9 C
Pécs
vasárnap, november 24, 2024
KezdőlapHírzónaCsúcsra jár a Tettye-karszt

Csúcsra jár a Tettye-karszt

A Tettye Forrásház Zrt. gondos gazdálkodással a hálózatba vezeti a hasznosítható karsztvizet, ami így jelenleg a város vízszükségletének több mint harmadát fedezi.

A pécsiek és a környéken élők szomját legnagyobb arányban pellérdi és tortyogói mélyfúrású kutakból termelt, minimum ötven évvel ezelőtt keletkezett rétegvíz oltja (amelynek felhalmozódását a csapadék mennyisége rövidtávon nem befolyásolja). Ezen felül kerül tettyei karsztvíz és a Dunántúli Regionális Vízműtől átvett ivóvíz a pécsi hálózatba.

A város felett fakadó Tettye-forrás és karszt a vízmennyiséget a mindenkori csapadék függvényében biztosítja, abból pedig bőségesen jutott az elmúlt hetekben. Az elhúzódó esőzések és a hóolvadás folyamatosan feltöltötte a tettyei vízkészletet, ami felhalmozódott a mészkőhegység üregeiben, így a Mecsekoldalban rejlő vízbázis jelenleg csúcsra járatva szolgálja Pécs lakóit. A Tettye Forrásház Zrt. innen biztosítja a város ivóvízszükségletének szokásosnál jóval nagyobb részét.

Év eleje óta 324 ezer köbméternyi karsztvizet vezettek a hálózatba (ez kétharmada a tavalyi egész éves mennyiségnek), volt, hogy napi 10 ezer köbmétert is elért a Tettye-víz mennyisége.

A tettyei vízbázis nemcsak a kiváló minőségű, ásványi anyagokban gazdag ivóvíz miatt különösen értékes. További jelentősége, hogy akárcsak százhúsz éve, napjainkban is ennek üzemeltetése a leggazdaságosabb. A város felett fekvő vízbázisból, a természetes tárolóként működő üregekben felfogott vizet a Tettye Forrásház Zrt. kisebb energiaráfordítással tudja eljuttatni több tízezer lakóhoz, egyszerűen „leeresztik”.

A mészkőhegységekben képződő karsztvizek azonban érzékenyek lehetnek a felszíni szennyeződésekre, ezért az ilyen vízbázisok sérülékenyebbek. A szolgáltató vízminőség-ellenőrző rendszere a Tettyén is ügyel a biztonságra. Ha rövid idő alatt túl sok a csapadék, az hatással lehet a karsztvíz minőségére, ezért ilyenkor a szakemberek „elengedik” a vizet, abból nem kerül a fogyasztókhoz. Az automatizált rendszert a diszpécserközpontból felügyelik és irányítják a szakemberek a hegyben lévő víznyomás és egyéb tényezők függvényében.

Szeszélyes vízhozam

Szárazabb időszakokban jelentősen csökken a karsztforrások hozama. A Tettye gyakran pont a nyári hónapokban nem ad elég vizet, amikor a legnagyobb az igény, ezért már százhúsz éve sem volt képes önállóan ellátni a várost. 2012-ben összesen csupán 488 ezer köbmétert szolgáltatott, szemben a három évvel ezelőtti 2,3 millió köbméter vízzel. Az eddigi „top” éves hozamot 1896-ban jegyezték fel, amikor 4,2 millió köbméter vizet adott, ez a mennyiség tíz hónap alatt megtöltené mindhárom orfűi tavat.

Hirdetés
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő