Rajzfilmen vagy vígjátékban mulatságos lehet egy horkoló szereplő, ám akinek az ágyastársa zajong így éjjelente, kevéssé találja ezt szórakoztatónak. Ráadásul mindkettejükre nézve veszélyes, ugyanis az elégtelen alvás közrejátszhat több súlyos betegség kialakulásában. Az első rész végén a dr. Faludi Béla egyetemi adjunktus, neurológus, az alvásmedicina szakértője a véroxigén-szint csökkenésének veszélyeiről beszélt.
– Akadtak extrém értékek?
– Persze. A normál esetben 90% fölötti oxigénszint az egyik csúcstartónknál 12%-ra csökkent alvás közben. Egy másik páciensnek garatelzáródás miatt egyetlen óra alatt 123-szor hagyott ki hosszabb-rövidebb szakaszokra a légzése.
– Súlyos esetekben milyen módszer hozhat javulást?
– A bunyósok fogvédőjéhez hasonló a szájprotézis, ami picit előrehúzza az alsó állkapcsot, így tágítván a garatrést. Ha ez nem hoz eredményt, akkor a légsín-terápia jöhet szóba. Ez esetben egy orrmaszkot húz föl a beteg, amiből egy hosszú cső vezet ki, a végén van egy ,,fordított porszívó”, ami túlnyomásos levegőt állít elő, ezt lélegzi be a páciens. Nem lélegeztető berendezésről van szó, hanem egy olyan eszközről, amely a légzés minden fázisában nyitva tartja, ,,kisínezi”, kitámasztja a garatot, szabad utat engedve a levegőnek.
– Nem kényelmetlen ez annyira, hogy ne tudjon aludni tőle az ember?
– Kétségtelen: vannak, akik nem tudják megszokni, de valamit valamiért. Ha helyreállítjuk a normál légzést alvás alatt, akkor a beteg érezni fogja: megváltozott az élete. Ezt igazolják a visszajelzések. Volt, aki úgy keresett föl minket, hogy ,,belefárad az alvásba” – ez nagyon találó megfogalmazás. A komoly alvászavar napközben fizikai és szellemi fáradtságot, valamint vérnyomás-emelkedést és szívritmuszavart okoz, pszichés problémákat idézhet elő és a szexuális vágyat is csökkentheti. Nappali aluszékonysághoz is vezethet, ami például autóvezetés közben életveszélyes! A horkolók sokkal (egyes adatok szerint ötször) több balesetet okoznak. Jogosítvány-hosszabbítás esetén, sőt a magas vérnyomás okának keresésekor is fontos lenne rákérdezni a horkolási szokásokra. Az alászavar nem szégyen, és nem elsősorban a szomszédra tartozik, sokkal inkább az alvásmedicinával foglalkozó szakorvosra. Mindannyiunk érdekében.
Henrik király már nem horkol
– Lehet, hogy szakmai ártalom, de egy operaénekes maximálisan kihasználja teste rezonális tereit, így hát mindent hangosabban csinál – vélekedik Szécsi Máté basszista, a Pécsi Nemzeti Színház operaénekese. – Korábban horkoltam, sőt: erőteljesen horkoltam. A feleségem, akivel nyolc éve élünk együtt, ezt időnként szóvá is tette. Orrtapaszt és egyéb, horkolást csökkentő segédeszközt sohasem próbáltam, ma mégis elmondhatom: csendben alszom.
– Minek köszönhetően?
– Az elmúlt két évben megszabadultam 30 kilótól. 195 centi magas vagyok, s most 116 kiló. Ahogy elkezdtem fogyni, észrevettük, hogy egyre halkabbá vált a horkolásom, mára pedig teljesen meg is szűnt. És ennek nem csupán én örülök! Ha igaz, hogy a nyaktérfogat is befolyásolja a horkolásra való hajlamot, hát én is igazolhatom: korábban 48-as inget viseltem, most 43-44-est hordok. Fogyókúrázni azért kezdtem, hogy könnyebben mozogjak, s a hiúság is munkált bennem, szerettem volna, ha jobban nézek ki. Elvégre, nem mindegy, milyen külsővel lépek a közönség elé! És az sem elhanyagolható, hogy a próbaidőszakokban napi 8-10 órát vagyok talpon a színpadon, esténként pedig a nehéz jelmezekbe öltözve kell játszanom – számít tehát, hogy cipelnem kell a plusz harminc kilót vagy sem. Most jól érzem magam a bőrömben, s erre ráadásként jött, hogy egyúttal a horkolásból is kigyógyultam!