Örömmel fogadta több település is, hogy ettől az évtől ebrendészeti hozzájárulás címén szedhetnek be pénzt a lakosságtól az önkormányzatok. Pécsen nem élnek a lehetőséggel, mert Nagy Csaba alpolgármester szerint egy ilyen adó kivetésének abszolút nincs itt az ideje.
Állatok védelmére, a háziállatokkal kapcsolatos intézkedésekre, például menhelyek üzemeltetésére fordíthatják a települések a januártól beszedhető ebrendészeti hozzájárulást. A jogszabály szerint minden település kivethet ilyet, ráadásul tulajdonosonként a kutyák számától függően több ízben is kérheti az ebenként 3500 forintban maximált „adót”.
Mohácson például a tavalyi összeírást követően már postázzák is a csekkeket; ott 1200 forintot kell állatonként és évente befizetni a városkasszába. A Szekó József polgármester vezette város a pénzből a gyepmesteri feladatokat és az ivartalanítási eljárásokat támogatja.
Ebösszeírás nálunk is volt, így elvileg nem lenne akadálya a gazdik megadóztatásának, de a városvezetés rövid mérlegelés után úgy döntött: Pécsen nem kell közteherviselést fizetni a kutyák után.
– Megvizsgáltuk a hozzájárulás bevezetésének lehetőségeit, hatásait, de egyelőre semmiképpen sem támogatjuk a rendszer itteni kiépítését. Egyrészt nem szeretnénk pluszterheket tenni a lakosság vállára, hiszen az embereknek ilyesmire jelenleg nincs pénzük, másrészt a társadalmi elfogadottsága sem állna fent – összegzett lapunknak Nagy Csaba alpolgármester.
A tisztségviselő ezzel együtt hangsúlyozta: nemcsak a felelős állattartáshoz tartozik hozzá, de ma már törvény is előírja, hogy minden kutyába be kell ültetni azt az egyedi azonosítót, amellyel ellenőrizhetővé válnak a kóbor ebek.
Ez januártól már kötelező, de sok gazdi a mai napig nem tett eleget kötelességének.
Több pécsi állatorvost is megkérdeztünk, akik szerint – bár sokan érkeztek hozzájuk decemberben és januárban – még mindig csak az általuk rendszeresen kezelt ebek harmadának-felének kérték a chipet. – Az arány azonban hamarosan megugrik, hiszen tavasszal minden kutyatulajdonosnak gondoskodnia kell a veszettség elleni oltás beadásáról. Mi pedig nem adhatunk semmilyen kezelést, így oltást sem az állatnak, amennyiben nincs benne az azonosító – mondta az egyik pécsi kutyadoki.
Erre számítanak a közteresek is.
– Járőreink eddig elsősorban azokat az ebeket ellenőrizték, amelyekkel valamilyen probléma volt: póráz nélkül sétáltatták őket, vagy nem volt szájkosaruk. Őket egyelőre figyelmeztettük az azonosító miatt, pénzbírságot még nem alkalmaztunk a chip hiánya miatt – mondja a Pécsi Közterület-felügyelet vezetője, Schranz Richárd, akinek munkatársai chip-leolvasóval járják a várost.
A türelem áprilisig tart, hiszen akkortól ellenőrzik nagy erőkkel a veszettség elleni oltás meglétét bizonyító bilétákat is. Ha egy kutyatulaj mulaszt, a veszettségi oltás elmaradása miatt 75.000 és 225.000 forintos, a chip miatt további akár 40.000 forintos bírságra számíthat.