A Magyarországon zajló „újraközpontosítás” miatt fejezti ki aggodalmát az Európa Tanács Európai Helyi és Regionális Önkormányzatok Kongresszusának jelentése – számolt be a 444.hu.
Az elemzés szerint Magyarországon hiányzik a hatékony konzuktáció a kormányzat és az önkormányzatok között, és az önkormányzati funkciókba a központi hatalom jelentős mértékben avatkozik be. Szintén problémaként jelzi azt is a jelentés, hogy mivel kevés anyagi erőforrás áll az önkormányzatok rendelkezésére, ezért nem képesek megfelelően képzett alkalmazottakat toborozni.
A belga Marc Cools, az elemzés egyik készítője szerint nincs tényleges, regionális szintű önkormányzatiság hazánkban, a megyék ugyanis sem jelentős kompetenciákkal, sem gazdasági autonómiával nem rendelkeznek – olvasható a 444 cikkében.
Pozitív példaként Budapestet emeli ki a jelentés, azt, hogy a nemzeti kisebbségek önkormányzatokat hozhatnak létre, melyek alkalmasak a kulturális identitásuk védelmére és helyi, illetve országos bemutatására.
Az Európai Helyi és Regionális Önkormányzatok Kongresszusa arra szólította fel a magyar kormányt, hogy fordítsa meg ezt a központosítási trendet, és biztosítson igazságos és hatékony konzultációs lehetőségeket az önkormányzatok felé, valamint mérsékelje a kormányzati befolyást az önkormányzatok működésébe. A jelentéstevők emellett azt javasolják a magyar kormánynak, hogy biztosítson elégséges anyagi erőforrást az önkormányzatoknak, és engedje meg a számukra, hogy helyi adókat vessenek ki.
Fotó: Miniszterelnöki Sajtóiroda/MTI/MTVA