A kommunizmus idején meghurcolt pécsi születésű kisgazda politikusra, Kovács Bélára emlékeztek a róla elnevezett általános iskola tanárai és diákjai a baranyai megyeszékhelyen hétfőn.
A résztvevők megkoszorúzták a Kovács Béla és sorstársai emlékére az iskola falán elhelyezett emléktáblát, majd elsétáltak a néhai politikus Patacs városrészben található szülőházához.
Kovács Bélát 1947. február 25-én tartóztatták le a szovjet megszálló hatóságok annak ellenére, hogy országgyűlési képviselő lévén védte mentelmi joga. Az akció a kommunistáktól még távolságot tartó erők megfélemlítését szolgálta, egyben megnyitotta az utat Nagy Ferenc miniszterelnök májusi eltávolítása előtt.
Szovjetellenes kémkedéssel és ellenkormány alakításával vádolták meg, 1952-ben a Szovjetunióba vitték, és bírósági tárgyalás nélkül 25 év kényszermunkára ítélték. 1955 novemberében átadták a magyar hatóságoknak, de szabadságát csak 1956 áprilisában nyerte vissza. Az 1956-os forradalom idején földművelési miniszterként, majd államminiszterként tagja volt a Nagy Imre-kormánynak.
Kovács Béla a forradalom leverése után kereste a kiegyezés lehetőségét, de amikor világossá vált, hogy ez nem lehetséges, visszavonult. 1958. novembertől országgyűlési képviselő volt, de betegsége miatt ténylegesen nem politizált, 1959. június 21-én halt meg, a szovjet hatóságok 1989-ben rehabilitálták.
A kisgazda politikus letartóztatásának napja a kommunizmus áldozatainak emléknapja.