Havonta 30 milliós saját forrást biztosít a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. működéséhez a társaság 49 százalékával rendelkező, a menedzsmentjogokat is gyakorló KÖZGÉP Zrt. Egyúttal 80 millió forint értékű rekonstrukció is indul a gyárban – hangzott el egy csütörtöki sajtótájékoztatón.
Páva Zsolt, Pécs polgármestere felidézte, hogy korábban csőd és bezárás fenyegette a gyárat, de azóta sikerült stabilizálni és megmenteni a céget, valamint a termelést. Ehhez szükség volt olyan partner bevonására, amely garantálni tudta a több mint 240 főt foglalkoztató vállalat működését.
Németh Mikós, a KŐZGÉP elnök-vezérigazgatója az eseményen emlékeztetett rá: a társaságuk összesen 225 millió forintot a manufaktúra részvényeinek megvásárlásával eljuttatott a városnak, kifejezve ezzel azt a szándékot, hogy „a Zsolnayt életben tartsák, és egy komolyan prosperáló céggé alakítsák” – fogalmazott.
A Zsolnayban való jelenlétének első fél évében a KÖZGÉP a bankszektorral próbált egyezséget kötni, a pécsi vállalat korábbi hiteleit meghosszabbítani, s várhatóan az egyikkel, a Magyar Fejlesztési Bankkal (MFB) meg is tudnak egyezni az eddig felhalmozott kamatok tőkésítéséről – mondta Németh.
Újabb hitelfelvételről pedig szó sincs a jelenlegi helyzetben – szögezte le, hozzátéve: eredetileg a KÖZGÉP számára előírt 500 milliós tőkeemelés nagy részét hitelből kívánták volna finanszírozni, erre azonban jelenleg nincs lehetőségük. Ezért azt az utat választották, hogy ezt az összeget nem egyszerre, hanem havi rendszerességgel fogják biztosítani a Zsolnay részére. Számszerűen ez 360 millió forintot jelent havonta 30 milliós részletekben, amelyből „biztosítják a gyár működését, a béreket és az egyéb költségeket, továbbá ebben az összegben benne van az a kamatszolgálat, amelyet az MFB felé kell biztosítani” – így a vezető.
Ezen felül április elején jár le egy másik, közel 140 milliós nagyságrendű hitel, amelyet ugyancsak a KÖZGÉP-nek kell kezelnie – mutatott rá Németh. Indul továbbá egy 80 millió forintos rekonstrukció is, amelynek első 50 millió forintját már a következő hónapokban felhasználják a manufaktúra kemencéinek felújítására.
A Zsolnay lehetőségét korlátozta, hogy egyelőre nem indultak el azok a magasépítési beruházások (a műemlék-jellegű épületek felújítása), amelyek a pécsi társaság számára piacot biztosítottak volna.
Péterné Marosy Katalin, a Zsolnay Porcelánmanufaktúra Zrt. vezérigazgatója a sajtótájékoztatón kiemelte: oly módon újították fel a termelési eszközeiket, hogy a pirogránit gyártásra tudjanak koncentrálni. Hogy olyan gyártás jöhessen létre, amelyet a Zsolnay Kulturális Negyed felújítása során teljesítettek. A fővárosi Margit híd felújítása kapcsán is szép példával álltak elő jövőbeli lehetőségeik kapcsán, mondta, ugyanis az ottani aluljárók Zsolnay-csempék felhasználásával készültek.
A vállalat 2010-ben több mint 1,1 milliárd forintos árbevételt ért el, s nyereséget produkált, a 2011-es évről adatokat ugyanakkor nem közölt a vezérigazgató; annyit azonban megjegyzett, e számok már kevésbé attraktívak.