék lehetővé a kifizetéseket. „Elvárható továbbá, hogy a kifizetéseket ne limitálják 1 millió forintban három hó időtartamra!” – írják.

Frissítve (13:04) – A kisemberek bankjaként indult a Siklós és vidéke Takszöv.

A Siklósi Takarék a jogelőd Beremend és Vidéke, valamint a Harkány és Vidéke Takarékszövetkezet egyesülésekor 1976 január 1-jével vette fel a Siklós és Vidéke Takarékszövetkezet nevet. Az évek során, különösen a 80-as évek közepétől folyamatosan bővült a tevékenységi kör. A korábban csak lakossággal foglalkozó takarékszövetkezetnél egyre nagyobb számban nyitottak számlát a kis- és középvállalkozások.

A Siklósi Takarék kezdeményezőkészségét jellemzi, hogy 1988-ban az első takarékszövetkezetként nyitott Pécs városában fiókot, majd 1999-ben a Kaposvári, valamint a Budapesti fióknyitások következtek.

A kisemberek és kisvállalkozók bankjaként vonult be a köztudatba, mígnem a DRB vette át ügyfeleit.

Frissítve (szerda, 11:22) – A fürdő megúszta

A hétvégente pécsiek százai által látogatott siklósi fürdőt nem érintik a zárolások. A létesítmény szerencséje, hogy nemréh esett át tulajdonosváltáson. A Siklós Thermal Kft. a DRB-nél vezette a számláját, de az új üzemeltető, az Aquaplus Kft. az OTP-t bízta meg pénze kezelésével. Mint azt az igazgatói titkárságán elmondták, változatlan formában működik tovább a fürdő.

A siklósi várnak is számlavezetőt kell váltania, közölte a siklosihirek.hu, az ebben való segítségükről Siklós polgármestere biztosította őket. Az új számlavezető előzetes tőkefolyósítása – amit a számla átvezetéséig rendelkezésre bocsáthat – biztosíthatja, hogy a vár dolgozói se maradjanak fizetés nélkül.

Előreláthatóan csúszik a március 15-i átadással tervezett vár projekt is, de a szezonra elkészül az is – mondta a polgármester, most másodlagos problémaként említve.

Frissítve (szerda, 10:45) – Rengeteg érintett Siklós környékén

Mivel a DRB jogelődje a Siklósi és Vidéke Takarékszövetkezet volt, nagyon sok takarékos ügyfél automatikusan került át a DRB-hez. Siklós környékén szinte az összes önkormányzat náluk vezette a számláját, de jelentős mezőgazdasági vállalkozások, villányi borgazdaságok, többek között Günzer Tamás pincészete is náluk vezette a számláját. Rajtuk kívül a térség alapítványai, kulturális intézményei, szolgáltatói és szállásadói is érintettek.

Günzer Tamás azt mondta, a józan paraszti eszére hagyatkozott és első dolga volt egy másik banknál új számlát nyitni, egyúttal minden a pincészettel szerződésben álló partnert értesített, hogy ne utaljanak a korábbi számlára egy forintot sem. Azt mondta, folyószámla-hitelkeretükre szükségük lenne, de mivel napi komolyabb mozgások is voltak a számlájukon, így bízik benne, hogy nem lesz nagyobb probléma.

Frissítve (szerda, 10:25) – Bajban a Galenus Mentőszolgálat

Egy magánkézben lévő betegszállító és mentéseket is végző pécsi cég, a Galenus Mentőszolgálat is nagy bajba került a DRB-s zárolás miatt. Mint azt Deák Zoltán, a cég vezetője lapunknak elmondta, nem tudják, hogyan fogják megtankolni mentőautóikat, ugyanis a DRB-s bankkártyáikkal fizetni sem tudnak kedd óta.

Elmondta: az átutalás sem működik a bank internetes felületén, az oldal meg sem nyílik, így azt az egymillió forintot sem tudják megszerezni, ami a korlátozások miatt járna nekik.

