Ha alaposan fel akarunk tankolni a tavaszi nagytakarításhoz, akkor akár több tízezer forintot is elkölthetünk tisztítószerekre. Még szerencse, hogy van más megoldás is. Tippek, trükkök a spórolós, és nem mellesleg környezetkímélő takarításhoz.
Bár a naptár szerint minden év szeptemberében ünneplik a takarítás világnapját, a magyar háziasszonyok inkább tavasszal próbálják otthonukat felfrissíteni a téli bezártság után. Ám mielőtt berobognánk valamelyik hipermarketbe, és kisöpörnénk a háztartási és vegyi áru osztályt, olvassuk el Lettner Gabriella, a Pécsi Zöld Kör elnökének tanácsait.
Vizezzünk!
A reklámok sugalmazásával ellentétben a víz a legfontosabb alkotóelem a takarításnál, és nem a vegyszer. Ez utóbbi inkább csak segíti az előbbi hatékonyságát (gondoljunk bele a víz nélküli mosópor esetére). Fertőtlenítőszerek alkalmazására csak ritkán van szükség, kerüljük gyakori és rendszeres használatukat!
Példa a gyakorlatban:
Lefolyótisztításhoz erős savak, klórozott hatóanyagok helyett a dugulás megelőzéseként havi rendszerességgel 2 liter forró vízben oldjunk fel 3 evőkanál mosószódát, és öntsük a lefolyóba. A lefolyó így mindig tiszta marad, nem dugul el, és nem áraszt kellemetlen szagokat sem. Hiszen a forró víz szinte minden kórokozót elpusztít.
Veszélyes anyagok helyett
Az erős vegyszerek használata nagyobb terhet jelent a környezetre, mint egy jól megválasztott hagyományos tisztítószer, vagy egy kicsivel több víz használata. A reklámok által hirdetett „egy mozdulattal hatékony szerek” helyett a „ne sajnáljuk megsúrolni a szennyeződést” elvét kövessük.
Példa a gyakorlatban:
Ha közönséges konyhasóval alaposan átkeféljük a szőnyeget, visszanyeri eredeti színét. Mielőtt a csempe tisztításához hozzálátnánk, meleg víz párologtatásával gőzöljünk a helyiségben, ez feloldja a szennyeződést, így könnyebb lesz a takarítás. Majd forró vízben oldott ecettel mossuk át a csempét, végül puha ruhával töröljük szárazra.
Több idő – nagyobb siker
Ne termeljünk a takarítással több hulladékot, mint amennyi a takarítás haszna! Az áztatás a mosás, a mosogatás és a takarítás egyik leghatékonyabb módja. Ne sajnáljuk rá az időt. Fáradságot, pénzt és vegyszert takarítunk meg vele.
A mosogatásnál egy hosszabb áztatás fellazítja a szennyeződés nagy részét – akár egy kis mosószódával elegyítve a vizet –, ez helyettesítheti a mosogatószer jelentős részét, és a súrolást is jelentősen csökkenthetjük.
A WC-t nedvesítsük be és a szennyeződéseket kenjük be bórax és citromlé keverékével. Ezt hagyjuk rajta 2 órán keresztül, majd alaposan keféljük le.
Egyszerű anyagok
A hagyományos szerek kiállták az idő próbáját, hát használjuk őket.
Példa a gyakorlatban:
Általános tisztításnál a folyékony vegytisztítószerek helyett alkalmazzunk ecetet, citromot, növényi alapú szappanokat. Az esetek többségében kiválóan helyettesítik a boltokban kapható erős vegyszereket. Környezet- és egészségkímélő mosószerként használhatunk környezetbarát jelzéssel ellátott terméket – európai ökocímke -, vagy a ma nálunk is egyre népszerűbb mosódiót, de bátran kipróbálhatjuk saját egyszerű keverékünket. Mosószappanból konyhai reszelővel készítsünk kb. másfél deci szappanpelyhet, és keverjük el feleakkora mennyiségű mosószódával. Ez a keverék kíméletes a bőrhöz, a természetben teljesen lebomlik és pl. gyapjú mosására is alkalmas.