Hulladékgazdálkodás rendjének megsértésével vádolták meg a Pécsi Vízmű egykori leánycégének ügyvezetőjét. A vállalat több ezer tonna szennyező anyagot hagyott maga után.
A Pécsi Vízmű Zrt. közvetett birtokában lévő Délkomp Kft. hosszú évekig kezelte a város szennyvíziszapját. A céggel azért szakított az új szolgáltató, a Tettye Forrásház Zrt. 2010 elején, mert szerinte a Délkomp súlyosan megsértette a megállapodást, az általa vállalt feladatot nem végezte el.
A Forrásház szerint 60 millió forintot kifizettek a Délkompnak, később azonban azt észlelték: nem szállítja el az iszapot, s annak mennyisége egyre csak nőtt a telepen. A Délkomp szerint azonban a Forrásház tartozott nekik.
A felhalmozott szennyvíziszap közel 30 ezer tonnára rúgott, a Nemzeti Nyomozó Iroda három éve pedig nyomozást is indított az ügyben. Végül a cég vezetője, D. Sándor ellen vádat is emelt az ügyészség környezetkárosítás miatt. A Pécsi Törvényszék pénteki tárgyalásán – az első fokon megrovásban részesített – vádlott azzal védekezett, hogy szerinte a komposzt nem veszélyes a környezetre, mindössze az anyagszemcsék méretében különbözik a teljesen kész komposzttól, és a korábbi szakértő sem megfelelően vizsgálta az anyagot. A védője szerint pedig nem is hulladékról van szó, hanem már hasznosított anyagról. A bíróság szerint ugyanakkor csak az a kérdés, hogy a hulladékra vonatkozó jogszabályokat milyen mértékben szegték meg, ezért környezetvédelmi vegyész szakértőt rendeltek ki.
A Tettye Forrásház szóvivője, Csöngei Adrienn azt mondta, két-három hete mérték fel a szennyvíziszap mennyiségét, számításaik szerint úgy tizennégyezer köbméternyi anyag van a város szennyvíztelepén, aminek az elszállítása, s a terület mentesítése közel 100 millió forintba kerül.
A Tettye szerint korábban lett volna mód az iszap elszállítására, szereztek is mezőgazdasági vállalkozókat, akik átvették volna tőlük a komposztot, de kiderült: a Délkomp nem végezte el az anyag teljes körű kezelését, a félkész szennyvíziszap viszont nem alkalmas mezőgazdasági hasznosításra.
A 100 millió forintos jegyzet tőkével rendelkező, felszámolás alatt álló Délkomp a Pécsi Vízmű 100 százalékos tulajdonában lévő Aquainvest Kft. többségi birtokában van. A társaságot korábban többször is megbírságolta a környezetvédelmi hatóság, engedélyét is bevonták, de több végrehajtás is indult a cég ellen.