Pécsen a becslések szerint eddig mindössze valamivel többen, mint ezren csatlakoztak az árfolyamgáthoz, pedig hétezer lakáshiteles lenne jogosult a törlesztőrészletek befagyasztására. Akik igénybe vették, a felszabaduló pénzt befektetik. Nemrég március végéig kitolták a csatlakozás lehetőségét.
Közel sem hozta meg azt a sikert az árfolyamgát 2-re keresztelt lehetőség, mint azt tavaly tavasszal gondolták. Országosan 450 ezer, Pécs esetében mintegy hétezer család lett volna jogosult arra, hogy öt éven át fix árfolyamon, svájci frank esetén 180, euróban 250 forinton törlessze lakáshitelét. A különbséget csak 2017 második felében kell elkezdeniük fizetni. Ráadásul az erre a különbségre rakódó kamatot és kezelési költséget az adósok helyett az állam és a bank fizeti.
A jellemzően 5-6 milliót 15 éves futamidővel felvevő adósok mégsem igazán éltek a kormány és a bankok közös lehetőségével, a devizahiteleket legjobban futtató pénzintézeteknél ötödannyian léptek be az árfolyamgátba. Pécs esetében a nagyjából hétezer jogosult adósból kevesebb, mint másfél ezren választhatták az új rendszert.
– Gyakori aggály, hogy a rögzített árfolyam alkalmazását követően hirtelen és drasztikusan megemelkednek a havi részletek. Ennek a félelemnek nincs valós alapja, mert a gyűjtőszámlahitel után fizetendő törlesztőrészlet nem haladhatja meg a rögzítés periódusa alatt fizetett utolsó törlesztőrészlet 15 százalékát – figyelmeztet Morvai Gábor, a hitelesek érdekeit védő pénzügyi tanácsadó iroda kommunikációs munkatársa.
Az iroda szerint sokan amiatt is félnek, hogy a gyűjtőszámlán halmozódó összeg kamatozása kedvezőtlen, ám az sem lehet magasabb a rögzítés ideje alatt, mint a budapesti bankközi kamatláb. Ez mindig bármelyik hitelnél kedvezőbb súlyú.
– Jelenleg nincs a láthatáron hasonló volumenű program a deviza alapú jelzáloghitellel rendelkezők megsegítésére, ezért nagyon fontos, hogy ne maradjanak ki azok, akiknek szüksége lenne az árfolyamrögzítésre – közölte Morvai.
Nemcsak azoknak éri azonban meg az árfolyamgát, akik nehezen tudják fizetni a hitelt.
– Én még a nyár elején léptem be e rendszerbe, az addigi 43-44 ezer forintos törlesztőrészletem nagyjából harmincezer forintra ment le. A fennmaradó pénzt most félreteszem, lekötöm. A reményeim szerint ebből fogok előtörleszteni öt év múlva – okoskodik olvasónk, Ágnes, aki 2008-ban 3 millió forintot vett fel 15 éves futamidőre, lakása megvásárlásához.
A lapunk által megkérdezett pénzügyi szakemberek szerint sokan gondolkoznak hasonlóan, hiszen a feltételek miatt gyakorlatilag minden jogosultnak megéri csatlakozni, akkor is, ha minden nehézség nélkül képes kifizetni az éppen aktuális részletet. Ez egy olyan rendszer, amelyben mindenki nyer szerintük, hiszen, mint jelezték, a bankoknak az is megér bizonyos ráfordítást, ha tudják: a rögzített részletet ügyfelük rendesen fizeti majd.
Az árfolyamgátat, amelyhez az igényt a meghosszabbított határidővel március 31-ig kell bejelenteni annál a banknál, ahol a hitelt felvettük, azok kérhetik, akiknek nincs 90 napon túli tartozásuk a pénzintézet felé, s a kölcsön felvételekor 20 millió forintnál kevesebbet igényeltek.
[frame]
Minden ingyen van
Az árfolyamgátba való belépés szerződésmódosítással is jár, de a procedúra kevésbé hosszadalmas, mint hiteligényléskor. A bankban kitöltött dokumentumok után pár hét alatt kell közjegyzőt keríteni. Ő már a banknak számláz, azaz ez a költség sem terheli az ügyfelet. A teljes ügymenet is díjtalan, de ha hozzátesszük, hogy a belépéssel átlagosan félmillió forint kamattal kevesebbet kell visszafizetni, kiderül, igazából csak nyerni lehet az átállással.
[/frame]