Ők biztosították a pécsi rendezvényeket
Ők biztosították a pécsi rendezvényeket

Deák szerint egyetlen reménységük egy másik bankhoz tartozó dombornyomott hitelkártya, amin van némi vésztartalékuk. Most egy másik banknál fognak folyószámlát nyitni, de nem tudják, hogy mi lesz, ha nem lesznek képesek időben befizetni például az adókat, a béreket. Hozzátette: nemzetközi betegszállítást is vállalnak, de most nem tudják mi lesz a rájuk számító betegekkel.

A Galenus biztosította korábban az összes pécsi fesztivált, így a cég annak az egynek örül, hogy még nem indult el a szezon.

Frissítve (szerda, 10:11) – A pécsi önkormányzat és intézményei nem érintettek

Deákné Papp Krisztina, a pécsi önkormányzat pénzügyi főosztályának vezetője azt közölte lapunk érdeklődésére, hogy sem a önkormányzatnak, sem intézményeinek nincs számlája a DRB Banknál. Hozzátette: tudomása szerint a városi tulajdonú gazdasági társaságok sem vezetik számlájukat a DRB-nél.

Frissítve (szerda, 10:01) – Sok nyugdíjas intézkedne

A nyugdíjfolyósítóhoz folyamatosan sokan érkeznek, s érdeklődnek, vajon megkapják-e majd az esedékes nyugdíjukat. A hivatalban azt tanácsolják nekik, hogy nyissanak új bankszámlát, vagy kérjék lakcímre járandóságukat.

Frissítve (szerda, 9:44) – Ideges ügyfelek a pécsi fiókok körül

Tudósítónk szerint kétségbeesett ügyfelek keresik fel a DRB Bank pécsi fiókjait. A nyugdíjasok arra panaszkodtak, hogy a fiókok zárva tartása miatt akkor sem jutnának pénzükhöz, ha az automaták működnének. Sokan ugyanis egyenesen a fiókból vesznek fel pénzt, ódzkodnak a gépek használatától. Egyikük szerint a családtól kell kölcsönkérnie, ha két napon belül nem jut pénzhez.

drb bank2

Két fiatal külföldi orvoskari hallgató azt mondta, mindig csak minimális mennyiségű készpénz van náluk, s pár naponta az automatából vesznek fel. Most is ezért érkeztek, de hoppon maradtak. Azt mondták, ha péntekig nem történik semmi, egy új banknál nyitnak számlát, mert szüleiktől csak átutalással tudnak pénzt szerezni.

Egy fiatal férfi a héten szeretett volna 300 ezer forintot felvenni, mert családjával szombaton síelni készül. Ő azt mondta, személyesen próbálkozott, de a zárt ajtó miatt most netbankon kísérel meg pénzt utalni egy másik számlára, hogy pénzhez jusson.

Frissítve (szerda, 9:20): Egyetlen fiók sincs nyitva

A DRB összes baranyai fiókját bezárják, bankszünetet tartanak, erről egy papírfecnivel tájékoztatták az ügyfeleket. Így ma pénztárak sem nyitnak ki, állítólag számítógépes adatokat kell menteni. Kiderült az is, hogy a siklósi, a beremendi, a nagyharsányi önkormányzat is DRB-nél vezette a számláját, de olyan kis falu is, mint Kémes, ahol 70 százalékos munkanélküliség, és a jelen helyzetben nem tudják, miként tudnak az embereknek segélyt adni. Összességében több százmillió forint ragadhatott be a banknál.

Frissítve (kedd, 20:20): Kertvárosban nagy a baj

A pécsi Kertvárosi Lakásfenntartó Szövetkezet arra kéri a szervezettel kapcsolatban lévő lakástulajdonosokat, hogy a soron következő befizetéseket ne teljesítsék az eddigi számlaszámra. A szövetkezetnek is a DRB-nél van ugyanis a számlája, s bizonytalannak látják a beérkező forintok sorsát.

Balatoni Árpád elnök szerint kedden az OTP-nél nyitottak egy új számlát, erre várják ezentúl a befizetéseket, erről minden érintett társasházat értesítettek.

