Kíváncsi még arra, hogy több mint 75 évvel ezelőtt milyen gyámügyei voltak családjának? Szeretné tudni, hogy 10 évvel ezelőtt milyen anyakönyvi ügyei voltak? Emlékezne a hagyatéki eljárásokra? Igyekeznie kell, hamarosan ugyanis rengeteg papír tűnik el nyom nélkül Pécsett.
Az önkormányzat 134 embert foglalkoztatna a Startmunka program keretében, akiknek részben adminisztrációs, részben segédmunkásként az lenne a feladatuk, hogy a selejtezést, válogatást elvégezzék. A program keretében 10-15 gyűjtőpontot alakítanának ki a területi elhelyezkedés és a közlekedési útvonalak alapján, az önkormányzat és intézményei között.
A hatósági főosztály osztályvezetője, Szilágyi Csilla közölte: az adott dokumentumoknak már lejárt az őrzési idejük. Több okmányirodai anyagot 10-15 évig muszáj megtartaniuk, bár egyre több ügyet elektronikus úton kezelnek, minden megvan papíron is.
– Rengeteg olyan iratot őrzünk, amire már nincs szükség, de 1980-tól már a levéltárnak sem tudunk anyagokat átadni, mert ott sem férnek el – mondta Szilágyi Csilla.
Hozzátette, a polgármesteri hivatalban is őriznek anyagokat, de a Verseny utcában is hatalmas raktáruk van, ahol hegyekben állnak az iratok.
Az építési ügyek nagy részét nem lehet leselejtezni 1895 óta, s vannak olyan dokumentumok is Pécsett, amelyek még ennél is régebbiek. Ráadásul egyre több dokumentumot kell megőrizniük a múltból, sőt, idéntől a hagyatéki tárgyalások anyagait sem darálhatják be.
Úgy számolnak, hogy a polgármesteri hivatalból, a szociális központokból, az adóirodából 150 folyóméternyi aktát kell megsemmisíteni. Ha A/4-es méretű papírlakokat egymás mögé tennék, akkor simán elgyalogolhatnánk a fővárosig, majd pedig onnan vissza is jöhetnénk Pécsre, hiszen 450 kilométer hosszan nyúlna el a papírút. Mindezekhez még hozzájöhetnek a különböző intézményeknél fellelhető anyagok, ám ezt még egyelőre megbecsülni sem tudják.
A múlt bedarált dokumentumait újra felhasználják egyébként, úgy tudjuk, a tököli börtönhöz tartozó feldolgozóba kerül majd a papírhulladék Pécsről.