Felemásan alakultak a város tervezett adóbevételei december végéig, ugyanis az építményadókból tervezett összeg majdnem egésze befolyt, s az idegenforgalmi adóbevételek is emelkedtek. Az iparűzési adó viszont kevesebb lett, mint várták.
Mint azt Nagy Zoltán, a városi adóiroda vezetője lapunknak elmondta, az építményadókból remélt bevétel nagy része befolyt december 31-ig, hiszen az adónemből várt 2,9 milliárd forintból 2,7 már beérkezett a városkasszába 2012 végéig. A szám azonban tovább nőhet, hiszen a földhivatali adatok szerint kétszer annyi vagyontárgy van a városban, ami után építményadót kell fizetni, mint azt az év elején becsülték – összesen több mint harmincezer.
Nagy elmondta azt is, hogy a korábbi években nem adóztatott építmények közül megközelítően 20 ezer ingatlan adóztatása történt meg, ezen keresztül közel 31 ezer adóalany terhére állapítottak meg új adófizetési kötelezettséget tavaly. Az adóiroda arra is számíthat ugyanakkor, hogy a következő időszakban további ingatlantulajdonosok is beadják bevallásaikat, azaz jövőre még több bevétel keletkezhet.
Korábban a Pécs TV-nek adott nyilatkozatában is elmondta ugyanis Nagy, hogy a földhivatali dokumentumok feldolgozását végzik jelenleg is, az újabb információknak köszönhetően pedig folyamatosan küldik a felszólításokat a nem fizetőknek.
– Azokra, akik a második felszólításra sem adják le a bevallásukat, magánszemélyek esetében 5.000, gazdasági társaságoknál 10 ezer forintos mulasztási bírságot szabunk majd ki – szögezte le Nagy Zoltán.
Jó hír, hogy az azt megelőző év adataihoz képest nőttek a város idegenforgalmi adóból származó bevételei is: itt húsz százalékos emelkedés volt, s összesen 63 millió forint érkezett be a kasszába december végéig. – Idén már minden szállásadó a vendégek regisztrálására szolgáló vendégkönyvet vezet majd, ezzel megvalósul a szállásadók ellenőrzésének tényleges lehetősége – mondta a szakember. Ennek értelmében 2013-ban akár további bevételnövekedés is várható.
A gépjárműadókból nagyjából 970 millió forint érkezett be 2012-ben, mindössze 20 millióval kevesebb, mint 2011-ben. Újdonság azonban, hogy 2013-ban az állam a befolyó összeg 40 százalékát hagyja meg a településeknek.
Az iparűzési adó tervezett és ténylegesen befolyt összege kapcsán már nem olyan rózsás a helyzet, mint az építményadónál. – Ez az az adónem, ami miatt a 2012-es évre tervezett helyi adóbevételeink nem teljesültek száz százalékban; 7,1 milliárd forintot állítottunk be a büdzsébe, ám a gazdaság teljesítménye miatt mindösszesen 5,8 milliárd folyt be a kasszába – mondta el Nagy Zoltán.