Pécs is csatlakozott a Segítő Kezek – az Idősek Otthoni Biztonságáért elnevezésű programhoz. A cél az, hogy minél tovább saját otthonaikban élhessenek az idősek. Sakkpartnerként, kísérőként is segítgetünk.
A szeptembertől országossá vált program célja, hogy az idősek minél tovább élhessenek saját otthonaikban, emellett fontos, hogy az életkorukból és egészségügyi állapotukból fakadó problémákra, valamint a magány enyhítésére is megoldást nyújtsanak.
A program részleteit sajtótájékoztató keretein belül ismertette Csizi Péter, Pécs alpolgármestere, Hoppál Péter, országgyűlési képviselő és Jeneiné Rubovszky Csilla, idősügyi miniszteri biztos.
A programban 6681 nyolcvan év feletti időset keresett meg a város, s ajánlották fel nekik a csatlakozást – mondta Csizi Péter, hozzátette: már az első héten több mint 120 telefonhívást kaptak, már most 35 helyen el is tudtuk kezdeni a munkát.
– 2012 januárjában, az akkori hóhelyzet során szembesültünk közvetlenül azzal, hogy a lakosság negyede rászoruló, a háromnegyedét viszont nem ismerjük – fogalmazott Jeneiné Rubovszky Csilla, miniszteri biztos. – Ekkor jutott eszembe az, hogy egy segítőhálót kellene kialakítani, amivel információt adhatunk nekik.
Ekkor hoztak létre egy mintaprogramot, amibe bevontak önkénteseket és a közösségi szolgálatot teljesítő diákokat. Emellett a Start közmunkaprogram keretében 377 közfoglalkoztatott is részt vesz a Segítő Kezek projektben.
Eddig az idősek 15-20 százaléka jelezte, hogy szüksége van a segítségre. Beszélgetést például 68 százalék, felolvasást 51 százalék kért. 34 százalékuk pedig azt igényelte, hogy orvoshoz kísérjék el és várják meg. Érdekes, hogy minél kisebb egy település, annál nagyobb bizalommal fogadják a segítőket az idősek.
– Volt, aki káposztasavanyításhoz kért segítséget, más lekvárfőzéshez, de olyan is akadt, aki sakkpartnert keresett. Egy 86 éves néni például segítőnek jelentkezett, mert annyira unatkozott – mesélte a miniszteri biztos.
A programban a nők az aktívabbak: a segítők 93 százaléka ugyanis a gyengébbik nem tagja. Ma már 130 önkormányzat vesz részt a projektben, melyben közel ezer ember dolgozik. A miniszteri biztos azt is hozzátette, hogy a közösségi szolgálat keretein belül mindenképp fontosnak tartják, hogy létrejöjjön az idősek és a diákok közötti kommunikáció.
– Mára az állam számára feladattá vált, hogy igenis gondoskodni kell az egyedül maradt idősekről – mondta Hoppál Péter. – Úgy gondolom, a Segítő Kezek program az egyik lába a társadalmi összefogásnak, fontos a párbeszéd, egymás megbecsülése.
Pécs a Segítő Kezek – az Idősek Otthoni Biztonságáért programra harmincmillió forintot kapott a központi költségvetésből.