A világstatisztika szerint minden 100 kislányra 102 fiúcska látja meg a napvilágot. A Szív Világszövetség kongresszusán egyik előadás arról a szokatlan megfigyelésről számolt be, hogy az anya szívbetegsége befolyásolja azt, hogy kisfia vagy kislánya születik.
A kongresszuson nagy feltűnést keltett Azin Alizadehasi és munkacsoportjának előadása, akik olyan jelenséget ismertettek, amilyet még sehol a világon nem észleltek. A szívbeteg terhes asszonyokat mindenütt szívgyógyász és szülész kezeli együtt, rendszeresen ellenőrzik őket, egészen addig, amíg a baba világra jő.
A fiúk száma mindig kissé meghaladja a lányokét, ezért lepődtek meg az iráni szakorvosok, amikor azt észlelték, hogy a különböző szívbetegségek miatt ellenőrzött asszonyok, ha terhesek lettek, legtöbbször kislánynak adtak életet.
A kutatók 200 általuk rendszeresen vizsgált asszony esetét ismertették, akiknek 64 százaléka szívbillentyű hibában szenvedett, 20 százalékuk pedig veleszületett szívbaj miatt járt a kardiológiai ambulanciára. A betegek 14 százalékát nem operálták meg, akkor sem, ha műthető betegsége volt.
A 200 szívbeteg terhesnek 216 gyermeke született és az orvosok meglepetésére 76 százalékuk kislány volt. „Tudomásunk szerint ez az első eset, amikor a szakorvosok olyat tapasztaltak, hogy a szívbetegek gyermekeinek ekkora többsége lány” – hangoztatta előadásában a munkacsoport vezetője.
Kathryn Taubert, a Szív Világszövetség egyik vezetője a vitában hozzátette, hogy mivel a szívbeteg nők száma világszerte növekszik, ez a megfigyelés a további kutatás igen érdekes területének ígérkezik.