Meglepő, de már nem kivételes az októberi nyár Pécsen: az adatok szerint ugyanis a 2000-es évek óta szinte minden évben bőven 20 fok feletti csúcsok voltak. Nyakunkon a klímaváltozás, amit már mindenki a saját bőrén érezhet.
Alighanem nagyon sokunkat az foglalkoztatott az elmúlt hetekben – az érkező hidegfront előtt –, hogy a kora nyári meleg és aszály még meddig tart, és vajon normális ez, vagy sem.
Az OMSZ adatai nagyon árulkodóak, hiszen 2000-től kezdve szinte minden októberben bőven volt egy kis nyár, mindössze 2010-ben volt ősziesen 16 fok a maximum.
(2010-től az idei évig terjedő időszakra vonatkozólag egyelőre nincsenek adatok, ám a mostani októberi csúcs is bőven 20 fok felett volt.)
Ha viszont a távolabbi múltra tekintünk vissza, akkor hidegebb volt az ősz. Az 1900-as években a maximumok 15-20 fok körül alakultak, feljebb nem igazán kúszott a hőmérő higanyszála.
A ’20-as években már többször volt 20-25 fok között a csúcs, hidegebb és melegebb októberek váltják egymást évről évre.
Dr. Geresdi István professzor, a PTE Földtani és Meteorológiai Tanszékének intézetigazgatója szerint nem annyira ritka az októberi meleg, főleg a 2000-es évek kezdete óta. Mint mondta, a mostani időjárás még nem tekinthető extrémnek, akkor lesz igazán baj, amikor egy egész évet meghatároz a tendencia.
Ugyanakkor a klímaváltozás miatt a tavasz és az ősz mint évszakok kezdenek elmosódni, télen is egyre melegebb van, egyre kevesebbszer havazik. Miközben nyáron egyre több a forró nap, sőt már éjszaka is alig hűl le a levegő.
Mint mondta, várhatóan lesznek majd hűvösebb és csapadékosabb évek, ezek száma a jövőben viszont egyre csökken.
Geresdi István hozzátette, a következő időszakban körülbelül 15 fokos átlaghőmérséklet lesz jellemző. Szerinte élettani hatása általában csak a hirtelen változásoknak van, ami nyáron jellemző leginkább. Vagyis ha adott egy rekkenően meleg nap és másnapra 20 fokot hűl a levegő, azt már nyilvánvalóan mindenki megérzi.