A bírósághoz fordul a közeljövőben Tóth Bertalan, a szocialista párt városházi képviselője, ha nem kapja meg az önkormányzati tulajdonú cégek működésével kapcsolatos, decemberben kikért adatokat – jelentette be a városatya hétfőn, sajtótájékoztatón.
Tóth Bertalan, az előző éra alpolgármestere, a pénzügyi és gazdasági bizottság jelenlegi szocialista alelnöke azt mondta, még karácsony előtt juttatott el levelet Pécs főjegyzőjéhez és a polgármesterhez. Ebben azt kérte, hogy juttassanak el részére egy kimutatást, amely a városi támogatásban részesülő cégek külsős szerződéseinek okát, tartalmát, ezeknek ellenértékét tartalmazzák. Összesen tizennégy társaság ilyen ügyleteire volt kíváncsi a képviselő.
Tóth Bertalan azonban elmondása szerint sem a január 31-i, sem a meghosszabbított, február 15-i határidőig nem jutott hozzá az adatokhoz.
A képviselő kérdései arra irányultak, hogy az egyes cégek kivel, mikor, meddig, milyen feladatra és milyen értékben kötöttek megbízási, vállalkozási, szolgáltatási és hitelszerződést, valamint jogi tanácsadói, közbeszerzési, marketing és kommunikációs, karbantartási és rekonstrukciós tevékenységre megállapodást.
A képviselő elmondta: tudomása szerint a tizennégy társaság nagy része már megadta az adatokat a polgármesternek, ám szerinte három cég, jelesül a Pécs Holding Zrt., a Pécsi Sport NZrt. és a Tettye Forrásház Zrt. „visszatartja az adatokat”.
Mint mondta, mivel a jogszabályban biztosított idő lejárt, amennyiben e héten nem kapja meg a tájékoztatást, feljelentést tesz az önkormányzat ellen közérdekű adatok nyilvánosságának biztosítása érdekében. Ha mégis lesznek válaszok, tette hozzá, azokat egyidejűleg minden sajtóorgánum számára hozzáférhetővé teszi.
A kabinetiroda szerint az önkormányzat jogszerűen cselekedett
A Polgármesteri Kabinetiroda közleményében azt írják, hogy a város törvényesen jár el, a jogszabályok pontos és maximális betartásával cselekszik, így bárki számára lehetővé teszi a közérdekű adatokhoz való hozzáférést. A szocialista képviselők adatkérelmét is elfogadta a hivatal, a kért adatokhoz tehát bármikor hozzáférhetnek a politikusok.
Az önkormányzat mindössze annyit kért a szocialista politikusoktól, mint ahogyan másoktól is, hogy ne a hivatali dolgozók munkaidejét felhasználva, ne az apparátus napi munkavégzésének rovására, illetve az ügyinézést akadályozva próbáljanak ezekhez az adatokhoz hozzájutni.
Azaz, ne utasítgassák a hivatali dolgozókat különféle összetételű, elrendezésű, ilyen-olyan szempontok szerinti listák, összesítések elkészítésére, ez ugyanis nem tartoznak a hivatali feladatok közé.
„Azt kértük, ami törvényes és a jogszabályoknak is megfelel, hogy az adatokat az MSZP képviselői maguk állítsák össze, válogassák ki és amennyiben szükségesnek találják, készítsenek ezekről másolatot is, amelynek költségét természetesen az adatkérőnek kell állnia a törvény szerint. Ezt azonban nem tették meg” – írják a közleményben.
Vastag a bőr Hoppál szerint
Hoppál Péter, a Fidesz-KDNP városházi frakcióvezetője sajtóközleményben reagált a szocialista politikus felvetéseire. Mint közölte, „az MSZP politikusainak, volt városvezetőknek a pofátlansága határtalan, ez rendre bebizonyosodik”.
Szerinte azok után, hogy (mármint a szocialisták) évekig titkoltak közérdekű, a pécsiekre tartozó információkat, szerződéseket, adatokat, amelyeket aztán bírósági úton, sok esetben civil szervezeteknek kellett kiharcolniuk, most „képtelenebbnél képtelenebb vádaskodásba kezdenek, miközben csak lusták” – így a frakcióvezető.
Hoppál Péter a közleményben kitért rá: az MSZP-sek „veszik a bátorságot, és utasítgatják, ugráltatják a városi cégekben, valamint a hivatalban dolgozókat, mindenféle önkényes feladatokat adva nekik.” Hozzáteszi: amikor nekik kellene dolgozniuk és összeállítaniuk azokat az adatokat, amelyeket egyébként senki nem titkol, akkor megsértődnek. „Mert, tudjuk ezt jól, a munka sosem volt erőssége a szocialista politikusoknak, ők csak a jutalmakat vették fel szívesen. Időnként délelőtt és délután is” – így Hoppál.
A frakcióvezető közleményében emlékeztetett rá, hogy az MSZP-s városvezetők titkolták a buszokat elprivatizáló szerződéseket és megállapodásokat, amely több mint egy milliárdos kárt okozott a városnak. Emellett titkolták a 324 millió forintnyi közpénzbe kerülő, összeollózott, totálisan haszontalan „EKF-hatástanulmányt”, a városi cégekbe eldugott, igencsak jól kereső haverokat, a haveri szerződéseket, az évente több mint százmillió forintba kerülő hóeltakarítási szerződést is.
