-0 C
Pécs
csütörtök, november 21, 2024
KezdőlapPécs AktuálLágerjárat: leírhatatlan tragédia

Lágerjárat: leírhatatlan tragédia

Pécsre érkezik a Gulag-emlékév egyik legkülönlegesebb mozgó kiállítása, a Lágerjárat. A korhű vagonban dokumentumfilmek és képek idézik meg a Gulag és Gupvi táborokba elhurcoltak szenvedéseit. 

Tizenkét helyszínen fordul meg, Pécs az utolsó előtti, mielőtt visszatér a fővárosba. Csütörtöktől lesz látogatható a vasútállomáson, egészen jövő januárig. A Magyarországi Németek Pécs-Baranyai Nemzetiségi Köre által, a Gulag-emlékév alkalmából összeállított Lágerjárat utazó vagonkiállítását azokon a településeken mutatják be, ahonnan deportálások indultak 1944 végén és 1945 elején a Szovjetunióba.

A kiállítást szervező nemzetiségi kör elnöke, Matkovits-Kretz Eleonóra röviden bemutatta a Szovjetunióba elhurcoltak emlékévének megvalósult és tervezett programjait.

– Az emlékév első állomásaként a Janus Pannonius Múzeum „Idegen ég alatt – Oroszföldön meggyötörve” címmel szervezett kiállítást a munkatábort túlélők visszaemlékezéseiből, emléktárgyaiból, leveleiből – a tárlat november 4-én nyílt meg. „Málenkij robot 70” címmel nemzetközi konferencia zajlott november 11-12-én Pécsen, a most szóban forgó Lágerjárat vagonkiállítás 24-én érkezik a városba.

lágerjárat, vagon kiállítás sajtótájékoztató, hl01
Rozsnyai Ilona, Matkovits-Kretz Eleonóra és Pécsi Csaba, a Lágerjárat kiállítás szervezői

Ismertette, várhatóan januárban a főpályaudvaron Málenkij robot emlékművet is fognak avatni, az emlékév méltó lezárásaként pedig jövő év februárjában a Pannon Filharmonikusok ad hangversenyt a Kodály Központban könyvbemutatóval és a vagonkiállításról készült fotósorozat megnyitójával egybekötve.

lágerjárat, vagon kiállítás sajtótájékoztató, hl02
Milliókat hurcoltak el meghalni

A kiállítás szervezője és a projekt menedzsere, Pécsi Csaba elmondta, az eddig mindenhol döbbenetes hatást váltott ki a látogatókból a vagon a benne kialakított emlékekkel.

– A szerelvény teljesen korhű, nincs kizárva az sem, hogy a Gulag és Gupvi lágerekbe szállítottak benne embereket. A második világháború végén egyik irányból a másikba fordultak a vonatok, és már nem csak északi és nyugati irányba, de keletre is elhurcolták a foglyokat, egy másik diktatúra parancsára – mondta.

– Tárgyakat nem helyeztünk el a huszonöt négyzetméternyi kiállítótérben, ugyanakkor a falon monitorok vetítenek dokumentumfilmeket, a falakat képek és graffitik díszítik. Az emlékezésben Bartók Béla és Ligeti György zeneművei segítenek, hiszen úgy gondolom, szavakkal elmondhatatlan az a tragédia, melyet ábrázolni szeretnénk. A művészet, a zene nyelve többet mond mindennél, talán a borzalmakat is képes kifejezni – vélekedett Pécsi Csaba.

Rozsnyai Ilona, a projekt koordinátora arról beszélt, legfontosabb feladatuknak a történelmi háttér átadását tekinti a fiatalok számára.  Ez a legfontosabb, hiszen övék a jövő, ők fogják irányítani az elkövetkező évtizedeket, és tenniük kell arról, hogy ez a tragédia soha, de soha ne fordulhasson elő többé.

A kiállítás november 24-től egészen január 15-ig látogatható lesz a főpályaudvaron.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő