Kereken 70 évvel ezelőtt, 1952. augusztus 20-án nyílt meg a Csorba Győző Könyvtár elődje, a Baranya Megyei Könyvtár. Az intézmény a jubileum alkalmából az alábbi szöveget osztotta meg a Facebookon:
Az 50-es években a megyei könyvtár égisze alatt a megye teljes területén kiépült a térségi ellátás: falusi, termelőszövetkezeti, járási könyvtárak létesültek, mozgókönyvtári ellátás indult meg a könyvtárral nem rendelkező települések könyvhöz, s vele párhuzamosan, a könyvtári rendezvények által, kultúrához juttatása, ami manapság is fontos küldetése könyvtárunknak.
A városi hálózat különválásával és a fiókkönyvtári hálózat kiépülésével, valamint a könyvtárszakmai irányelveknek megfelelő állománygyarapítással és ezzel párhuzamosan a különgyűjtemények, speciális gyűjtőkörű részlegek kialakulásával – ifjúsági könyvtár (1955), helyismereti gyűjtemény (1965), zenemű és hangtár (1981) – a megyei könyvtár regionális szakkönyvtári jelleget is magára öltött. 1963-ban az olvasóterem megnyílása, 1971-ben a szabadpolcos rendszer bevezetése jelentett szakmai mérföldkövet a könyvtárhasználat tekintetében, míg 1973-ban ugyancsak a szakmai jelleg erősödését jelezte, hogy 1973-ban a Megyei Könyvtár tevekénységi köre német báziskönyvtári feladatokkal bővült.
A könyvtár évtizedek során kialakított szakmai eredményeit ismerte el 1989-ben a Művelődési Minisztérium, mikor a Baranya Megyei Könyvtárat tudományos könyvtárrá minősítette. A fejlődésre, mind teljesebb szakmaiságra törekvés ezután is jellemezte a könyvtárat. Az 1990-es évek vívmánya a számítógépes kölcsönzés bevezetése és a helyi információs hálózatok kiépülése volt, az internetes szolgáltatást 1997-ben vezették be a könyvtárban. 2002-ben a Pécs-Baranyai Kulturális Szövetség nívódíját nyerte el a könyvtár. 2010. január 1-jén a Csorba Győző Megyei Könyvtár és a Pécsi Városi Könyvtár egyesülésével létrejött a mai integrált megyei-városi könyvtár, a Csorba Győző Könyvtár, mely 2010-ben a Dél-dunántúli Regionális Könyvtár és Tudásközpont épületébe költözött.
A Csorba Győző Könyvtár napjainkban jogelődje, a Megyei Könyvtár dolgozóinak szellemiségét, szakmaiságát, ügybuzgalmát szem előtt tartva törekszik az elmúlt 70 évben felépített könyvtári hagyományokat továbbvinni, az új kihívásoknak megfelelően áthangolni, s tudást, kultúrát, igényes szórakozást biztosítani a könyvtári és könyvtárbuszos rendezvényekkel mind a falai közé betérőknek, mind az ellátási térségébe tartozó települések lakói számára.
Bízunk benne, hogy munkánkkal sokak életét segíthetjük, s minőségi szolgáltatásainkkal hozzájárulunk ahhoz, hogy Pécs és Baranya olyan hely legyen, ahol jó könyvtárba járni, jó könyvet olvasni, jó könyvtári rendezvényre járni.
https://www.facebook.com/baralib/posts/pfbid02ubM7CgcgsDs7Vc7P2A8JAW2fn2QQ8dWcTfLj4ThPdYkSaHncWZaejJJA4Mpbpbkul?__cft__[0]=AZW20ZVxsTnITHWmxe86R7qQDicuLUSO962Jh0071xnIclY-hJjq-17iUoBrG2vdCtGTIMCoCKoMSHKEqfTHi7dEokuObmrDyc2MN0taMMgqKh34sXhgqp9hs3smd0A4RftudONvvMVWgD63xdsXdFry&__tn__=%2CO%2CP-R