Mint mondta, a bankbotrány azért érinti őket érzékenyen, mert ahogy mások, ők is csupán 1 milliót vehetnek fel a DRB-s számlájukról, így nem tudnak a pályázatokhoz önerőt felmutatni, de nem tudják azt sem, hogyan fogják kifizetni a közüzemi számláikat. Így most a szolgáltatóktól szeretnének haladékot kérni.

Balatoni becslése szerint legalább 15 ezer embert is érinthet Kertvárosban a probléma, de mivel sok kertvárosi vállalkozónak, nyugdíjasnak, magánszemélynek volt számlája a DRB elődjénél, a Siklósi Takarékszövetkezetnél is – lévén ez volt az első helyben lévő takarék -, így most még többen lehetnek azok, akik hatalmas bajba kerültek.

Frissítve (kedd, 18:20): Oda Siklós pénze?

170 millió forintja ragadt bent a siklósi önkormányzatnak a számlavezető bankjánál a Buda-Cash-ügy miatt, így a bérek és a segélyek kifizetése is veszélybe került. Egyúttal mindenkit arra kérnek, hogy a jelenlegi sárga csekken a helyi adókat ne fizesse be – tájékoztat a Siklósihíradó.hu. Siklós polgármestere azonnali válságtanácskozást hívott össze, hiszen számlavezető bankjukat is érinti a helyzet.

A következő időszakban megjelölnek egy számlaszámot, és amint oda megérkezik az állami támogatás, akár borítékban, a hagyományos módon készpénzben is kifizetik a munkabéreket. Előreláthatólag csúszik a március 15-i átadással tervezett vár projekt is.

Frissítve (kedd, 16:20): Káosz Pécsen

A DRB Bank Hal téri fiókjában szünetel a pénztári kifizetés, viszont az automatából lehet pénzt felvenni, és pénzt is lehet átutalni a bankfiókban – közölték olvasónkkal. A Barbakán téren azt közölték munkatársunkkal, hogy egymillió forintig bármilyen kifizetés megtörténhet. Kerestük a bank harmadik pécsi fiókját is a Kodolányi utcában, ott viszont kora délután már nem vették fel a telefont.

Korábban írtuk:

A gyanú szerint a Buda-Cash Brókerház valamennyi adatszolgáltatását meghamisította az elmúlt tíz évben és jelentős ügyfélpénzekkel nem tud elszámolni. A kár elérheti akár a 100 milliárd forintos nagyságrendet is – mondta Windisch László, a Magyar Nemzeti Bank (MNB) alelnöke sajtótájékoztatón kedden Budapesten.

A Magyar Nemzeti Bank a Buda-Cash Brókerházzal összefüggésbe hozható Dél-Dunántúli Regionális Bank (DRB) bankcsoporthoz tartozó négy banknál is korlátozó intézkedéseket, így a betétkifizetés korlátozását rendelte el.

A bankcsoport tagja még a DRB-n kívül a miskolci székhelyű Észak-magyarországi Regionális Bank Zrt. (ÉRB), a kaposvári székhelyű Dél-Dunántúli Takarék Bank Zrt. (DDB), és a herceghalmi központtal működő Buda Regionális Bank Zrt. (BRB).

A DRB Bank azt közölte: keddtől felügyeleti biztosok átvették a hitelintézetek irányítását annak igazgatóságától, s gondoskodnak a megfelelő működésről.

A jegybank ezzel párhuzamosan ügyfelenként egymillió forintban korlátozta a hitelintézetek által az ideiglenes intézkedés időtartalma alatt kifizethető betétek és más visszafizetendő források maximális összegét. Ezen összeghatáron belül – ha igénylik – nemcsak a lakossági, de az egyéb ügyfelek is hozzájuthatnak követeléseikhez a közlemény szerint.

A betétek és más források visszafizetésének korlátozása maximum 90 napig marad érvényben.

Az Országos Betétbiztosítási Alap 100 ezer euróig kárpótolja a bankok ügyfeleit, ha esetleg később például csődbe menne a pénzintézet.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő