Egyre több turistát csalna a városba az a kilencszáz milliós fejlesztés, amely során Pécs belvárosát, a világörökségi helyszíneket, a látogatóközpontot bővítenék, korszerűsítenék, sőt, két olyan sírkamrát is megnyitnának a nagyközönség előtt, melyek korábban még nem voltak láthatóak.
Jelentősen átalakulhat a Szent István tér arculata az elkövetkező években. Már most is javában folynak a munkálatok a tér déli oldalán (Zárdatemplom), a Leőwey gimnázium pedig egy több száz milliós csinosításon esett át pár éve. Soron következő lehet az Ókeresztény Mauzóleum, mellette az Apáca utcai sírkamrák, kicsit északabbra pedig a Cella Septichora.
Ugyanis ezen a három nagy helyszínen terveznek nagyívű fejlesztéseket. Jövő év februárjában indulhatnának a munkálatok az előzetes ütemezés szerint, és két év áll a kivitelezők rendelkezésére, azaz 2020 januárjának végére a pécsiek birtokba vehetnék a megszépült és megújult világörökségi látogatóközpontot, amennyiben sikeres lesz a most beadott pályázat.
Az ezekre szánt, mindent egybevetve kilencszáz milliós összeg teljes mértékben támogatásból érkezhet majd, önerőt nem kell hozzá biztosítania sem a pécsi önkormányzatnak, sem a világörökséget gondozó Zsolnay Örökségkezelő Nonprofit Kft.-nek.
Tételesen: a Cella Septichorára fordítandó pénz lesz a legnagyobb, 455,5 millió forintból valósulhatna meg az itteni munka. Az Ókeresztény Mauzóleum 59,3, míg az Apáca utcai sírkamrák 19,5 millió forintot emésztenek fel. A fennmaradó összeg a restaurálástól kezdve a marketingtevékenységeken át a közüzemi munkálatokig mindent magába foglal.
A Cella Septichorát keleti irányban bővítenék jelentősen, 200 négyzetméteren kiállító- és foglalkoztató tér jöhet létre egy múzeumi shoppal. Számos interaktív programot is terveznek: 3D-mozi, „virtuális időkapszula” – izgalmasnak hangzik. Régészeti szempontból nagy attrakció lenne két már feltárt, de visszatemetett sírkamra újbóli megnyitása.
Az Ókeresztény Mauzóleum déli támfalát elbontanák, megnyitnák a Szent István tér felé. Egy kis lankás útvonallal lehetne megközelíteni a római kori emléket.
Az Apáca utcában található, festett falú ikersírokat egybenyitják, és újra látogathatóvá teszik a projekt részeként. Ezen a helyszínen is interaktív foglalkozásokkal tennék színesebbé az élményt a turisták számára.
A pécsi ókeresztény temetők egyébként 2000-ben kerültek fel az Unesco listájára és váltak a világörökség részévé. A Cella Septichora látogatóközpontot 2006-ban adták át, az utóbbi években mintegy 32-33 ezren látogatták.
Az Ókeresztény Mauzóleumra 1975-ben találtak rá. A 4. század második felében épülhetett ez az országos viszonylatban is egyedülállóan nagy temetőkápolna. Egyre többen és többen, tavaly mintegy 17 ezren voltak kíváncsiak a Szent István téri romokra.
Az Apáca utcai téglából és kőből épült, festett falú sírokat 1968-ban tárták fel, a 4. század elejéről valók.