A kormány a 2020-ban elfogadott Klíma- és Természetvédelmi Akciótervben fogalmazta meg azt a szándékát, hogy 2030-ig minden évben legalább 10-10 facsemetét ültet az országban születő gyermekek után. Ez 2020 őszétől, tíz éven keresztül, minden évben mintegy 150 hektár új erdő ültetését jelenti. A program részeként Baranya megyében a Mecsekerdő Zrt. nemrég több mint 50 ezer facsemete elültetésével, Vajszló közelében hozta létre az Újszülöttek Erdejét.
Különböző kultúrákban a fa mint az emberi élet szimbóluma jelenik meg. Talán éppen ezért alakult ki az a tradíció, hogy a gyermekek születésekor facsemetét ültetnek a szülők. Mint megtudtuk, ez az első ilyen jellegű, ekkora erdő a megyében, de mind az 5 erdészet területén terveznek hasonlót, a következő helyszín Szigetvár lesz.
Alapvetően az előző évben a megyében született babák számával arányosan határozta meg a minisztérium az elültetendő facsemeték számát. Az erdőt Szentpéteri Sándor, az Agrárminisztérium erdőkért felelős helyettes államtitkára, Nagy Csaba országgyűlési képviselő és Ripszám István, a Mecsekerdő Zrt. vezérigazgatója adták át március 27-én.
A telepítés során 35.000 kocsányos tölgy, valamint 5.000-5.000 gyertyán, vadkörte és vénic szil facsemetét ültettek el, kiegészítve összesen 500 ritka elegyfajjal: korai juharral és bibircses nyírrel. Az erdőgazdaság a program során a faültetésekbe majd az erdők gondozásába olyan fiatal, kisgyerekes családok bevonását is tervezi, akiknek szintén fontos a jövő generációk és erdeink sorsa – írják a Mecsekerdő Zrt. honlapján.
Korábban már Kozármislenyben is indítottak hasonló kezdeményezést, habár az nem volt ekkora volumenű. Az Újszülöttek Ligete lakossági ötlet 2019-ben valósult meg, és még ma is nagyon népszerű, rengeteg növényt ültetnek minden évben a kicsiknek.