Több mint ötszáz kis készülékkel segíti azokat az időseket a város szociális intézménye, akik egyedül élnek, mozgásukban korlátozottak vagy veszélyeknek vannak kitéve. A rendszer fenntartásáért januártól a Pécs Holding felel.
Idén lesz tíz esztendeje, hogy Pécs útjára indította a jelzőrendszeres házi segítségnyújtási szolgáltatást az Integrált Nappali Szociális Intézmény (INSZI) keretein belül. Azóta már több ezer idős embernek nyújtottak segítséget a rendszerrel, amely előfordul, hogy életeket is ment. A szolgáltatás technikai működtetését januártól a Pécs Holding veszi át, hogy a jövőben is garantálják a szolgáltatás biztonságát.
– Egyedülálló gondozási forma a jelzőrendszeres szolgálat, ugyanis vele az otthonukban magányosan élők, megromlott egészségi állapotúak akkor is egyszerűen és egy pillanat alatt riasztani tudják felkészült kollégánkat, ha egyébként krízishelyzetben még telefonálni sem lennének képesek – mondja Varga Mónika, a pécsi INSZI vezetője.
– Összesen 506 készülék áll a rászorulók rendelkezésére, s jelenleg mindet használják is. Mivel az ellátottak köre különböző okokból folyamatosan változik, visszaadják a tenyérnyi berendezéseket, így egy-két hónap alatt az új jelentkezőknek is biztosítani tudjuk őket – mondja.
A nyakba akasztható eszközön egyébként mindössze egyetlen gombot kell megnyomni vész esetén, a riasztás egy 24 órán át működő telefonközpontba érkezik be, s a gondozó perceken, de legkésőbb fél órán belül a helyszínre ér. – Volt már, hogy combnyak- vagy medencecsont-törésnél kellett segítenünk, de az is előfordult, hogy magatehetetlenül feküdt az idős ember saját fürdőkádjában; minden napra jut néhány vészjelzés – így Varga Mónika.
Mint azt a szociális intézmény vezetője elmondta, a készülékek szinte mindegyikét ingyen használják az idősek, ugyanis legtöbben a rászorulók közül kerülnek ki. Az egyedül élő, 65 év felettiek például már ebben a kategóriában vannak, de a súlyosan fogyatékosok, pszichiátriai betegek is ingyen juthatnak hozzá a berendezéshez. A nem rászorulóknak napi 270 forintot kell fizetniük a gép használatáért.
[frame]
Egy-két hónap alatt hozzájuthatunk
Bár az összes jelzőrendszert használják jelenleg is, Varga Mónika szerint egy-két hónapos várakozás után hozzá lehet jutni a készülékekhez. A kiválasztás során előnyt élveznek a súlyosan rászorulók, ennek mértékét minden esetben a szociális intézmény munkatársai vizsgálják meg. Ők a Felsőbalokány utca 1. alatt találják az intézmény központját, míg telefonon a 72/534-876-os számon érik el az illetékeseket.
[/frame]