Alig több mint tucatnyi témát vitatnak meg az önkormányzat képviselői a csütörtöki ülésen, de az egyik kulcsfontosságú a város jövője szempontjából. A büdzsé tárgyalásakor elhangzott: 2015-ben jelentős helyi adócsökkentést biztosítanak a pécsieknek, egyben szigorú gazdálkodást várnak el az önkormányzati tulajdonú cégektől.
Páva Zsolt polgármester a költségvetés tárgyalásakor azt mondta, ahogy azt korábban jelezték, lakás céljára szolgáló minden építmény 25 négyzetméterig adómentes 2015-től. Ez az 50 négyzetméteresnél kisebb ingatlanoknál évi 2500 forintos, az annál nagyobb lakásoknál 5000 forintos megtakarítást jelent majd.
Az eddigi 80 négyzetméteres határt kitolják 100 négyzetméterre az 50 százalékos kedvezménynél az egyedül élő nyugdíjasoknál, azaz jövőre például egy 90 négyzetméteres ház egyedülálló nyugdíjas tulajdonosa az eddigi 18000 forint helyett 9000 forintot fizet majd.
A vállalkozói szférában könnyítést kapnak még a call center, azaz telefonközpont céljára szolgáló építmények is, amelyek 600 forint per négyzetméterrel adóznak majd az eddigi 1700 forint helyett. A feltétel, hogy legalább 100 főnek adjanak munkát.
Az új, zöldmezős beruházásokkal épülő beruházások az ipari parkon kívül is nulla forinttal adóznak majd a használatbavételt követő két évben, míg az üresen álló, üzleti célt szolgálók az eddigi 800 forint helyett 600 forinttal adóznak jövőre.
A polgármester elmondta: egy 3,5 milliárdos folyószámlahitel felvételét tervezik idén, a felvett pénzt visszapótolják, ez az önkormányzat mozgásterének növelésére kell. A városi tulajdonú cégektől takarékos, de hatékony működést várnak el.
Az ellenzék részéről Gulyás Emil (MSZP) meglátása szerint a bevételeket túltervezte a városvezetés, a városnak valószínűleg az állam segítségére lesz szüksége az év végére.
Kovács Ágnes (Forum Sopianae) szerint az elvárt helyi adóbevétel teljesülése kétséges.
Kunszt Márta (DK) azt mondta, szerinte az ingatlanértékesítésekből várt 1,4 milliárd forint töredéke érkezik majd csak be, emiatt pedig hitelt kell felvennie a városnak.
Kővári János (ÖPE) felidézte: tavaly az államnak 1,3 milliárd forintot kellett adnia, hogy teljesülni tudjon a büdzsé, s csak reménykedni lehet, hogy ez idén nem így lesz. Azt mondta, az adóbevételeknél erősíteni kell a beszedési hatékonyságot, s el kellene indítani egy gazdaságfejlesztési programot, ehhez pénzügyi alapot kellene létrehozni; utóbbi javaslatát a közgyűlési többség leszavazta. Az építményadóból viszont javaslatára elkülönítenek egy energetikai felújításokat elősegítő alapot.
Csizi Péter országgyűlési képviselő is felszólalt az ülésen. Mint mondta, Pécsnek 5,6 milliárd forintot kellene hitelekre költenie, de a kormány átvállalta a város hiteleinek törlesztését. A büdzsé teljesüléséről azt mondta, az állam – ahogy eddig – ezt követően is kisegítheti az önkormányzatot. Felidézte: az elmúlt öt évben nyolcmilliárd forint érkezett Pécsre ilyen forrásból.
Buszleállás: külső vizsgálat
Szóba került az ülésen a február 6-i buszleállás is, de új információk nem hangoztak el. Páva Zsolt megerősítette: egy külső szakértő vizsgálja ki, hogy indokolt volt-e a járművek több órás leállása vagy sem. Ha igen, akkor pedig arra is választ várnak, mi volt az oka az összes vonal egyidejű leállításának.