Hosszú évtizedekig a függőség egyet jelentett a droghasználattal, vagy az alkoholizmussal. Az utóbbi években azonban a különböző, kórossá váló napi rutint is – munkamánia, vásárlási mánia – ezek közé sorolták. A legújabb pedig a telefon elhagyásától való félelem. Áldás vagy átok az okostelefon?
Nemzetközi felmérések szerint az emberek 60-70 százaléka tart attól, hogy elveszíti a mobilját, s nem fér hozzá a világhálóhoz, nem tudja elolvasni az sms-eit. A szakirodalom 2008 óta már a nomofóbia – no-more-mobile-phone phobia – néven jegyzi is ez a betegséget, ami ha súlyosbodik, akár gyógykezelést is szükségessé tesz. Nem véletlenül a számítógépes világ őshazájának mondható Egyesült Államokban lévő Kaliforniában már külön gyógyintézet is foglalkozik ezekkel a páciensekkel.
A pécsi drogambulancia vezetője, Szemelyácz János is találkozott már a kifejezéssel, s bár beteggel még nem, de ő sem szeretné elbagatellizálni a problémát, lévén ez is egyfajta szorongás, ami kórossá válhat.
– Van egy alapszorongás, ami segíthet például vizsgák előtt a jobb teljesítményre, ösztönzőleg hathat, ám ha erre egy másik szorongás is telepedik, akkor az bajt okozhat – világította meg a szakmai hátteret a szakember – A telefon – hasonlatosan a naplókhoz – ma nagyon személyes tárgy, velem van, ezért tartok tőle, hogy elhagyom, ellopják, hiszen akkor kiderülnek a titkaim is.
Szemelyácz azonban nem csak a negatívumot látja a telefonhasználatban, az állandó fészbukozásban.
– Ha korábban attól tartottak, hogy a fiatalok még írni is elfelejtenek, akkor most azt mondhatjuk, hogy egy mai fiatal az e-maillel, az sms-sel sokkal többet ír magáról, a kapcsolatairól, mint korábban. Az írásbeliség egy új fajtájáról van szó – vélekedett. Szemelyácz szerint a közösségi oldalak ma inkább összehozzák az embereket, a fiatalokat, míg néhány éve még az elidegenedésről, a kapcsolatok hiányáról beszéltek.
– Igen, azt mondják, csak nyomkodják a gombokat a fiatalok, ám ez mégis arról szól, hogy „valaki felé” nyomkodják, valakivel kapcsolatban vannak – tette hozzá.
Az általunk megkérdezett szakemberek sem találkoztak még kezelésre szoruló nomofóbiás pácienssel, ám a telefontól való függőség kismértékben ugyan, de rengeteg embernél jelen lehet. Mindez inkább kinyitotta a fiatalokat a világra, ők talán ma már aktívabban politizálnak, több kultúrával foglalkoznak. Arra is figyelmeztetnek azonban, hogy a túl sok netezésnek, posztolgatásnak is megvannak a hátrányai: minél több személyes momentumot osztunk meg a világgal, annál inkább sebezhetővé is válunk egy későbbi párkapcsolat során vagy munkahelyre való jelentkezéskor a korábbi partiképeink, marhaságaink mindent elronthatnak.
[frame]Alvásproblémákat is okozhat
Orvosi szaklapok szerint akár alvászavart is okozhat a túl sok mobilozás. Egy angol tanulmány ugyanis azt állapította meg, hogy akik naponta több mint tíz sms-t, telefonhívást fogadtak, azok éjszaka gyakrabban riadtak fel, több alkoholt, kávét ittak, későbben keltek fel, és nehezebben tudtak álomba szenderülni. [/frame]