Műfogsort is adtak már le a talált tárgyak osztályán Pécsett, de most a bicikli a sláger. A hivatalos eljárás szerint három hónapig őrzik ezeket a tárgyakat, utána értékesítik, megsemmisítik, vagy visszaadják a megtalálónak.
Akad olyan bicikli a belvárosban, aminek már a kerekét is ellopták, olyan régóta áll az egyik utcában. A kerékpár tulajdonosa gondosan lezárta azt, majd megfeledkezett róla. A járókelők sajnálkozva nézik a kétkerekű hányatott sorsát.
– Nap mint nap járok erre, mindig megnézem a bringát. Először ép állapotban volt, aztán egyszer csak eltűnt a hátsó kereke, a következő napon leszerelték az első kerekét, de mivel az le volt kötve, nem tudták elvinni, tehát valamennyire visszatették, aztán egyszer az ülése, majd a sebváltója, teljesen lekopaszították, szóval borzasztó – mondja Juhász Benedek, aki a Perczel utcában lakik.
A másik bicikli közvetlenül a városháza előtt áll, hónapok óta. Ezen a biztonságos helyen a tolvajok nem, csak a rozsda fog ki a járművön, és a kereke is leengedett, de a lánc sem a régi.
– Nem mostanában tekertek vele, eszi a rozsda – mondja Tóth István, aki a közelben dolgozik és nyomon követi, ahogy elszíneződik a jármű.
A megtalált tárgyak egy részét a Kossuth téri okmányirodában adják le. Itt nemcsak kerékpárok, hanem bankkártyák, szemüvegek, mobiltelefonok és még egy műfogsor is gazdájára vár. A gépkocsi indítókulcsokat általában a rendőrség küldi – mondja Horváth Endre, a Hatósági Főosztály vezetője.
– A hivatalos eljárás szerint a talált tárgyat nyolc napon belül kell leadni a város jegyzőjénél, vagy nálunk, az önkormányzatnál. Nekünk kötelességünk három hónapig őrizni az elveszített holmit. Ha negyedév múlva sem bukkan fel a jogos tulajdonos, akkor lehet a megtalálóé, vagy esetleg megsemmisítik az illetékesek a tárgyakat.
A talált tárgy hivatalosan azonban csak egy év után lehet a megtalálóé. Ezt a szabályt egy 53 évvel ezelőtti kormányrendelet határozza meg, azóta újabb passzusokat nem alkottak.