13 C
Pécs
hétfő, november 25, 2024
KezdőlapPécs AktuálÜnnep is lehet a bányásztüntetésből

Ünnep is lehet a bányásztüntetésből

Kedden a minisztériumban tárgyaltak a bányászok a pécsi, komlói országgyűlési képviselőkkel, a nyugdíjfolyósító hivatallal juttatásaikról. A bányászok szerint is van fogadókészség a számukra kedvező rendelet megteremtésére.

A Bányász Érdekvédelmi Kulturális Egyesület (BÉKE) képviselői, Polics József fideszes parlamenti képviselő, komlói polgármester és Hoppál Péter pécsi fideszes honatya az Emberi Erőforrások Minisztériumában Soltész Miklós államtitkárral, a nyugdíjbiztosító és a Nemzeti Rehabilitációs és Szociális Hivatal főigazgatójával tárgyalt.

A kezdeményező Hoppál Péter közölte: a tárgyaláson az elmúlt hónapokban jelzett problémákat javaslatba öntötték, s a mélyművelésű bányászok kedvezményeit javasolták kiterjeszteni a külszínen dolgozókra. Bízik abban, hogy már szerdán sikerül a kormányülés napirendjére vetetni a bányászok újabb kedvezményeiről szóló rendeletet.

Kiemelte, hogy a rokkantrendszer átalakítása rendkívül fontos, hiszen az tele van potyautasokkal, ugyanakkor a bányászok kedvezményeit biztosítani kell.

Hoppál Péter lapunknak elmondta: négy éve küzdenek a bányászokért, 2009-ben még ellenzékiként kezdte el. Akkor a Gyurcsány-kormány által hozott rendelet érintette volna bányászokat, a következő lépés az volt, hogy a bányászszervezetekkel közösen dolgoztak ki javaslatot 2011-ben, amely alapján a korkedvezményes nyugdíjak alól a bányásznyugdíj – átmeneti bányászjáradékként – kivételt képezhet. Hoppál szerint 2012-ben szintén az érdekképviseletekkel tárgyaltak közösen a rokkant bányászok ügyében, amelyben jelentős előrelépést hozott az új kormányrendelet is, hiszen a hat éve befagyasztott járadékot 5,2 százalékkal megemelte a kormány, valamint az özvegyi nyugdíj emelkedett, a szénpénz terén is eredményeket értek el.

– Akár ünnep is lehet a március 21-én a Széchenyi térre tervezett tüntetésből, amennyiben a rendelet valóban megjelenik, és ténylegesen megkapják a követeléseiket – mondta Szemán István, a Bányászok Érdekvédelmi Kulturális Egyesületének volt alelnöke, miután értesült a fővárosi tárgyalásokról. Szemán – aki a legutóbbi pécsi bányászdemonstráció egyik fő szónoka volt – azt mondta, hogy a bányászok járandóságait, a rokkantellátásukat és a külszínen dolgozók juttatásait is rendezhetik. Számukra a húsz évvel ezelőtti rendelet visszaállítása egyedül elfogadható – tette hozzá.

Az egyesület elnöke, Molnár Ferenc maga is részt vett az egyeztetésen. Mint közölte, a korábbi rendelet visszaállítását kérték, mert azóta többször módosították a bányászokkal kapcsolatos jogszabályt, nem minden esetben számukra előnyösen. Mint mondta, komoly fogadókészség mutatkozott a tárca részéről, így elképzelhető, hogy nagyon gyorsan megoldódhat a kérdés.

[frame]

A pofozkodó bányász szerint

Kollár Tibor bányász nemrégiben ütötte meg Polics József komlói polgármestert egy lakossági fórumon, így fejezte ki felháborodását rokkantsági ügyében. A mostani tárgyalások kapcsán azt közölte lapunkkal, hogy ő aggályosnak tartja a tárgyalást, mert szerinte titokban, meghívásos alapon utaztattak fel 2-3 embert „tárgyalni”, de hogy miről, arról a bányászoknak fogalmuk sincs. Úgy látja, hogy a kormánynak előbb írásos javaslatot kellett volna letennie, amit megvitathattak volna a bányászok, eldönthették volna,  mi az, ami elfogadható, mi az, ami nem, és kijelölik, kiket bíznak meg a tárgyalással. Szerinte amikor bejelentették 2011-ben a Széll Kálmán-tervben, a konvergencia programban, hogy hány százmilliárd forintot fognak megtakarítani a rokkantak felülvizsgálata során, és 100-150 ezer személyt fognak visszaterelni a munka világába, lehetett tudni, hogy ezt csak törvényhozási trükközéssel lehet megoldani.

[/frame]

 

Hirdetés
Előző cikk
Következő cikk
KAPCSOLÓDÓ CIKKEK

Hírzóna

Abszolút Nő