A lakásfeltörések, besurranások nagy része megelőzhető lenne, ha kicsit jobban odafigyelnénk nyilvánvaló apróságokra – derült ki azon a fórumon, amelyet rendőrség szervezett a téma iránt érdeklődőknek pénteken.
A betöréses lopások megelőzését célzó szakmai napon többek között szóba kerültek az ilyen cselekmények jellemző elkövetési módszerei és a konkrét megelőzési módozatok is. A szakmai napon sok pécsi is részt vett, s mint kiderült, nem volt haszontalan az időtöltés. A rendezvényen ugyanis elhangzott, sokszor többet ér a szomszédok részéről egy kis odafigyelés, mint a legdrágább riasztó, ugyanakkor olyan biztonsági berendezéseket is bemutattak, amelyek távol tarthatják a betörőket.
Az egyik ilyen, amelyet kollégánknak a helyszínen is megmutattak, az az ajtó, amely teljes kerültében zárja a nyílást, nemcsak a kilincsnél. Azonban egy jó ajtó sem lehet megoldás minden esetre. Naszvadi Pál volt rendőr alezredes például azt magyarázta, hogy egy öreg ablak, teraszajtó könnyedén, pillanatok alatt kiemelhető a helyéről. Elhangzott: sokan nem tudják azt sem, vagy elhanyagolják, hogy az ajtónak nem csak a zárszerkezete a valóban lényeges része, hanem az ajtólapról, pántoldali védeleméről is gondoskodni kell.
Vitális Ágnes, a Pécsi Rendőrkapitányság szóvivője a minap arról beszélt a Pécs TV Pont Ma című hírműsorának vendégeként, hogy legtöbbször mi magunk tehetünk arról, ha betörnek a lakásunkban. Sok áldozat szerinte szánt szándékkal hagyja nyitva ajtaját ablakát; vagy azért mert leszalad két percre a boltba, vagy átfut a szomszédba. Nem is gondolnánk ugyanis, hogy ilyen rövid idő alatt baj történhet.
Vitális Ágnes szerint mindenkinek abból kell kiindulnia, hogy vele is megtörténhet egy-egy betöréses lopás, így mindenképpen azt ajánlja: legyen több jó, komolyabb zár, heveder az ajtaján, készüljön fel arra, hogy az ajtót egyszer valaki fel akarja törni.
Ha elutazunk, érdemes szólni a szomszédoknak, hogy pár naponta ürítsék ki postaládának, illetve családi ház esetén gondolkodjunk véletlenszerűen kapcsolóval ellátott, pár ezer forintos lámpák beüzemeléséről.
A szóvivő szerint az is árulkodó, ha valaki kiírja a névtáblájára, hogy özvegy, doktor. Ezek az információk azt közlik a betörővel, hogy egyedül él, vagy hogy nagy értékeket tarthat otthon. Utóbbiaknak a névtáblacsere mellett azt javasolja a szakember, hogy nélkülözhető pénzt, értéktárgyat semmiképp ne tartson otthon, azokat vigye bankba, széfbe, trezorba. Beszámolt róla: az idős emberek jó része több százezer vagy több millió forintot tart otthon.
Vitális Ágnes szerint mindenkinek ajánlott értékleltárt vezetnie a lakásában tartott drágább dolgokról. Ez tartalmazhatja a tárgy fotóját, gyári számát, s értékét. Így, ha elfogják a tárgyakat felmarkoló betörőt, a rendőrök dolga is leegyszerűsödik, gazdájukat könnyebben megtalálják.
Illusztráció: larrydixon.com