-2 C
Pécs
szombat, november 23, 2024
KezdőlapHírzónaVelencei Biennále - Építészeti modelleket mutat be a magyar pavilon

Velencei Biennále – Építészeti modelleket mutat be a magyar pavilon

Építészeti modelleket mutat be, és a csendet, a letisztultságot, az újszerűséget kívánja hangsúlyozni a 13. velencei nemzetközi építészeti kiállítás magyar pavilonjának tárlata – jelentették be a kiállítás kurátorai, szervezői egy szombati pécsi sajtótájékoztatón.

Mint azt Gulyás Gábor, a Műcsarnok igazgatója, a Velencei Biennále nemzeti biztosa elmondta, az augusztus 29-től november 25-ig tartó tartó eseményen Bachmann Bálint, a Pécsi Tudományegyetem Pollack Mihály Műszaki Karának dékánja Markó Balázzsal, a gödöllői Szent István Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Karának oktatójával közösen nyerte el pályázaton a magyar pavilon kiállításának szervezési jogát.

Nyertes koncepciójuk szerint építészhallgatók kaptak lehetőséget arra, hogy modelljeikkel megmutassák, mit gondolnak a modern építészeti térformálásról. Mellettük közismert, neves építészek is jelentkezhettek megvalósult vagy meg nem valósult terveik alapján készült modellekkel.

Bachmann Bálint azt mondta, pályázat útján választották ki a kiállításon szereplő alkotásokat. Ennek kapcsán összesen több mint ötszáz modellt állítanak majd ki a magyar pavilonban. A pályázókat nemcsak a tervezésben komoly szerephez jutó Pécsi Tudományegyetem Breuer Marcell Doktori Iskola és a Szent István Egyetem Ybl Miklós Építéstudományi Kar hallgatói közül várták, a nyílt pályázatra mind a hét hazai építész és építőművész képzőhely, sőt, 7-8 olyan horvát, német, osztrák és román intézmény figyelmét is felhívták, a kiállításra kerülő művek így hat ország alkotóitól származnak.

Markó Balázs azt mondta, a magyar pavilont felkereső, akár háromszázezer ember „tiszta, csendes, letisztult” világba lép be; a maximálisan 21x21x21 centiméteres teret kitöltő modellek például mind fehérek lesznek. „A mai trendek azt mutatják, hogy harsány környezetben, gyors információátadásra törekszenek a kiállítók; mi ebből szeretnénk visszalépni, s azt mondjuk: kapjon teret a munka, a hallgató, az iskola”.

Bachmann Bálint korábban az MTI-nek azt mondta: koncepciójuk térbeli folytatása a két évvel ezelőttinek, amikor a magyar pavilonban a vonalat alkalmazták az építészeti gondolat átvitt értelmű megfogalmazására, valamint a mesterségbeli, kézműves-tudásbeli gondolat közvetítésére.

A Modell című pályamű a generációk közti kommunikáció fontosságát hangsúlyozza, mely többek között a rendkívül sikeres nemzetközi hallgatói pályázatra – mely a space maker nevet viseli – beérkezett körülbelül 550 makettet mutatja be.

A Velencei Építészeti Biennále a világ legjelentősebb szakmai kiállítása, amely a több mint 100 éves képzőművészeti biennále rendszeréhez hasonlóan szerveződik 1980 óta. A nemzetközi rendezvényen a központi kiállítás mellett több mint 50 ország vesz részt a nemzeti pavilonokban látható tárlatokkal.

Magyarország a rendszerváltás időszakában vett részt először a Velencei Építészeti Biennálén, akkor organikus építészek mutatkoztak be csoportosan, nagy sikerrel.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő