Az már régóta ismert, hogy a cukorbetegség a szívinfarktus és az agyi katasztrófa egyik legfontosabb kockázati tényezője, egy újabb nagy vizsgálat eredménye azt is bizonyította, hogy tíz évnél hosszabb fennállása esetén ez a veszély háromszorosára növekszik.
Az Észak Manhattan Tanulmány legújabb eredményeit a Stroke márciusi száma közölte. A vizsgálat elindítói a szélütés kockázati tényezőivel foglalkoztak. Manhattan ideálisan példázza az Egyesült Államok sokféle eredetű, többféle bőrszínű lakosságát, így igen alkalmas színhely arra, hogy az amerikai népesség egészségi állapotát fölmérhessék. A vizsgálatban 3298 felnőtt ember adatait gyűjtötték össze.
Arra voltak kíváncsiak, hogy az idő előrehaladásával a cukorbetegek között hány esetben fordul elő agyi katasztrófa. A nagy beteglétszám lehetővé tette, hogy a cukorbetegségen kívül minden egyéb tényezőt külön-külön is figyelembe vegyenek, például az életkort, a dohányzást, a vérnyomást és a rendszeres testmozgás mértékét.
A Mitchell Elkind vezette kutatócsoport megdöbbent, amikor azt tapasztalta, hogy az öt-tíz éve cukorbetegség miatt kezelt emberek kórházi felvétele tíz esztendő után szélütés következtében a háromszorosára növekedett. Természetes, hogy ebben az életkor előrehaladása is szerepet játszott, de a statisztikai értékelés során a kutatók ezt figyelembe vették.
Az Amerikai Cukorbetegek Társasága azonnal nyilvánosságra hozta, hogy az Egyesült Államok területén élő mintegy 26 millió cukorbajosnak több mint a fele 65 évesnél fiatalabb és ezeknek szélütés kockázata rohamosan növekszik.
A vizsgálatot végző orvosok hangsúlyozzák, hogy a cukorbetegek gondos kezelése mellett a szélütés egyéb kockázati tényezőire az eddigieknél is nagyobb figyelmet kell fordítani. A dohányzás abbahagyása, a súlytöbblet, a magas vérnyomás és az emelkedett koleszterinszint csökkentése ugyancsak lényeges feladat.