Noha rengeteg hercehurca volt már a zoo újjáépítése körül, már nagyban zajlik a korszerű és látványos intézmény műszaki átadása, átvétele. Ha minden jól megy, nemsokára már saját szemünkkel láthatjuk azt a megannyi különleges állatot, amelyekkel eddig Pécsett még nem találkozhattunk.
Elindultak a zoo műszaki átadásának-átvételének munkálatai, tehát már azt vizsgálják, hogy a komplexum épületeivel és gépészetével minden rendben van-e, hogy az állatkert teljesíti-e mindazt, ami a kivitelezési szerződésben áll.
Merza Péter, a munkálatokat koordináló Pécsi Városfejlesztési Zrt. vezérigazgatója lapunknak elmondta, az állatkert próbaüzeme zajlik, már tesztelik a cápa- és a fókamedence vízgépészeti rendszereit és fűtik a víziló új téli szállását is. December végéig minden elkészül.
Befejeződött tehát minden állat új szállásának építése, kész vannak az új kifutók, az új gazdasági épület és a főépület is. Mindemellett pedig megkezdődik hamarosan az akvárium-terrárium élőlényeinek felköltöztetése a Munkácsy utcából a mecsekoldali park új főépületébe.
A próbaüzem és az állatok beköltöztetése alatt a kivitelező is a területen marad és folyamatosan ellenőrzi, hogy minden a legnagyobb rendben megy-e. Merza hozzátette, a műszaki átadás lezárását követően indul meg a használatbavételi- és az üzemelési engedély megszerzése.
Kérdésünkre, hogy miért csúszott az átadás és az állatkert megnyitása, az válaszolta, hogy rengeteg olyan előre nem látható, időjárásbeli és természeti vis maior körülménnyel szembesültek a kivitelezés alatt, amelyek – mivel az épületeket, a kifutókat, az utakat, a közművesítést érintették – nagymértékben lassították a munkát.
Mindemellett persze a munkálatok azért is késtek, mert sokkal komolyabb mennyiségű sziklatömeget kellett kitermelni és megmozgatni, mint amekkorára az építkezés kezdetén a kivitelező számított. Továbbá az is lassította a munkát, hogy a kormány által az állatkertnek adott pluszforrás elköltéséhez ki kellett írni egy közbeszerzést is.
Merza kifejtette, hogy az európai uniós forrásból finanszírozott, 1,650 milliárd forintból készülő, új, korszerű, szabványméretű és -felszereltségű kifutókkal ellátott létesítményt a kor turisztikai igényei mellett az ökológiai és fenntarthatósági szempontoknak megfelelően fejlesztették.
A Pécsen eddig még nem látható tigrisek mellett beköltözik még barnamedve, leopárd, puma, fóka, varacskos disznó, cápa, rája, tehénantilop és keselyű is – természetesen a teljesség igénye nélkül. Mindemellett lesz Afrika-ház, és a csimpánzok is kapnak végre egy tisztességes otthont.
A nyitásra nem kell sokat várnunk, ugyanis a szokásos állatkerti szezonnak megfelelően a zoo tavasszal már megnyitja kapuit.