Nagy teljesítményű szekvenáló rendszert szerzett be a pécsi Szentágothai János Kutatóközpont, mely eddig elérhetetlen volt hazánkban – tájékoztatta lapunkat a PTE.
A Pécsi Tudományegyetem keretein belül működő Szentágothai kutatóközpont az elnyert támogatásnak köszönhetően szerezte be az Illumina NovaSeq szekvenáló berendezést, melynek segítségével egy olyan komplex, a gének feltérképezésére alkalmas rendszert építettek ki, amely eddig Közép-Európában csak Bécsben és Prágában volt elérhető a PTE közleménye szerint.
Nagy segítség ez a kutatóknak, hiszen az elmúlt években a molekuláris biológia és informatika fejlődésének köszönhetően a hazai és nemzetközi orvos-biológiai kutatások jelentős eredményeket értek el, melyek a gyakorlati orvoslás átalakulásához vezettek.
A kutatás, a diagnosztika és a célzott terápiás kezelések genomikai alapokra kerültek, a vizsgálatok pedig komoly feltételekhez kötöttek.
A pécsi kutatóközpont ezért kezdeményezte az átfogó, összehangoltan működő, több tudományterületet felölelő, gazdasági érdekeket is képviselő Magyar Nemzeti Genom Program elindítását, amely nemcsak Magyarországon, hanem a kelet-közép-európai régióban is egyedülálló – olvasható a közleményben.
[su_note note_color=”#bed7a5″]A program célul tűzte ki a magyar lakosság genetikai jellemzőinek meghatározását, valamint betegségspecifikus genetikai panelek fejlesztésének és új gyógyszercélpontok azonosításának elősegítését.[/su_note]
Fotó: Csortos Szabolcs/UnivPécs