3 dolog, amit mindenkinek tudnia kell lakásvásárlás esetén

Hirdetés

Amikor elérkezik az a szakasz életünkben, hogy saját lakás vásárlására adjuk fejünket, bizony sok-sok bokros teendő várhat ránk a kitörő öröm mellett. Ez egy hatalmas mérföldkő és nagy elköteleződés, de mindent kárpótolnak az első, saját otthonban töltött napok és az azt követő csodás évek. Érdemes azonban tudatosan végigvinni a lakásvásárlás folyamatát és megfogadni néhány, szakértők által javasolt tanácsot és tippet!

Segítség a lakásvásárlás folyamatához

A lakásvásárlás folyamata közel sem olyan egyszerű, ahogy azt gyakran a filmekben látjuk. Egy rövid háznézés, egy kis papírmunka és a filmekben sokszor már hívhatjuk is a költöztető céget! Bár remek volna, ha minden ilyen flottul menne, a különböző adminisztrációs szakaszok jellemzően az alaposság miatt nyúlnak hosszabbra a vártnál.

Mivel egy ingatlan vásárlása nagy anyagi vonzattal, hosszútávú elköteleződéssel és banki kölcsön felvétele esetén felelősséggel jár, ezért fontos, hogy tudatosan és kristálytisztán lássuk át a folyamatot. Ahogy egy laikus nem képes egy orvosi beavatkozás elvégzésére, tőlünk sem elvárható, hogy képben legyünk ennek a folyamatnak az adminisztrációjával és egyéb teendőivel. Éppen ezért erősen ajánlott, hogy az ingatlankeresés- és vásárlás során is legyen segítség, akihez fordulhatunk.

Az ingatlanos személye segít a vevő és a piacon lévő kínálat összekötésében, a személyes igények felmérése után a legjobb ajánlatok bemutatásában, valamint az ingatlan látogatás lebonyolításában. Az ügyvéd pedig az adminisztrációban lesz segítségünkre, az adásvételi szerződés előkészítésétől kezdve az önkormányzatok számára szükséges bejelentő lapokig. Ahhoz, hogy minden gördülékenyen menjen az ingatlan vásárlása során, e két szakember igen sokat hozzátehet a sikeres folyamatokhoz.

3 dolog, amit mindenkinek tudnia kell lakásvásárlás esetén

1. Anyagi lehetőségek

Az ingatlanárak az utóbbi évek során nagy növekedést mutattak az elképesztően megnőtt kereslet miatt. Az árak jellemzően a megyei jogú városokban és a fővárosban a legmagasabbak, ezért ezeken a településeken nagyobb büdzsére és önerőre lehet szükség. A költözés azonban gyakran sokkal sürgősebbé válik, mint hogy teljes mértékben megteljen malacperselyünk és egy az egyben kifizethessünk egy ingatlant. Erre nyújt remek megoldást a CSOK, azaz Családi Otthonteremtési Kedvezmény. Ezt a gyermeket nevelő, vagy vállaló családok vehetik igénybe, amely vissza nem térítendő állami támogatást jelent új otthon építésére, vásárlására, vagy használt otthon vásárlására, korszerűsítésére, bővítésére.

2. Hosszú távú befektetés

Az ingatlanvásárlás hosszú időre szóló befektetés, amely igencsak okos döntés, hiszen a tendencia alapján az ingatlanárak növekedést mutatnak. Így egy ma megvásárolt lakás ára 10-20 év múlva akár meg is duplázódhat, amely remek nyereséget termelhet az ingatlan eladója számára. Amennyiben nem gondolkodnánk eladáson, akár bérbe is adhatjuk, amely fix havi bevételt jelenthet.

3. Lesznek plusz kiadások

Bármekkora összegért is vásárolunk lakást, a ráköltött végösszeg szinte biztosan több lesz annál, mint amit eredetileg gondoltunk. Számos olyan kiadással is kell számolni, mint az illeték, az ügyvédi költség, a költözési fuvardíjak, új bútorok vásárlása, vagy bizonyos esetben teljes körű felújítás. Azonban nem kell elrettenni ezektől a költségektől, csupán érdemes ezeket is belekalkulálni a teljes büdzsébe. Így garantáltan nem érhet minket meglepetés és akár úgy is dönthetünk például felújítási munkálatok vagy berendezés kapcsán, hogy fokozatosan végezzük el ezeket, a rendelkezésre álló anyagiak függvényében. A CSOK felvétele ebben is segítséget nyújthat, ha bővíteni vagy korszerűsíteni szeretnénk leendő otthonunkat, továbbá a vagyonszerzési illetéket is megspórolhatjuk.

Egyéb fontos tudnivalók

Bár az ingatlanvásárlás nincs örökre kőbe vésve, dönthetünk úgy, hogy eladjuk azt, érdemes nagyon alaposan megfontolni a vásárlás döntését. Bizonyos körülmények ugyanis nehezíthetik a későbbi értékesítést abban az esetben, ha esetleg túl későn jöttünk rá egy eddig nem ismert körülményre. Ilyen lehet például, ha problémás a környék vagy a szomszédok, ha állandóak a hangos felújítási munkálatok, vagy a társasháznak tartozása van.

Érdemes tehát teljes képet kapni az ingatlanról és nem első impulzusra azonnal dönteni. Ebben segíthet a már említett ingatlanközvetítő, az adminisztrációban és a fizetési, valamint a tulajdonjogokat tisztázó kérdésekben, majd az adásvételi szerződés elkészítésében pedig az ügyvéd. Ha pedig a hitelfelvételről és az állami támogatásokról szeretnénk további tájékoztatást kapni, érdemes banki hiteltanácsadóhoz fordulni. A lényeg, hogy az új otthon pontosan azt nyújtsa számunkra, amit elképzeltünk: biztonságot, melegséget és hosszú távú, kényelmes lakhatást!

Jelen marketingközlemény nem minősül ajánlattételnek, tájékoztatás nem teljes körű, ezért további részletekről kérjük, tájékozódjon K&H Bank személyes ügyfélpontjain és honlapján (www.kh.hu) elérhető, adott termékhez kapcsolódó üzletszabályzatból, általános szerződési feltételekből és hirdetményekből.

Hirdetés