Ki ne szeretné időnként a feje tetejére állítani a lakását, és új bútorokkal, színekkel berendezni a tereket? Ha az anyagi lehetőségeink kimeríthetetlenek, akkor ezzel nincs gond. De mi van, ha nem futja évenkénti tatarozásra? Íme a terv a változatos otthonhoz.
Az első lépés
Alkossunk egy – mind stílusában, mind színeiben, mintáiban – semleges, időtálló „alapot”, amelyet a későbbiekben a trendektől, évszaktól vagy az aktuális hangulatunktól függően újra meg újra át tudunk formálni – tanácsolja Vátyi Erika, az Equell Enterieur lakberendezője.
Főbb bútorok kontra kiegészítők
A lakás tervezésekor érdemes két csoportra osztani a berendezési tárgyakat. Mindazon elemeket, amelyek drágák, érdemes úgy megválasztani, hogy időtállóak legyenek – mind funkciójukat, mind esztétikai megjelenésüket tekintve. Azok a tárgyak, kiegészítők pedig, amelyek kis összegű beruházást igényelnek, nyugodtan lehetnek merészek, stílusosak vagy éppen vagányak.
A beépítésre kerülő anyagok, mint a hideg- és melegburkolatok, a nappali ülőgarnitúrája vagy például a beépített szekrények mind az első kategóriába tartoznak. Ezeknél a bútordaraboknál, burkolatoknál válasszunk semleges, homogén színeket (fehér, beige, szürke, barna), és lehetőleg maradjunk a világosabb árnyalatoknál. Kerüljük az erős mintázatokat, erezetet, valamint a nagyon trendi darabokat. Antik vagy ultramodern helyett válasszunk inkább visszafogott stílusú, letisztult formákat.
Különösen érdemes odafigyelni a minőségre, de ez nem feltétlenül azt jelenti, hogy drága bútorokat kell vennünk. A hangsúly inkább az anyagon van, vagyis hogy a bútor esztétikus maradjon a tőle elvárható ideig. A fa például nemcsak strapabírásával hálálja meg választásunkat, de az idő előrehaladtával egyre patinásabb állapotba kerül, és adott esetben jól viseli az újrakészítést (csiszolás, polírozás, újrafestés stb.) is.
Fantáziálj!
A legfontosabb tehát a semleges alap, de ha ez megvan, elővehetjük a kreativitásunkat, jöhet a trend és a design! Elsőként találjunk ki egy koncepciót, amit meg szeretnénk megvalósítani. Keressünk színeket, anyagokat, mintákat, amelyek összhangban vannak az elképzelésünkkel és öltöztessük fel a lakást!
Íme, néhány ötlet a költségtakarékos, de kardinális változtatáshoz:
1. Egy-egy jól eltalált mintázatú és színű tapétasáv csodákra képes. Ráadásul egy tekercs 8-10 ezer Ft-ból megvan, és belmagasságtól/mintaillesztéstől függően elegendő a fal 1,5 – 2 méter széles díszítéséhez.
2. Ha idegenkedünk a tapétától, semmi gond, egy „szimpla” falfestéssel is extra hatást érhetünk el. Gondoljunk csak a manapság már beszerezhető selyemfényű, effekt- vagy metálhatású festékekre!
3. Készítsünk vagy vásároljunk az ülőgarnitúráinkra párnákat. Lehetnek különböző méretűek, többféle, egymással harmonizáló színben, anyagban, mintában. A maradék anyagból pedig készíthetünk az asztalra futót, textilszalvétát vagy függönyeinkhez elkötőt.
4. Cseréljük le a helyiségek lámpaburáit vagy alakítsuk át, újítsuk fel azokat!
5. Vegyünk néhány új, a koncepcióba illeszkedő kiegészítőt: kisebb bútordarabot, tükröt, képeket, vázát, kaspót, gyertya- vagy mécsestartót.