Nem tűnt el nyomtalanul a pécsi Magasház! A városban több parkolót is építettek, és dűlőutak leaszfaltozását oldották meg az egykori 25 emeletes bontási törmelékeiből. A Biokom telephelyén kikísérletezett eljárással majdnem 5 ezer tonna értéktelen építési törmelék válhat értékes, szilárd burkolattá.
Az egykori Magasház bontása három évvel ezelőtt kezdődött. Naponta mintegy 100 tonna betont és betonvasat bontottak ki, majd szállítottak el a helyszínről a teherautók.
A rengeteg hulladékanyag azonban nem veszett el, csak átalakult. Pécsett, a Biokom Eperfás úti telephelyén kísérletezték ki, hogyan tudják a törmeléket nyersanyagként is használni, és burkolatot készíteni belőle. Az eljárás olyan jól sikerült, hogy most több tonnás kukásautók parkolnak rajta.
– Az első kísérleti megoldásokat itt végeztük el a Biokom Eperfás utcai telephelyén. A megnövekedett gépjármű-állományunk miatt több száz négyzetméternyi területet burkoltunk le az apróra zúzott Magasház-törmelékkel – mondta Kiss Tibor. A Biokom Nonprofit Kft. ügyvezető igazgatója elmondta: a volt 25 emeletes törmelékeiből 4-5000 tonna került csak ide, az Eperfás útra, ahol sikerült elérni a burkolat kellő tömörségét és megfelelő szilárdságát.
A volt Magasház Pécsett sok helyen „velünk él”
A városban több helyen parkolókat is kialakítottak a törmelékekből. A nemrég elkészült, Centrumnál található új parkolórész, de Uránvárosban a Páfrány utcai parkolók is a Magasházból készültek. De egy nagyon jelentős átrakodó állomás burkolatát is meg tudták oldani a kidobásra ítélt betonból a Tüskésréten, mondta Kiss Tibor. A Biokom NKft. ügyvezető igazgatója hozzátette: tervezés zajlik további dűlőutak aszfaltozására is.
Páva Zsolt polgármester kifejtette, a Magasház bontásánál problémát jelentett a rengeteg hulladék- és törmelék anyag elszállítása, hiszen a szigorú hatósági előírások miatt nem lehetett akárhol letenni. A Biokom vezetése viszont jelentkezett, hogy felhasználnák egy részét.
– Tovább őrölték, tovább finomították ezt a nagy darab törmelékanyagot, és különböző deponálásra, különböző egyenetlen talajfeltöltésre használták, ami még a nagy súlyú teherautókat is elbírja. Így a mások által hasztalan anyagból értékes burkolat lett – mondta Páva Zsolt.
A pécsi 25 emeletes lakóház bontásából származó építési betontörmelékből eddig összesen 1300 tonnát használtak fel, de a közeljövőben további 5000 tonna burkolat készülhet belőle.
A Magasház bontásából származó építési betontörmeléket darált állapotban az alábbi helyszíneken használta fel a Biokom:
Centrum parkoló bővítése: megközelítőleg 800 tonna
Kismélyvölgy-hegyhát dűlő útjavítás: megközelítőleg 100 tonna
Páfrány utca parkolók kialakítása: 141,05 tonna
Malomvölgyi tó környéke: 89,13 tonna
Szérűskerti út javítása: 73,49 tonna
Szabolcs-hegyi út javítása: 12,59 tonna
Bányász vértanúk útja: 87,57 tonna
Összesen eddig megközelítőleg felhasznált mennyiség: 1304 tonna
További tervezett helyszínek és munkák az építési betontörmelék felhasználására:
Pacca dűlő javítása: 1765 tonna
Galagonya dűlő javítása: 390 tonna
Malom-cseri dűlő javítása: 438 tonna
Cserkúti út javítása: 428 tonna
Sársomvölgy javítása: 263 tonna
Szénispán útja javítása: 745 tonna
Szabolcs-hegyi út javítása: 850 tonna
Összesen felhasználni tervezett mennyiség: 4880 tonna
Jelenleg felmérés alatt állnak még különböző patacsi, nagyárpádi, szabolcsi, somogy-vasasi városrészben található dűlőutak.