Hoppál szerint „mindehhez a tudatosan hazug és félrevezető magatartáshoz olyan vastag bőr kell, amely még a rinocérosznak sincs” – zárta közleményét a politikus.
Tóth Bertalan a városházára megy az adatokért – közlemény:
„Az önkormányzati törvény értelmében a képviselő-testület hivatalának kötelessége, hogy egy képviselő számára, kérésére, 15 napon belül megfelelő tájékoztatást nyújtson képviselői feladata ellátása érdekében. Ezt a tájékoztatást kértem a polgármestertől és a Főjegyző Úrtól. Páva Zsolt 2012. január 3-án kelt levelében több időt kért és megígérte, hogy a tájékoztatást a városi cégek tanácsadói szerződéseiről megkapom („Az adatokat – a beérkezést követően – az Ön rendelkezésére bocsátom” idézet Páva Zsolt leveléből). Azt a személyes kérését is teljesítettem, hogy a 15 nap múltán ne tartsak sajtótájékoztatót és ne pereljek addig, amíg el nem küldi a kért adatokat. Én tartottam a szavam, a polgármester nem. Úgy tűnik, a polgármesternek ez nem is volt szándékában, csupán az időt húzta – talán azért, hogy minél később derüljenek ki a haverok újabb szerződései.
Semmilyen utasítást nem adtam a hivatal dolgozóinak erre csak a jegyzőnek és polgármesternek van joga. A jogszabályoknak messzemenően megfelelően jártam el (15 nap helyett 50 napig vártam az ígért válaszra), ellentétben Páva Zsolttal. Ha Páva Zsolt arra tudott utasítást adni, hogy a haveri cégekkel kössenek szerződést, talán arra is tudott volna, hogy betartsák a törvényt és a képviselő tájékoztatást kapjon.
Páva Zsolt mai nyilatkozatával saját tehetetlenségéről és alkalmatlanságáról állított ki bizonyítványt, hiszen annyit sem tudott elintézni, hogy a pécsi adófizetők pénzéből busásan megfizetett cégvezetők összeállítsanak a város képviselője számára néhány táblázatot. Talán beleférne milliós fizetésükbe ennek az – amúgy meglévő – adatállománynak a táblázatba foglalása. A törvény így fogalmaz: „Az adatigénylésnek közérthető formában és – amennyiben az aránytalan költséggel nem jár – az igénylő által kívánt technikai eszközzel, illetve módon kell eleget tenni. Az adatigénylést nem lehet elutasítani arra való hivatkozással, hogy annak közérthető formában nem lehet eleget tenni.”
Páva Zsolt szerint az általam kért adatok – talán a bírósági fenyegetés hatására – immár rendelkezésre állnak, ezért holnap reggel 9.00 órakor megkísérlem átvenni a városháza által 50 napja titkolt adatokat.
Holnap talán kiderül, melyek azok a szerződések, amelyektől ennyire félt a fideszes városvezetés és a cégvezetők?
Pécs, 2012. február 20.”
Pécs szívesen megy bíróságra Tóth ügyben
A kabinetiroda közleménye:
„Tóth Bertalan szocialista képviselő ma délelőtti mutatványa – személyes adatkikérése – gyerekes ostobaság.
Tudnia kell ezt neki is, hiszen számos jogi szakember, köztük a jegyző is, tájékoztatta már arról, hogy rossz helyen kopogtat, hiszen az általa kért információk, szerződések adatkezelője nem az önkormányzat, hanem az egyes cégek vezetői. Azaz, ezeket az információkat, dokumentumokat nem a Városházán, hanem a cégek irattáraiban találja meg.
Tóth Bertalan képviselői pozíciójára hivatkozva akar hozzájutni több ezer oldalnyi szerződéshez, köztük olyan megállapodásokhoz is, amelyek nyilvánosságra kerülésük esetén komolyan veszélyeztetnék Pécs és cégei tárgyalási pozícióit, napi üzletmenetét, a város és cégei gazdálkodását, működését és azokat a folyamatban lévő büntető- és peres eljárásokat is, amelyek éppen a szocialista városvezetés ideje alatt felmerült gyanús ügyek miatt folynak jelenleg is.
Vállalva a kockázatot, természetesen a közérdekű adatnak minősülő dokumentumokba Tóth Bertalan is betekintést nyerhet, ezért újra leszögezzük, hogy az önkormányzat, és a város cégei sem tagadtak meg egyetlen közérdekű adat megismerésére irányuló kérelmet sem, tehát mind a magánszemélyek, mind a képviselők – köztük Tóth Bertalan is – betekintést nyerhetnek ezekbe, amennyiben hajlandóak ők maguk is betartani a törvényes utat és formát, a hivatalok és a cégek munkavállalóit, dolgozóit nem utasítgatják önkényesen, és az adatmásolás költségeit, melyet a törvény is említ, megfizetik!
Úgy véljük, Tóth Bertalan maga is tisztában van azzal, hogy vaktölténnyel lövöldöz, nem létező „titkok” után kutat és szándékosan próbál politikai botrányt kelteni!
Ezért, ha szükséges, Pécs és cégei szívesen mennek a bíróságra is, mert álláspontunk szerint nem az önkormányzat és a cégei adatkezelési gyakorlatában van a hiba, hanem Tóth Bertalan és a szocialista poltikusok fejében.
Polgármesteri Kabinetiroda
Pécs, 2012-02-21”