Két orvost próbára bocsátott, egyet felmentett első fokon a Pécsi Járásbíróság csütörtökön egy vakbélműtétbe belehalt fiatal ügyében. Az apa, Scheffer Ferenc azt mondta lapunknak, „botrányosnak” tartja a döntést, amely miatt „sokaknak kellene szégyellniük magukat”.
Scheffer Péter hasi görcsökre, hányásra és hasmenésre panaszkodva ment be a Pécsi Tudományegyetem sürgősségi klinikájának ambulanciájára 2010 nyarán. Ott vért vettek tőle, és gyulladást állapítottak meg. A vizsgálatok után hazaengedték azzal, hogy diétázzon, mert a tünetei gyomorbélhurutra utalnak, másnap pedig jelentkezzen a háziorvosánál, valamint menjen el újabb vérvételre is.
Péter azonban sem orvoshoz, sem újabb vérvételre nem ment el. Csak napokkal később, erősödő fájdalmai miatt ment vissza a klinikára. Ott kétszer is megoperálták, de belehalt a perforálódott vakbél okozta fertőzésbe.
Makkai Zsolt bíró az ambulancián ügyelő rezidenst és a belgyógyász szakorvost két, illetve három év próbára bocsátotta halált okozó, foglalkozás körében elkövetett gondatlan veszélyeztetés miatt. A beteget ténylegesen operáló sebészt azonban bűncselekmény hiányában felmentette.
Az indoklás szerint a rezidens és a belgyógyász azért volt gondatlan, mert nem vizsgálta meg a páciens vakbelét, és szakorvosi ellátás nélkül küldte őt haza. Ha nem így döntenek, lehetőség lett volna sebészeti konzílium összehívására, a beteg felvételére és megfigyelésére, a diagnózis gyorsabb megállapítására és a mielőbbi operációra. Mindez növelte volna a páciens életben maradásának, gyógyulásának esélyét.
A bíró úgy vélte, amikor a fiatalember később a sebészhez és a műtétet szakszerűen végző csapatához került, a testében már olyan előrehaladott gyulladásos folyamatok voltak, amelyek miatt tulajdonképpen menthetetlenné vált. Vagyis nem a sebész miatt halt bele a műtétbe.
Makkai Zsolt enyhítő körülményként értékelte, hogy a beteg nem követte az előzetes orvosi előírásokat, ennek a ténynek pedig komoly szerepe volt a halálában.
Scheffer Ferenc, a 20 éves fiatalember apja botrányosnak nevezte a bírói ítéletet. Szerinte nem a fia tehet arról, hogy az orvosoknak fogalmuk sem volt, vakbélgyulladással állnak szemben.
– Ha egy gondatlanságból elkövetett halálozás történik, akkor nem értem, hogy miért nem lehet egy orvost letiltani, vagy egy orvost bezárni. Itt nem kívánom egyik orvosnak sem a börtönbüntetését, csak az igazságot – mondta Scheffer Ferenc, az elhunyt fiú édesapja.
Az ügyész a rezidens és a belgyógyász esetében felfüggesztett szabadságvesztés kiszabása, a sebész esetében pedig a bűnösség megállapítása és büntetés kiszabása érdekében fellebbezett. Az első- és másodrendű vádlott a felmentését kérte.
A pécsi vakbélműtétper másodfokon a Pécsi Törvényszéken folytatódik.