Munkaerőt olcsóbban, támogatással. A kamara és a munkaügyi központ is kiemelt feladatának tekinti, hogy támogassa a pályakezdőket az elhelyezkedésben. Ehhez a kis- és középvállalkozásokat is segíteni kell. Ugyanis a hazai munkavállalók 70 százalékát ők foglalkoztatják.
Az egyik legnagyobb probléma a pályakezdők esetében, hogy hiányzik a szakmai tapasztalatuk. Az iskolás évek alatt tanulószerződéssel szerezhetnek gyakorlatot. Az ezt követő időszakra pedig egy állami program nyújt segítséget.
– Amikor végzett a tanuló, akkor ez a program teszi lehetővé, további kilenc hónapig a cégnél maradhasson. A cég erre a kilenc hónapra pedig állami támogatást kap a tanuló után – mondta Cséfalvay Ágnes, a Pécs-Baranyai Kereskedelmi és Iparkamara szakképzési osztályvezetője.
A foglalkoztatók az első 9 hónapra adó- és járulékkedvezményeket kapnak, valamint a hallgatóval foglalkozó mentort is támogatják. Ez 54 ezer forint egy tanuló után. Fontos tudni azonban, hogy a cégeknek szakképzési hozzájárulást kell fizetniük.
– Azoknak a cégeknek kell ezt állniuk, akik nem folytatnak gyakorlati képzést. Az így befolyó összeget aztán az állam – a támogatási forrásokon keresztül – juttatja vissza a gyakorlati képzést folytató iskoláknak, képzőhelyeknek – mondta Győri Anikó, a Nemzeti Adó- és Vámhivatal főosztályvezetője.
Akik nem pénzben akarják rendezni a szakképzési hozzájárulást, azoknak három lehetőségük van. Vagy gyakorlati képzést tartanak, vagy tanulószerződést kötnek a diákkal, illetve 2013-tól már saját dolgozójukat is elküldhetik képzésre.