Hirdetés

Blue Moonnak nevezik – bár semmi köze a kék színhez – azt az égi jelenséget, amit szerdán saját szemünkkel is láthatunk. Újra telihold lesz, ebben a hónapban már másodszorra és sokkal közelebb, mint eddig. 

Olyan ritka jelenséget csodálhatunk meg, ami mellett egyébként biztosan elmennénk. Éppen ezért hívjuk fel rá a figyelmet. Január 31-én lesz kék hold, szuperhold és vérhold. Együtt ezt a három jelenséget utoljára 150 éve figyelték meg.

Blue Moon: két teliholddal indul az év

Blue Moon lesz szerdán, bár tükörfordításban kék holdnak lehet nevezni, nem lesz kék színű Földünk kísérője, ám ennek ellenére így is nagyon különleges jelenség. Miért? Mert egy naptári hónapon belül kétszer lesz teliholdunk, ami csak egy 31 napból álló hónap esetében fordulhat elő, mivel teliholdtól teliholdig 29,5 nap telik el. Idén januárban pedig az újév első éjszakáján volt egyszer telihold, így lehet még egy ebben a hónapban. Februárban azonban csendesek lesznek az éjszakák, a telihold miatt biztosan nem csaholnak majd a kutyák.

Szuperhold: nagyobb és fényesebb lesz 

A január 31-re eső telihold viszont szuperhold is lesz egyben. Ez akkor fordulhat elő, amikor a Hold a legközelebb van a Földhöz – nagyjából 50 ezer kilométerrel lesz közelebb, mint máskor. Ilyenkor 14 százalékkal láthatjuk nagyobbnak és 30 százalékkal fényesebbnek a holdkorongot.

A holdkelte időpontja január 31-én: keleti határainknál 16.35, Budapesten 16.47, nyugaton 16.57 lesz. 

Teljes holdfogyatkozás is lesz

Sajnos mi nem láthatjuk, de január 31-én a Csendes-óceánon, Hawaii-nál vörösen izzik majd az égitest, mivel holdfogyatkozás is lesz. Az angolok vérholdnak is nevezik, de a Wolf Moon, azaz a farkashold kifejezés is használatos. Ez utóbbi azért, mert ilyenkor nagyon ugatnak a kutyák és üvöltenek a farkasok.

Wolf Moon, azaz a holdfogyatkozás

Holdfogyatkozás egyébként évente egyszer-kétszer van maximum, idén azért mi is megcsodálhatjuk a jelenséget, hiszen Magyarország területéről látható lesz tavasszal egy holdfogyatkozás.

Hirdetés