A felújítási munkálatok kényszerű velejárója a kosz. Mindemellett folyamatos zajjal is együtt kell élnie a pácienseknek és a dolgozóknak is a 400 ágyas klinikánál. A főigazgató elmondta: tudnak a problémáról, s amit lehet, megtesznek a betegellátás színvonalának megőrzéséért.
Hatalmas zajra, porra panaszkodnak a betegek a 400 ágyas klinikán. Az épületet ugyanis a felújítása idejére sem lehetett teljesen kiüríteni. A látogatók sem bírják sokáig.
– Bejövök gyorsan, megnézem, jól van-e a férjem, de nem maradok sokáig. Folyamatosan fúrják a falakat, egyszerűen kibírhatatlan – mondja Irén. Katalin pedig vesedialízisre jár, rendszeresen kell röntgenre jönnie a 400 ágyasra.
– Én panelben lakom, s aki panelben lakik, az tudja, hogy milyen, amikor a betont fúrják. Az egész épület beleremeg. Itt is ez megy folyamatosan. Azt nem tudom, hogy így az orvosok hogyan tudnak a gyógyításra figyelni – mondta.
Az egyik, neve elhallgatását kérő radiológus szakorvos pedig nem kertelt: – Nem csodálom, hogy menekülnek a látogatók, páciensek. Mi is alig várjuk, hogy véget érjen a műszak. Ablakot egyáltalán nem lehet nyitni, így is beszáll a por. A zaj meg egyszerűen elviselhetetlen – panaszkodik az orvos.
A 400 ágyas klinika 1964-ben épült. Most 12 milliárd forintból újítják fel a teljes komplexumot. Decsi Tamás, a Klinikai Központ főigazgatója azt mondja, hogy az épület egy jelentős részét a vázig le kell bontani és újraépíteni. Mindez egy olyan környezetben történik, hogy az egész épület maga teljes egészében nem kiüríthető. Mert olyan egészségügyi ellátó egységek működnek ott, amelyek egészen egyszerűen nem költöztethetőek. Ennek iskolapéldája a csontvelő-átültetéssel foglalkozó részleg. Úgyhogy bizony a nagy építkezés kapcsán zaj van, por van, és ott munkások százai nyüzsögnek.
A dolgozók a betegellátás és a sterilitás veszélyéről is panaszkodnak. Az intézményben még mindig mintegy 100-an fekszenek, van, aki az intenzív osztályon.
– A betegeknek kellemetlenséget biztosan okoz, a betegellátás minőségét azt hiszem, alapvetően nem befolyásolja. Hiszen különben nem kaptunk volna engedélyt arra, hogy a munkálatokat így végezzük el – véli Decsi Tamás.
Amennyire lehetséges, próbálnak kíméletesen dolgozni, de például az, hogy a liftaknát a jelenlegi helyén föl tudják számolni, betonbontási munkálatokkal jár.
– Megállapodtunk a kivitelezővel abban, hogy kétóránként fél óra szünetet tartanak a munkákban. Ez az építkezés szempontjából hátrány. Sajnos ilyen volumenű munkát úgy végezni, hogy ez a környezetet ne terhelje meg, képtelenség – mondja a főigazgató.
A felújítás mintegy 20 hónapon át tart, 2014 közepéig biztosan együtt kell élni a helyzettel. Decsi szerint ezután viszont egy európai színvonalú intézményben fogadhatják a betegeket.