A számítások szerint csak Nagymányok mellett 2,4 millió tonna szén van közvetlenül a föld alatt, nem sokkal messzebb, Váraljánál pedig úgy 250 millió tonnát rejt a mély. A mecseki szén elsődleges felvásárlási piacával azonban komoly gondok vannak.
A pécsiek, komlóiak jól ismerik az ezredforduló előtt hozott, bányabezárással kapcsolatos döntések következményeit: családok ezrei kerültek létbizonytalanságba, vesztették el állásukat, kerültek kilátástalan helyzetbe egy-két hónapon belül. Pécsett 2004-ben zárt be az utolsó külfejtés, s bár két éve Nagymányokon újra elindult a bányászat, néhány hónap múlva ott is leálltak a gépek.
Verbőci József, a Calamites Kft. tulajdonosa szerint ennek több oka is volt: az egyik zöldszervezet megtámadta jogerős környezethasználati engedélyüket, ügyük a Kúria elé került és még jelenleg is tart. A munkálatok során ugyanakkor geológiai problémákba is ütköztek, valamint gondot okozott az is, hogy az ajkai erőmű nem vett át olyan mennyiségű szenet, mint amennyire előzetesen számítottak.
Mindezeken túl a ma használatos, széles körben elterjedt hagyományos tüzelésű kazánokat, kályhákat sem feltétlenül a mecseki kincsre tervezték.
– Nagy mennyiségben vásároltak alföldi fóliások is a szénből, de kiderült, fűtőkazánjaik az alacsonyabb gyulladáspontú barnaszénre vannak beállítva. Emiatt hatalmas fogyasztóréteget veszítettünk – mondta. – A gyönyörű mecseki feketeszenet darabosítani kellene, pelletet, granulátumot készíteni, hogy a lakosság számára is értékesíteni lehessen – emelte ki Verbőci.
A cégtulajdonos bízik benne, hogy ismét el tudják indítani a munkát a kelet-mecseki településen.
A nagyobbik, a Máza-Váralja térségében kialakítandó mélyművelési bánya terveiről szólva pedig elmondta: továbbra is van befektetői érdeklődés, ám konkrét megállapodás még nem született.
A pécsi Pannon Hőerőmű a tulajdonában lévő vasasi bánya újranyitását tervezte korábban. A külfejtéssel a kisebb, lakossági igényeket elégítenék ki. A termeléshez szükséges engedélyezési eljárást ugyan már elindították, ám azt egy magánszemély megtámadta. A projektről azóta nincs újabb fejlemény.
Az uránbányászat újraindításába korábban nagy energiát fektető, az utóbbi időben a nyilvánosság előtt jóval kevesebbet szereplő Wildhorse Energynél is szóba került a mecseki szénkészlet hasznosítása. A társaság kutatásokat is végzett, az ásványkincs föld alatti elgázosítása tűnt számukra a legjobb verziónak, ám a cég szenes elképzeléseiről hónapok óta nincs hír.