Több svájci város és falu is kijárási tilalmat vezetett be este 10 óra után a 16 éven aluli fiatalok számára – írja a Kívül tágasabb blog.
Na, ehhez vajon mit szólnának a magyar tinédzserek? Megjegyzendő, a svájciak sem örülnek neki, sőt egyre nagyobb a felhördülés és az elégedetlenség. Több svájci város és falu is kijárási tilalmat vezetett be este 10 óra után a 16 éven aluli fiatalok számára.
A kijárási tilalom természetesen csak az egyedül útnak induló tinikre vonatkozik, azaz szülői kísérettel lehetnek az utcán, de azért képzeljük el, amint egy majdnem 16 éves anyuval kézen fogva megy bulizni. Persze szándékosan sarkítunk, de a dolog finoman szólva sem nagyon életszerű.
A települések vezetése szerint az intézkedés szükséges, a hangzavar, a szemetelés és a vandalizmus megelőzése céljából, ami szerintük a fiatalkorúak italozásával együtt jár. Az első település, ami visszahozta a kijárási tilalmat, Interlaken volt még 2006-ban, mert nem kedvelték, hogy a fiatalok nyári estéken a parkban iszogatnak.
Interlakenben 16 év alatt az alkoholfogyasztás is tilos, de este 10 után egyedül az utcára sem mehetnek a tinik. A városvezetés szerint a szabályozás sikeres, mert jóval kevesebb a késő éjszakai hangoskodás és a vandalizmus, s több város követte a példát.
Ki döntsön?
A fiatalok azonban megelégelték a korlátozást. Kehrsatzban, ahol a legutóbb bevezették ezt a lépést, a fiatalok a hideg ellenére egy 10 óra utáni partit szerveztek. A 15 éves fiatalok elmondták, hogy vannak idősebb barátaik, akikkel együtt szeretnének bulizni, amit így nem tehetnek meg.
Van, aki azzal érvelt, hogy ezt a szülőknek kell eldönteniük, nem az önkormányzatnak. Vajon hol vannak a jogok közötti határok? Szerintetek? Van ilyesmibe joga beleszólni egy városvezetésnek?
A fiatalok szerint mindannyiukat büntetik néhány bajkeverő miatt. A szülők egy része örül, de azért vannak, akik megfogalmaznak kérdéseket, hasonlót, mint amit az előbb feltettünk, vagyis, hol az egyensúly a jogok és a felelősségek között. Meg vajon, ha megszegik a szabályt, akár letartóztatás is várhat a gyerekekre?
Kattanhat a bilincs
A városokban a rendelkezést ugyanis nem a rendőrök, hanem az önkormányzatok által megbízott magán biztonsági cégek tartatják be. Ők megkérdezhetik a tiniket, hogy hova mennek, mit csinálnak, van-e náluk alkohol, sőt személyazonosítót is kérhetnek, és ha úgy ítélik meg, lefoghatják vagy megbilincselhetik a fiatalt.
A tinik szerint az a valódi probléma, hogy nem nagyon tudnak hova menni szórakozni, a klubok drágák, 16 éven alul gyakran nem engedik be őket, ezért – főleg nyáron – sokszor tartózkodnak csapatostul az utcán. A felnőtteket szerintük maga a csoportosulás idegesíti, ezt akarják megakadályozni.
Tavaly 25 ezer fiatal táncolt egész éjszaka az utcákon Bernben, a „Táncold magad szabaddá” rendezvényen, ahol arra akarták felhívni a figyelmet, hogy a fiataloknak több szabadidő és több tér kell.