Az olcsóbb, kisebb tárgyakat és festményeket keresik a vásárlók a pécsi galériákban, de a belvárosi üzletek még így is fent tudják tartani magukat. Az értékes és egyedi tárgyak gazdáit kérdeztük, mekkora létjogosultsága van ma Pécsen az „iparnak”.
Fémötvözetű levélbontó kés, nagyító, könyvjelző – ezeket akár már pár ezer forintért meg lehet vásárolni az egyik Király utcai galériában. De vannak itt kortárs és klasszikus festmények, illetve régi és új dísztárgyak is. Festményből az olcsóbbja már 70 ezerért megszerezhető, de van több százezerért, sőt
milliókért is. A tapasztalatok szerint azonban a pécsiek inkább az olcsóbb, látványosabb dísztárgyakat keresik.
– Többnyire a csendéleteket, tájképeket keresik a vásárlók, leginkább ajándékozási szándékkal. Az apróbb, de értékesebb tárgyakat ballagásra, évfordulókra veszik úgy, hogy többen összeállnak, és összeadják az árát – mondta Schmidt Adina, a Varga László Galéria vezetője.
Egy másik belvárosi galériában is hasonlóak a tapasztalatok. Tátrai Annamária szerint az utóbbi időben nagyon megváltoztak a vásárlói szokások.
– Ezelőtt 5-10 évvel nagyon sok textilt, például terítőt adtunk el. Most azonban a kalocsai és a matyó dolgoknak van nagy divatjuk, valamint az egyedi iparművészeti ékszereknek. Inkább a pici és olcsó dolgokat keresik – vélekedik Tátrai Annamária, a Parti Galéria tulajdonosa.
A galériások szerint – bár inkább az apróbb tárgyak a kelendőek – még fenn tudják magukat tartani. Azt mondják, még ha kevesebb is a pénzük az embereknek, és az igényeik is változtak, a műalkotások kora nem járt le.