-1 C
Pécs
vasárnap, november 17, 2024
KezdőlapPécs AktuálÖtmilliárdot bukhat a PTE?

Ötmilliárdot bukhat a PTE?

A Napi Gazdaság birtokába jutott dokumentumból kiderül, hogy 4-5 milliárdos elvonással kell számolnia az ELTE-nek, a pécsieknek, a debrecenieknek és a szegedieknek is. Ezt a megvonást nem számolva is 9,4 milliárddal lett kevesebb a pécsi intézmény támogatása az elmúlt öt évben.

Több mint 42 milliárd forinttal kevesebből gazdálkodhatnak idén az állami egyetemek és főiskolák – írja a Napi Gazdaság. A legnagyobb vesztes a Pécsi Tudományegyetem, mely – szemben a tavalyi 16,2 milliárdos támogatással – idén csak 10,7 milliárdot kap. Az ELTE-től is csaknem 5 milliárdot vonnak el, a harmadik helyen a Debreceni Tudományegyetem áll, ők a tavalyihoz képest 4,8 milliárd forinttal kevesebbre számíthatnak. Szegedre 4,2 milliárddal kevesebb jut a költségvetésből.

Az ügyben lapunk megkereste a PTE-t is.

Többek között azokra a kérdésekre kerestük a választ, mivel jár az elvonás, illetve mit tehet az egyetem, hogy csökkentse a várható nehézségeket? Emellett rákérdeztünk arra is, hogy az universitas mely területeit érinti legérzékenyebben az elvonás, illetve hogy tesz-e, s ha igen, milyen jellegű lépéseket az egyetem vezetése a megjelent elvonás csökkentése érdekében?

Az egyetem kommunikációs munkatársai levelükben jelezték, valószínűleg csak kedden tudnak válaszolni feltett kérdéseinkre.

A PTE tavalyi költségvetése mindenesetre közel 63 milliárd forint volt, azaz ha valósággá válik a megszellőztetett forráselvonás, bevételeinek közel tíz százalékát is elbukhatja az egyetem. Az is beszédes, hogy a tíz kart működtető intézmény kiadásainak közel felét, 27 milliárd forintot tesznek ki a személyi juttatásokból és a munkáltatói járulékokból eredő terhek. Az 50 ezres hallgatói létszámmal büszkélkedő egyetem egyébként 6.700 dolgozónak biztosít megélhetést.

A mostani tervezett elvonás egyébként részben magyarázható a nyugdíjkorhatárt elérő közalkalmazottak munkaviszonyának kötelező megszüntetésével. A PTE-nek ugyanis várhatóan több száz dolgozójától kell megválnia emiatt idén.

Az ország több egyetemén is attól tartanak, hogy a kötelező nyugdíjazások miatt sok esetben speciális képzettséget igénylő munkakör, vagy akár bizonyos képzések szűnhetnek meg. Félnek tőle, hogy a különleges szaktudás miatt nehéz a kieső munkaerőt pótolni, de a költségeket is jelentősen megemeli, ha a feladatot nem nyugdíjas közalkalmazott végzi.

Mindezen problémákra is rákérdeztünk a PTE-nél, ám egyelőre nem kaptunk a kérdéseinkre válaszokat.

Frissítve (17:01)

A PTE tekintettel arra, hogy az egyetem továbbra sem kapott semmilyen hivatalos állásfoglalást a 2013-as évi finanszírozással kapcsolatban, egyelőre nem kíván állást foglalni a kérdésben – tájékoztatta lapunkat az universitas.

Frissítve (18:01)

Az eddigi években már többször jelentősen csökkent a felsőoktatási intézmények költségvetési támogatása – közölte a Magyar Rektori Konferencia hétfőn. A legnagyobb forráselvonással éppen a Pécsi Tudományegyetem kényszerült szembenézni, hiszen a PTE 9,4 milliárdos mínuszt könyvelhetett el összesen 2008 óta.

Hirdetés
Előző cikk
Következő cikk
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő