Amikor már hosszú-hosszú éveket lehúztunk albérletben vagy esetleg a szülői házban, bizony alig várjuk, hogy beköltözzünk a saját otthonunkba. A kapkodás azonban ritkán vezet jó eredményre, pedig egy, az egész életünkre kiható döntésről van szó. Éppen ezért érdemes azzal kezdeni a folyamatot, hogy sorra vesszük az alábbi tanácsokat.
Kezdjük időben a tervezést!
A lakásvásárlást általában évekig tartó álmodozás előzi meg, amivel persze nincs is semmi baj. Csak arra ügyeljünk, hogy magára az otthonkeresésre is szánjunk elegendő időt. Már csak azért is, mert jó eséllyel a bőség zavarával fogunk küzdeni. Ha például rákeresünk arra, hogy eladó vagy kiadó lakás Budapesten, bizony hirdetések ezreit dobja majd fel a Google, illetve a különböző ingatlanportálok is. Ezek átnézése, majd a szóba jöhető ingatlanok megtekintése akár hónapokat is elvihet.
Ne feledjük azt sem, hogy a banki ügyintézés, a földhivatali teendők vagy éppen a költözés is sok időt igényel. Ezeket ráadásul mind meg is kell szerveznünk, szóval tényleg nem érdemes mindent az utolsó pillanatra hagyni. Főleg, ha esetleg határidő is szorít minket, mert például lejár az albérleti szerződésünk.
Rendelkezzünk kész tervvel!
Sokan legszívesebben háromszintes, medencés palotában laknánk Malibu tengerpartján, de a realitás általában egészen mást mutat. Ezért lényeges, hogy mielőtt bármiféle keresgélésbe fognánk, őszintén mérjük fel a lehetőségeinket és az elképzeléseinket. Mik azok a tulajdonságok az otthonunk kapcsán, amikből nem akarunk engedni, és miben állunk készen a kompromisszumokra?
Ami mindenképp kerüljön fel a listánkra:
- lokáció
- méret
- az ingatlan típusa: családi ház vagy társasházi lakás.
Nyugodtan kössünk ki olyan paramétereket is, amik kizáró oknak számítanak. Ilyen lehet például a panel vagy vályogtechnika, esetleg a zajos környék vagy a több ezer négyzetméteres, állandó ápolást igénylő kert.
Tisztázzuk a pénzügyeket!
Az előbbi ponttal szorosan összefügg ez a tanács, hiszen a tervünket alapjaiban határozza meg, hogy mit engedhetünk meg magunknak. A pénzügyeinket tehát alaposan górcső alá kell vennünk, ha saját otthonban képzeljük el a jövőnket. Milyen forrásból fedeznénk az ingatlanvásárlást? Rendelkezünk a teljes összeggel vagy esetleg banki hitelre lesz szükségünk? Utóbbi esetben tartsuk szem előtt, hogy a kölcsönhöz önerőt kell biztosítanunk, ami általában a vételár legalább 20%-át jelenti.
A kiadásaink azonban közel sem állnak meg itt. Fizetnünk kell az ügyvédnek, a közjegyzőnek, a földhivatali ügyintézésért és persze az illetékeket is le kell rónunk. Amikor pénzügyi tervvel készítünk, ezeket az extra költségeket mindenképp próbáljuk megtippelni, és beilleszteni a lehetőségeink közé.
Kereshetünk ingatlanost is
Semmi akadálya, hogy önerőből keressük meg a számunkra legmegfelelőbb ingatlant. Azt azonban tudnunk kell, hogy ez valóban rengeteg időt emészt fel – és sok-sok csalódással is járhat. Könnyen lehet ugyanis, hogy egy meghirdetett ingatlan a fényképeken csodás, a valóság azonban egészen mást mutat. Mi pedig felesleges köröket futunk, és egyre idegesebbek, zavartabbak leszünk.
Egy profi ingatlanos számos terhet levesz a vállunkról. Eleve csak azokat az ingatlanokat fogja megmutatni nekünk, amik megfelelnek az igényeinknek és az anyagi lehetőségeinknek. Segít minket a megfelelő vételár kialkudásában, sőt akár a banki hitel kiválasztásához is szolgálhat pár remek tippel. Mindezt persze jutalékért cserébe teszi, de ennyit bőven megér a segítség.
Találjunk egy jó ügyvédet!
Ha hitelből vesszük a lakást vagy házat, akkor mindenképp kelleni fog az ügyvéd. A bankok ugyanis csak a jogász által szerkesztett és szignózott adásvételi szerződést fogadják el. Akkor is érdemes azonban szakember segítségét kérni, ha nem folyamodunk kölcsönhöz. Egy ügyvéd ugyanis ismeri azokat a buktatókat, amiken mi, laikusként könnyen elhasalnánk.
Egy ingatlan tulajdoni lapja ugyanis meglehetősen cifra is lehet. Számos tényező befolyásolhatja az adásvételt – például az osztatlan közös tulajdon, az elővásárlási jog vagy az elidegenítési tilalom –, és ezeket csakis egy ügyvéd képes kisilabizálni és elsimítani. Az ügyvédi díj igen változó, de általában a vételár 0,5 és 3%-a között állapítják azt meg.
Használjuk a fantáziánkat is!
Kicsi az esélye, hogy az anyagi helyzetünk, a piaci kínálat és az elvárásaink tökéletes harmóniában vannak. Könnyen megeshet, hogy nem találjuk meg álmaink otthonát, de olyan lakást igenis vásárolhatunk, amiben megvan a potenciál. Lehet, hogy az ingatlan a jelenlegi állapotában nem a legideálisabb, de vajon mi lenne a helyzet egy kis átalakítás után?
Az ingatlankeresésnél tehát alapszabály, hogy a potenciálra koncentráljunk, és ne ragadjunk le annál, amit látunk. Ehhez is bátran kérhetünk segítséget egy építésztől, belső építésztől vagy lakberendezőtől. A felújítás vagy átalakítás persze pénzbe kerül, úgyhogy az anyagi tervünkben is számoljunk ezzel.
Vágjunk bele!
A kiadó lakások Budapesten és a többi nagyvárosban évről évre drágábbak lesznek, már csak emiatt is jó ötlet lehet tehát saját ingatlant vásárolni. A fenti tippekkel pedig sokkal magabiztosabban vághatunk bele a nagy kalandba!