Mintegy 60 milliárd forint támogatással indul a Pécsi Tudományegyetem és a győri Széchenyi István Egyetem területén létesülő Tudományos és Innovációs Parkok kialakítása.
Január elején írtuk meg, hogy a Gazdaságfejlesztési és Innovációs Operatív Program keretében megvalósuló fejlesztésekre rendelkezésre álló mintegy 22 milliárd forintból a PTE 4 milliárdot kap, amiből az egyetem Nyár utcai telephelyére tervezett Tudományos és Innovációs Park kialakításának első üteme valósulhat meg.
Szombati hír, hogy Bódis József, az Innovációs és Technológiai Minisztérium felsőoktatásért, innovációért és szakképzésért felelős államtitkára (és a pécsi egyetem volt rektora) bejelentette:
a Pécsi Tudományegyetem és a Széchenyi István Egyetem több mint 30-30 milliárd forintból kezdheti meg saját létesítményei előkészítését és megvalósítását.
Az MTI-nek küldött közleményében Bódis József azt írta, hogy a Pécsett létrejövő innovációs park célja, hogy „az egyetem tudásbázisán magas beruházási és foglalkoztatási potenciállal rendelkező, innovatív tudásra és technológiákra alapozó iparágakban működő vállalatok letelepítését készítse elő kapcsolódó magas színvonalú kiszolgáló és szolgáltató funkciók kialakításával.”
A fontosabb információk a közleményből:
- A fejlesztések célja, hogy erősítsék az egyetemek vállalkozási-ipari kapcsolatait, térségi gazdaságfejlesztési szerepét, támogassák a diplomás fiatalok elhelyezkedését.
- A tudományos és innovációs parkok az egyetemekhez kapcsolódva, tudományterületi fókuszokkal jönnek létre, az adott felsőoktatási intézmény vagy a térség erősségeihez igazodva.
- „Az egyetemi beruházások esélyt teremtenek arra, hogy a gazdasági növekedés hajtóereje a következő évtizedben a tudomány, a kutatás és a felsőoktatás legyen.”
- „A beruházásoknak köszönhetően több exportképes hazai termék találhat utat a külföldi vevőkhöz, a magyar kis- és középvállalkozások nagyobb szerepet vállalhatnak az ipari értékláncokban.”
- Kiemelt bérezést kínáló munkahelyek létesülhetnek
- Az intézmények, képzések korszerűsítésére szánt 1509 milliárd forintból a tervek szerint 382 milliárd forint hasznosul majd a tudományos és innovációs parkok és nemzeti laboratóriumok létrehozásában.
Korábban írtuk:
A fejlesztés részleteiről tartott januári sajtótájékoztatón Dr. Miseta Attila rektor elmondta, a célja a beruházásnak az, hogy a térség termelő cégeivel egyre szorosabb kapcsolatot alakítsanak ki.
Dr. Betlehem József rektorhelyettes ehhez hozzátette, hogy az első fázis után a tervezés nem áll meg, 2027-ig tart a folyamat, azaz a Tudományos és Innovációs Park kialakítása. Ekkor hangzott el: a Nyár utcai telephelyen kezdődnek majd a fejlesztések. Mint mondta, ez nem egy kari fejlesztés, valamennyi fakultás aktivitását ösztönözni kívánják, például coworking terek létrehozásával.
Cikkeink a témával kapcsolatban:
https://www.pecsma.hu/top/4-milliardot-kapott-a-pte-a-tudomanyos-es-innovacios-park-kialakitasanak-elso-utemere/?highlight=innov%C3%A1ci%C3%B3s%20park
https://www.pecsma.hu/top/a-nyar-utcaban-valosul-meg-az-egyetem-innovacios-parkjanak-elso-uteme/?highlight=innov%C3%A1ci%C3%B3s%20park