Akár több százezer forintos veszteséget is elkönyvelhetnek azok, akik befektetéssel egybekötött életbiztosításokat kötöttek az elmúlt öt-tíz évben – figyelmeztetnek pénzügyi fogyasztóvédők. Az egyik, lapunkat megkereső ügyfél például nyolc év alatt 1,4 milliót fizetett be, ma háromszázezerrel kevesebbhez juthat csak hozzá.
Amíg szerződéskötés előtt állunk, s az ügynök a befektetéssel egybekötött életbiztosítások előnyeit magyarázza, minden szép és jó, ám ahogy telnek az évek, gyűlnek a befizetések, egyre kellemetlenebbül érezhetjük magunkat – legalábbis erre következtethetünk egyik olvasónk példája nyomán.
Ő még nyolc évvel ezelőtt, nyugdíjas korára gondolva vágott bele az akkor kedvezőnek tűnő, unit-linked életbiztosításba. Kezdetben 10 ezer forintot, legutóbb már közel 20 ezret kellett fizetnie havonta az Aegon Biztosítónak. Idén vette azonban észre, hogy az évente megkapott értesítőben közölt, egyébként évről évre hízó pénzalap kevesebb, mint a befizetett csekkek összege.
– Lassan száz havi befizetésem volt, összesen 1,45 millió forintot helyeztem el a biztosítónál, míg ma csak 1,18 millió áll a kimutatáson. Független tanácsadót kértem fel, mit tegyek, aki azt javasolta, hogy mielőbb szabaduljak meg a terméktől, mert a futamidő végén, 2015-ben akár még többet is bukhatok – magyarázza az 58 éves Katalin. Ő arra számított, s a szerződéskötés előtt az ügynök is ezzel hitegette, hogy a termék remek hozamot produkál majd, most azonban inkább egyszerű bankbetétbe teszi pénzét, s megszünteti a biztosítóval kötött megállapodást.
– A csábító hozamok miatt a bankbetétek alternatívájaként tekintettek, tekintenek az emberek az unit-linked biztosításokra, ami helytelen megközelítés – mondja Morvai Gábor pénzügyi szakértő. A Pécsen is irodával rendelkező ingyenes pénzügyi tanácsadó-hálózat szóvivője aláhúzta: sok esetben sem tőkegarancia, sem hozamgarancia nem vonatkozik a befektetésre. Magyarán: befizetéseik kisebb-nagyobb hányadát is elbukhatják az ügyfelek.
– Ennek oka, hogy e termék biztosítási és befektetési elemeket ötvöz, ami nemcsak előnyöket, hanem kockázatokat is jelent. A befizetések egy része költségek – például a biztosítási kockázatviselés – fedezetéül szolgál, így csak a fennmaradó életbiztosítási díjtartalék kerülhet befektetésre. A pénzintézetek ebből a részből vásárolnak befektetési egységeket, amelyek árfolyamtól függő mértékben gyarapodhatnak, vagy csökkenhetnek. Jó esetben a befektetés szépen gyarapodik, és a költségek, díjak fedezésén felül akár még reálértéken számított nyereséget is „termelnek” a befektetési egységek. Gyakran előfordul azonban, hogy előre pontosan nem kalkulálható kockázatok miatt a befektetési egységek árfolyama veszteséget szenved – magyarázza a szakértő.
Olvasónknál, ahogy sokaknál – mivel jellemző negatív tapasztalatról van szó –, emiatt lehet veszteségekről beszélni.
Morvai szerint annak, aki biztos hozamot szeretne, és nem áll szándékában életbiztosítást kötni, nem feltétlenül éri meg ilyen termékbe fektetni a pénzét.
– Azok számára, akiknek a biztos gyarapodás az első számú szempont, a hozamgarantált konstrukciók lehetnek megfelelők. A biztonságnak persze „ára” van, többnyire épp az ilyen befektetések hozama a legalacsonyabb, míg a kockázattal párhuzamosan általában nő a lehetséges hozam mértéke is – magyarázza.
A konkrét eset kapcsán kerestük az Aegon Biztosítót is, ám a megadott határidőig nem adott válaszokat kérdéseinkre a pénzintézet.
[frame]
Vigyük el a szerződést!
Az unit-linked biztosításokkal, vagy egyéb pénzügyi szolgáltatással kapcsolatos kérdéssel érdemes felkeresni a Pénzügyi Tanácsadó Irodahálózat pécsi irodáját még a szerződéskötés előtt. Ez ingyenesen áll a fogyasztók rendelkezésére az Apáca u. 15. alatt, elérhető a 72/211-399-es számon és a [email protected] címen. Az iroda hétfőn, szerdán és pénteken 9-13 óra között, kedden és csütörtökön pedig 13-17 óra között tart nyitva.
[/frame]