A lap úgy tudja, a neki járó uniós gazdaságélénkítő csomag mindössze 43 százalékára tart csak igényt Magyarország. A hivatalos indoklás szerint az ország nem akar még jobban eladósodni, de valószínűbb, hogy Orbán nem akar vitázni Brüsszellel arról, mire költsék a pénzt.
A 444 szerint a magyar miniszterelnök a „Jobb ma egy veréb, mint holnap egy túzok” mondás alapján inkább elenged több ezer milliárd forintot, csak ne kelljen vitáznia az Európai Bizottsággal és a Tanácsban a többi tagállammal arról, mire költse az ország a neki járó gazdaságélénkítő forrást.
A lap azt írja: a tagállamok vezetői korábban meghatároztak bizonyos szempontokat, hogy mire mehet a közös pénz, és a magyar terv arányai nem mindenben feleltek meg ennek. Információik szerint elsősorban azt kifogásolta a Bizottság, hogy a korrupció elleni küzdelemre, a jogállamisággal összefüggő ügyekre nem költene a magyar kormány a keretből.
Orbán múlt pénteken Brüsszelben Ursula von der Leyen bizottsági elnökkel közölte, hogy a Magyarországnak járó 5800 milliárd forintos csomagból csak a 2500 milliárd forintnyi vissza nem térítendő részt akarja a kormánya egyelőre lehívni. A magyar kormány honlapján jelenleg még az eredeti összegről szóló terv szerepel.
A 444 emlékeztet, hogy a visszautasított 3300 milliárd forintnyi keret kedvezményes hitel lett volna, amit alacsony kamatra és hosszú törlesztési időre vehetett volna fel a kormány. Mivel az EU sokkal jobb besorolással rendelkezik a nagy nemzetközi hitelminősítőknél, mint Magyarország, azaz jobb adósnak minősül, vélhetően kedvezőbb feltételekkel kap hitelt a pénzpiacról.
A kormány egyébként tavaly piaci alapon vett fel összesen 2300 milliárd forintnyi devizahitelt – írják. A paksi orosz hitel, a kínaiaktól várt vasúti és egyetemépítési hitel is összesen 4500 milliárd forintot tehet ki, tehát a magyar kormányban eddig nem volt elvi ellenállás a hitelekkel szemben – fogalmaz a lap, amely szerint többek között az egyetemi fejlesztések lehetnek a mostani keretlefaragás legnagyobb áldozatai.
Információink szerint a Pécsi Tudományegyetemnek 80 milliárd forint fejlesztési forrást ígért a modellváltási tárgyalások során a kormány. Nagy kérdés, hogy a mostani fejlemények fényében mi marad ebből.