Egészen elképesztő terveket dédelgettek a beruházók Pécsen az ingatlanlufi válság miatt bekövetkezett kipukkanása előtt. A hanyatlás azonban nem kímélte a telkeket: bár több, parlagon heverő terület is elkelt azóta, még mindig sok a foghíjtelek a városban.
Két kezünk sem elég, hogy összeszámoljuk, hány magánberuházás nem valósult meg a városban a pénzügyi válság kirobbanása előtt tervezett építkezések közül. A telkek birtokosainak nagy része évek óta csak spekulációs célzattal tartogatja tulajdonát, s csak a szerencséseknek sikerült mindeddig túladniuk egyébként jó helyen lévő ingatlanjaikon. A maradék ugyanakkor továbbra is rondítja a városképet.
Az egykori Rák diszkó elbontása után a letisztított területen például régebben barkácsáruház felépítését tervezték, ám városképi szempontból nem engedtek kockaházat a területre. Az egykori diszkót és a több lepukkant épületet magában foglaló telket az elmúlt években vásárolta meg több birtokostól a Budapesten bejegyzett Sopianae-Projekt Ingatlanfejlesztő és Hasznosító Kft. A társaság javára írandó, hogy lebontatta a veszélyes, városképet romboló, olykor hajléktalanok otthonául is szolgáló építményeket, s megtisztította a területet. Gerő János ügyvezető szerint dolgoznak a terület funkcióval való megtöltésén, de egyelőre befektető hiányában nem indulhat építkezés a területen.
A válság legnagyobb vesztese a Búza téri Corso iroda- és üzletház. Ennek továbbépítését mindaddig nem folytatják, amíg nem jelentkeznek az épület helyiségeinek remélt bérlői. Pentz Mihály, a beruházást levezénylő projektcég képviselője azt mondja, a bankok szigorítottak a hitelezési feltételeken, így a korábban tervezettnél több iroda kiadására kellene garanciát adni úgy, hogy még nem is áll az épület. Mindaddig marad tehát torzó a Corso, amíg vagy nem enyhülnek a feltételek, vagy végre hajlandóak lesznek nagyobb számban elkötelezni magukat a bérlők.
A szocialista városvezetés idején a spanyol ingatlancsomagban eladott kertvárosi Kiserdő sorsa is lóg a levegőben. Ott korábban a CBA építkezett volna, majd a Penny Market nézte ki magának a telket, végül egyikből sem lett semmi. A telket a spanyoloktól megszerző jelenlegi cég képviselője, Fritz József többször is megerősítette lapunknak, hogy lázasan kutatnak befektető után. Elsősorban kereskedelmi célú épületet szánnak a Nagy Imre út-Keszüi út kereszteződésébe.
A volt Ifjúsági Ház előtti telken szállodát épített volna egy olasz befektetői csoport, ám a munka abbamaradt, amikor kiderült: nem lesz az építkezésre uniós támogatás. Azóta a tulajdonos tartogatja a telket, s egyelőre nincs kilátásban építkezés.
A Juno Tanszék helyén, a rendőrség épülete előtt írek terveztek irodaházat építeni, ám a válság nekik is keresztbe tett.
Mint azt a városházán megtudtuk, a város tehetetlen a magántelkekkel szemben; nem kényszerítheti építkezésre a tulajdonost. Előírja ugyanakkor, hogy a teleknek rendezett állapotban kell lennie, s a kerítésnek épnek kell lennie, hogy a munkagödrökbe még véletlenül se essen be senki. Több esetben vagy emiatt, vagy a gazos telkek miatt büntetéseket is kiszabtak.
[frame]
Előmozdulások…
A Tüzér utcai volt sportpálya csaknem két évtizeden át várta a sorsát, majd először a város nyomására takarították el a rajta álló egykori épületet, s ősszel építkezés is megindult a területen. Az építményadó bevezetése miatt viszont a város számos területén megtisztultak a telkek: többek között a sportcsarnok mögötti régi tejgyár épülete, a Zrínyi laktanya létesítményei. Az ingatlanszakértők szerint ráadásul kelendőbbek is lesznek a telkek, ha nem áll rajtuk egy düledező ingatlan.
[/frame]